Zeman označil plánovaný příspěvek rodinám za plošnou podporou

Prezident Miloš Zeman považoval vládou plánovaný příspěvek 5000 korun na dítě pro domácnosti s příjmem do milionu korun ročně čistého za de facto plošnou podporu. Řekl to v Partii Terezie Tománkové v CNN Prima News v rozhovoru, který byl předtočen v sobotu. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v sobotu odpoledne oznámil, že půjde o milion hrubého.

Miloš Zeman

Počet rodin s nárokem na příspěvek by se tak proti původnímu plánu zúžil. Záměr vyplatit 5000 korun na dítě do 18 let rodinám s příjmem do milionu korun oznámila vláda ve středu pozdě večer po svém zasedání. Opatření má podle kabinetu zmírnit dopady vysoké inflace.

Podpora by se měla týkat domácností, které mají měsíční příjem v průměru 83.333 korun hrubého. V čistém po dani a odvodech je částka nižší. Průměrná hrubá mzda podle statistického úřadu loni za celý rok činila 37.839 korun, v posledním loňském čtvrtletí se dostala na 40.135 korun. Příjem domácností s nárokem na plánovanou pětitisícovou podporu na dítě je tak vyšší než dva průměrné výdělky.

Příspěvek na dítě by mohla podle nynějších informací získat například rodina, kde jeden z rodičů je na rodičovské s částkou 12.000 korun měsíčně a druhý vydělává 71.000 korun hrubého.

Zeman příspěvek popsal tak, že "hora porodila myš". "A to je mi tato vláda jinak celkem sympatická svojí snahou, ale vedle snahy to také musíte umět," řekl. Limit na úrovni milionu čisté mzdy považoval za "šíleně vysoký".

Kabinet Spolu a Pirátů se STAN mnohokrát zmínil, že není v rozpočtu prostor pro plošnou pomoc. Podle Zemana má ale taková podpora výhodu, že je rychlá a administrativně nenáročná. Je podle něj otázkou, zda náklady na administrativu u adresné pomoci nakonec nejsou vyšší, než by byly u plošné.

Jinak ale prezident nechtěl vládu příliš kritizovat, zopakoval však, že je mu líto, že je v ní málo ekonomů. Oproti tomu kritice podrobil šéfku koaliční TOP 09 a Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou, která v dubnovém rozhovoru pro Právo zmínila, že mimo jiné v souvislosti s tendrem na Dukovany a dříve zvažovanou účastí Rosatomu v něm by bývalý ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO) a další měli šoupat nohama a mlčet v koutě.

Podle prezidenta proslula výrokem, že opozice má sedět v koutě, šoupat nohama a mlčet. "Paní Pekarová je podle mého názoru prokletí české politiky, ale každá politika si čas od času zaslouží nějaké prokletí, abychom se potom radovali, že toto prokletí zmizelo," prohlásila hlava státu. 

Předsedkyně vládní TOP 09 si v reakci na Zemanova slova neodpustila rýpnutí. "Pan Zeman již v roce 2018 uvedl, že vše podstatné už řekl. V tom má pravdu," napsala na twitteru. "Zkreslování mých výroků mě od něho nepřekvapuje a ani nemrzí. Takový vždy byl a jiný už nebude," dodala.

Prezident se domnívá, že skutečná podpora v boji proti inflaci má spočívat v pokusu inflaci omezit. Vidí výraznou roli České národní banky (ČNB). Nejdřív je nutné rozhodnout, zda jde o inflaci nákladovou nebo poptávkovou, přičemž se podle vyjádření adeptů na guvernéra ČNB zdá, že je spíše nákladová, uvedl. V takovém případě by podle Zemana bylo kontraproduktivní zvyšování úrokových sazeb, ke kterému centrální banka v poslední době několikrát přistoupila.

Plošná pomoc by nebyla spravedlivá, oponoval Fiala Zemanovi

Pomoc 5000 korun pro všechny rodiny by podle premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla spravedlivá, lidé s vysokými příjmy ji nepotřebují. Reagoval tak na slova prezidenta Miloše Zemana v rozhovoru na CNN Prima News, který podporu pro rodiny s ročním příjmem do milionu korun čistého označil za de facto plošnou. Vláda v sobotu upřesnila, že půjde o milion korun hrubého. Fiala novinářům u příležitosti zahájení kampaně koalice Spolu před pražskými komunálními volbami také řekl, že nesouhlasí se Zemanovým návrhem posunout termín ukončení těžby uhlí v ČR. Bude to podle něj až poslední krok, když se nepodaří jinak dosáhnout energetické bezpečnosti a nižších cen energií.

