Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) má větší politickou zkušenost. V drtivé většině civilizovaných zemí není hlavou státu voják. Bývalý vysoký představitel armády a NATO Petr Pavel je vládní kandidát. Na adresu obou postupujících do druhého kola volby hlavy státu to dnes v rozhovoru na Blesku řekl prezident Miloš Zeman.
Pavel na twitteru na Zemanova slova reagoval tak, že Babiš má větší zkušenost s politikou imponující dosluhující hlavě státu, tedy politikou rozdělování, chaosu, překrucování faktů a lží.
Průzkumy veřejného mínění podle Zemana tentokrát nebyly daleko od pravdy s výjimkou bývalé rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové, jež skončila s odstupem třetí. Nerudová si to v závěrečné fázi kampaně zkazila sama, uvedl Zeman.
Pavel podle něj určitě rozumí armádě, ale nemá kvalifikaci v jiných oblastech. "Podle mého názoru prezident potřebuje být odborníkem na témata, která takříkajíc pálí veřejnost, a to jsou v podstatě socio-ekonomická témata," poznamenal.
Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) před prezidentskou volbou podpořila trojici kandidátů - Pavla, Nerudovou a senátora Pavla Fischera. Pavel i Nerudová ale kandidovali po sesbírání podpisů občanů.
Pavel získal 35,4 procenta hlasů, Babiš 34,99 procenta. Nerudová skončila se ziskem 13,93 procenta voličů. Druhé kolo volby se uskuteční 27. a 28. ledna.
Babišovi Zeman po prvním kole negratuloval, protože výsledek považuje za remízu. Expremiérovi podle něj pomohlo, že jej krátce před volbou soud zprostil obžaloby v kauze Čapí hnízdo, roli hrála také nedávná návštěva u francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a odstoupení odborářského předáka Josefa Středuly z volby.
Středula sice podle Zemana hlasitě podpořil Nerudovou, většina jeho potenciálních voličů ale hlasovala pro Babiše. Zeman dříve vyjádřil podporu Babišovi i Středulovi, Středulu ale přestal podporovat po demonstraci na Václavském náměstí v Praze, které se zúčastnil jen nízký počet lidí.
Zeman očekával, že by černými koňmi volby mohli být podnikatel Karel Diviš a poslanec SPD Jaroslav Bašta. Diviš se ale podle něj v jedné z televizních debat choval jako blázen, když začal napadat ostatní kandidáty místo prezentace svého pozitivního programu. Bašta mohl mít podle prezidenta šanci, protože podepsal Chartu 77 a byl politickým vězněm. Poslancův výrok, že prezident může odvolat vládu, byl ale podle Zemana přinejmenším "krajně sporný". Bašta skončil pátý, Diviš předposlední.
Agáta Hanychová rozhodně nechce, aby úspěšná éra jejího podcastu skončila s odchodem druhé tvůrkyně. Pilně proto pracuje na jeho nové podobě. Pomoci ji s tím může opravdu každý. Po čem se influencerka a podcasterka shání?
Legendární Jiřina Bohdalová za několik týdnů oslaví půlkulaté narozeniny. Bude to pochopitelně velká sláva. Na veřejnost unikají podrobnosti o oslavě, která se pro slavnou herečku chystá.
ČT začala už na konci března s odhalováním soutěžících, kteří se na podzim zúčastní letošní řady taneční show StarDance. První potvrzenou účastnicí je Marta Jandová, úspěšná zpěvačka a dcera legendárního rockera Petra Jandy.
Policie o uplynulém víkendu zadržela další osobu, která je podezřelá v případu teroristického útoku v Pardubicích. Jde o osobu české státní příslušnosti, kterou soud poslal do vazby. V souvislosti s případem už byli zadrženi čtyři lidé.
Česko drží palce Laďce Něrgešové, která se už skoro rok potýká s vážnými zdravotními problémy. Známá moderátorka otevřeně popsala, jak probíhá náročná léčba vážné nemoci. A vzkázala, že chce žít kvůli svým dětem.
Projevy zimního a jarního počasí se budou střídat během týdne na přelomu března a dubna. Na horách ještě může připadnout až 10 centimetrů nového sněhu, zároveň ale porostou teploty až na 15 stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje i na konci března. Kamila Nývltová se o víkendu pochlubila radostnou zprávou z osobního života. Stala se maminkou a rovnou dvojnásobnou.
Dara Rolins nedávno oznámila, že si dává uměleckou pauzu. Zatím to bere zodpovědně, protože si na Slovensku ani nepřišla do společnosti pro cenu. Jedna z výrazných osobností slovenského šoubyznysu toho hned využila ke štiplavé reakci.
Manželé Meghan Markle a princ Harry prožívají náročné období poté, co s nimi streamovací gigant Netflix definitivně ukončil spolupráci. Podle zákulisních informací byla platforma „vyčerpaná“ neustálým opakováním stejných příběhů o jejich odchodu z královské rodiny a o další projekty dvojice již nemá zájem. Čtyřiačtyřicetiletá Meghan tak nyní údajně zvažuje „plán B“, kterým by mohl být návrat k její původní profesi.
Nové podrobnosti z právě vydané biografie o královně Alžbětě II. rozvířily vlnu diskusí o počátcích vztahu prince Harryho a Meghan Markle. Kniha spisovatele Huga Vickerse s názvem Queen Elizabeth II: A Personal History odhaluje, že zesnulá panovnice měla ohledně rychlosti jejich románku vážné výhrady a svého vnuka se snažila varovat.
Nová kniha o královské rodině přinesla šokující odhalení o zdravotním stavu zesnulého prince Philipa. Podle životopisce Huga Vickerse, jehož poznatky zveřejnil deník Mail on Sunday, bojoval manžel královny Alžběty II. téměř osm let s neoperovatelnou rakovinou slinivky. Tato diagnóza mu měla být stanovena již v červnu roku 2013 během jedné z jeho hospitalizací.
Slavný golfista Tiger Woods se opět ocitl v centru pozornosti z důvodů, které nemají nic společného se sportovními úspěchy. Po páteční vážné nehodě na Floridě, při níž převrátil svůj vůz Land Rover na bok, čelí padesátiletý sportovec obvinění z jízdy pod vlivem návykových látek a poškození cizího majetku. Ačkoliv dechová zkouška na alkohol byla negativní, Woods odmítl odevzdat vzorek moči, což rozvířilo vlnu spekulací.