Vláda oznámila příspěvek pro rodiny ve středu, parametry upřesnil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v sobotu. "Nedává smysl, aby dostávali (příspěvek) lidé, kteří mají vysoké příjmy. To je přesně ta cesta, kterou šla minulá vláda a která nás stojí hrozně peněz. Ani to není spravedlivé," řekl Fiala. Podle něj je mířený na rodiny, kde oba rodiče berou zhruba průměrnou mzdu nebo samoživitele.

Vysvětlil také, jak vznikla nejasnost ohledně výše příjmů pro nárok na příspěvek. "My jsme od rána byli ve Sněmovně, pak jsme do večera jednali na vládě. Zvažovalo se tam několik variant, které jsme měli od našich expertů, jak to přesně nastavit," uvedl. Jurečka pak podle něj zmínil druhou variantu, než na které byla shoda. "V zápětí to bylo opraveno. Prosím všechny o porozumění, jsme také jenom lidi," dodal. Vláda podle něj zatím schválila jen politický úmysl, v konkrétním usnesení už pochybnosti nebudou.

Návrh SPD, aby se příspěvek vztahoval i na rodiny s dospělými studujícími dětmi nebo postiženými dětmi, Fiala odmítl. "Pokud jde o handicapované osoby, tam chystáme speciální soubor podpory, aby si i ony mohly poradit s rostoucími cenami energií a všeho kolem," řekl.

Zeman také v souvislosti s válkou na Ukrajině a dodávkami z Ruska doporučoval posunutí ukončení těžby uhlí v ČR až na rok 2048, vláda směřuje k roku 2033. "To asi není úplně správná cesta. My se musíme především snažit, abychom měli do budoucna takový energetický mix, který bude pro občany cenově přijatelný, bude energeticky bezpečný a bude omezovat používání fosilních zdrojů," řekl Fiala. Vláda chce podle něj dál rozvíjet jadernou energetiku a obnovitelné zdroje, například fotovoltaiku na střechách.

"Datum ukončení těžby je možné zvážit, ale třeba až v závislosti na tom, když se nám nepodaří to nahradit jinými zdroji. Byl by to až poslední krok," dodal. Nesouhlasí ani se stanovením maximálních cen energií, které navrhuje kromě Zemana i opozice. Zní to podle něj jednoduše, ale je to složitý krok, který se kvůli různým smlouvám s dodavateli stejně neprojeví hned.

Prezident v rozhovoru uvedl, že Fialovi sdělil důvody, proč opakovaně nechce šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku jmenovat generálem. Premiér je ale nechtěl komentovat. "Mohly by se dotýkat osobních věcí a to není namístě. Žádal jsem, aby ta tvrzení byla podložená nějakými důkazy a to se nestalo," řekl pouze.

Reagoval také na prezidentovu kritiku předsedkyně Sněmovny a šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Zeman ji označil za nedemokratickou za její výroky o opozici. "Možná by bylo dobré, kdyby se pan prezident překonal a setkal se s paní předsedkyní Poslanecké sněmovny Pekarovou Adamovou. On ten osobní rozhovor by mu leccos objasnil," řekl. Podle něj by prezident pak pravděpodobně svůj názor změnil. "Ono je vůbec škoda, že se tak vysocí ústavní činitelé nesetkávají," dodal.

Podle Richterové se hledá řešení, aby příspěvek nezatížil úřady

Plánovaný příspěvek 5000 korun na dítě pro rodiny s ročním příjmem do milionu korun čistého by nemusely vyřizovat úřady práce. Koaliční politici s ministerstvem práce hledají jiné řešení, existuje několik možností. V pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News to řekla místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti). Dávky v Česku vyřizují a vyplácejí úřady práce. V poslední době čelí náporu žádostí a jsou přetížené, tvoří se u nich fronty a vyřizování se protahuje. Odboráři v úřadech ode dneška vyhlásili stávkovou pohotovost.

Na vyplacení pětitisícového příspěvku se vláda shodla ve středu. Po jednání kabinetu ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že by podpora měla být na dítě pro rodiny s ročním příjmem do milionu korun čistého. V sobotu pak opravil, že se jedná o hrubou částku. Navrhovaná dávka sklidila kritiku odborů, některých ekonomů a expertů na sociální problematiku. Podle nich je příliš plošná a získají ji i rodiny, které obtížnou situaci zvládají samy. Je také pomalá a zahltí úřady práce, míní odborníci i někteří politici.

"Bavíme se o tom, jak to udělat technicky, aby to nedopadlo na úřady práce. Je tam několik možností," uvedla Richterová. Varianty nechtěla přiblížit, dokud nebude shoda. Zmínila, že o řešení jedná s náměstkyní ministerstva práce, která má problematiku na starosti.

Úřady práce vyplatily v březnu podle údajů ministerstva práce 763.300 dávek sociální podpory, náhradního výživného a pro pěstouny, zhruba o 90.000 víc než v lednu. Dávek hmotné nouze bylo v březnu 204.800, z toho 98.600 humanitárních dávek pro válečné uprchlíky. V lednu se poskytlo celkem 91.500 podpor v hmotné nouzi. Ve srovnání s lednem přibylo příspěvků na péči, ubylo naopak dávek pro postižené a podpor v nezaměstnanosti. Odbory si stěžují na přetížení úředníků. K dnešku vyhlásily v úřadech stávkovou pohotovost.

K úřadům v resortu práce patří Česká správa sociálního zabezpečení a inspekce práce. Stát má ale i další úřady, třeba finanční. Podle šéfky poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové finanční úřady vyřizování a vyplácení příspěvků podle kompetenčního zákona převzít nemohou. "Nevíme, koho se bude příspěvek týkat, kdy to bude a kdo to bude vyplácet," kritizovala Schillerová.

Přesnou podobu, pravidla a podmínky poskytování příspěvku má upravit návrh zákona, který připraví ministerstvo práce. Předloha zatím hotová není. Jurečka po jednání vlády zmínil, že by se podpora měla vyřizovat "co nejvíc digitálně". Peníze by rodiny měly dostat nejpozději do konce srpna.

Vláda schválila novelu zákona, která zakazuje prodej pyrotechniky na…

24.07.2024 21:46 Vláda schválila novelu zákona, která zakazuje prodej pyrotechniky na tržištích, ve stáncích a v…

V Česku rapidně přibylo lidí se žloutenkou

24.07.2024 15:41 V loňském roce se v Česku zdvojnásobil počet případů hepatitidy typu C a E, přičemž žloutenkou typu…

Prezident Pavel se nečekaně zúčastnil zasedání vlády

24.07.2024 13:09 Prezident Petr Pavel se dnes zúčastnil zasedání vlády, kde se jednalo o zprávě týkající se…

V Dukovanech postaví dva nové bloky jihokorejská firma

17.07.2024 15:41 Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear…

Českem se prohnaly silné bouřky. Voda zatopila D1, na Slovensku se na…

12.07.2024 22:09 Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami.…

Opozice neuspěla. Sněmovna růst poplatků za televizi a rozhlas nezamítla

12.07.2024 16:37 Opoziční hnutí ANO a SPD dnes neuspěla ve Sněmovně se snahou zamítnout vládní návrh na zvýšení…

Babiš ve Sněmovně ostře kritizoval návrh zvýšení televizních poplatků

11.07.2024 10:57 Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně znovu kritizoval…

Pavel potvrdil, že lídři se shodnou na znění deklarace summitu NATO

10.07.2024 21:43 Podle prezidenta Petra Pavla, který zastupuje Česko ve Washingtonu, panuje jednomyslná shoda na…

Lednové zvýšení důchodů bude o stovky korun, potvrdil Jurečka

10.07.2024 14:32 Důchody se od ledna 2025 zvýší v průměru o 356 korun. Průměrný starobní důchod bude po řádné…

Volby by v květnu vyhrálo ANO. Babišovo hnutí má podporu třetiny voličů

10.07.2024 11:20 Sněmovní volby by v květnu vyhrálo opoziční hnutí ANO, které by volila třetina voličů. Poslance by…

Související:

Nejnovější