Zeman podpořil zastropování cen energií, jiné možnosti považuje za okrajové

Prezident Miloš Zeman by za nejlepší řešení energetické krize považoval zastropování cen energií, jiné možnosti považuje za okrajové. Řekl to dnes v Lánech v rozhovoru rádiu Frekvence 1. Kulatý stůl o energetice s vládou, členy Parlamentu či odboráři svolá až po komunálních a senátních volbách. O možné debatě hovořil tento týden s odborovým předákem Josefem Středulou.

Miloš Zeman

"Kladu důraz především na zastropování. Myslím si, že všechno ostatní je okrajové," řekl prezident. Vláda by podle něj měla na základě zákona o cenách prosadit regulaci cen energie, a to na základě nákladové ceny plus přiměřeného zisku. "Dejme tomu zisk, který je průměrem za posledních několik let před energetickou krizí," poznamenal.

Nelze podle Zemana nařídit cenový strop takový, aby produkční firmy byly ve ztrátě. "Problém ovšem spočívá v tom, že ty firmy dnes nikoli svojí zásluhou mají neúměrně vysoké zisky," uvedl. Podle něj není nutné sahat k rozsáhlým kompenzacím, protože firmy ve ztrátě nebudou a na zisk není právní nárok. Přirovnal to k tomu, že cena vody je dlouhá léta zastropována a nikdo se tomu nebrání.

Zeman ocenil to, že se vládě podařilo vyřešit problém s dodávkami zkapalněného plynu. V přístavu Eemshaven v Nizozemsku se ve čtvrtek otevřel terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG). Třetinu jeho roční kapacity si prostřednictvím energetické společnosti ČEZ pro své účely pronajala Česká republika. Státu pomůže pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu, a snížit tím závislost na této surovině z Ruska.

"Na druhé straně mám své pochybnosti o takzvaném úsporném tarifu, jednak proto, že se připravuje strašně dlouho, už od března, a za druhé proto, že jeho dosah tu krizi vlastně neřeší," dodal Zeman.

Takzvaný úsporný tarif, který má pomoci domácnostem s vysokými cenami energií, schválila vláda 24. srpna. Průměrná výše podpory s energiemi bude celkem zhruba 15.000 korun, letos z toho dostanou domácnosti asi 4000 korun. Celková výše pomoci kombinuje příspěvek skrze úsporný tarif a odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energií, který činí 599 korun za každou megawatthodinu elektřiny. Odpouštění poplatku za obnovitelné zdroje se týká nejenom domácností, ale také firem či organizací.

O tom, že by Zeman mohl svolat kulatý stůl o energetice, hovořil Středula po středeční schůzce s hlavou státu. "My jsme se dohodli s panem Středulou, že to zcela určitě bude po volbách, které se blíží, protože by nebylo dobré chápat tuto akci jako předvolební," uvedl dnes Zeman.

Havlíček: ANO senátní finále prohrálo, o referendum o vládě nešlo

02.10.2022 13:11 Druhé kolo letošních senátních voleb skončilo prohrou hnutí ANO, řekl v dnešní Partii Terezie…

Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda podle Kupky zdanit 40 až 60…

02.10.2022 12:50 Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda zdanit 40 až 60 procenty. Konkrétní výše se určí na…

Policie už o víkendu zkontrolovala na hranicích 18 tisíc lidí. Zadržela…

02.10.2022 11:15 Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18.781 lidí, zadrželi…

Zeman, Čaputová a další prezidenti odmítli anexi okupovaných ruských území

02.10.2022 10:44 Devět prezidentů zemí střední a východní Evropy, včetně Miloše Zemana, ve společném prohlášení…

Dočasnou ochranu za poslední týden získalo 3152 Ukrajinců

02.10.2022 10:05 Dočasnou ochranu v Česku za uplynulý týden získalo 3152 uprchlíků před válkou na Ukrajině, je to o…

Šíření covidu nadále zrychluje, přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

02.10.2022 08:50 Šíření covidu-19 v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru,…

Návrh ANO na širší osvobození od koncesionářských poplatků u vlády asi…

02.10.2022 08:44 Zejména kvůli zásadním dopadům na příjmy České televize a Českého rozhlasu kabinet Petra Fialy (ODS…

Vláda nejspíš neupraví povinnosti nezaměstnaných vůči úřadům práce

02.10.2022 08:33 Návrh poslanců opozičního hnutí ANO na úpravu povinností nezaměstnaných lidí vedených na úřadech…

Spolu má velkou budoucnost, řekl Fiala po úspěchu ve volbách. Babiš…

01.10.2022 20:25 Aktualizováno ládní koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) získala při započtení všech podporovaných kandidátů při…

Místopředseda TOP 09 Czernin obhájil mandát senátora

01.10.2022 20:22 Aktualizováno Senátorem ve volebním obvodu Jičín bude opět Tomáš Czernin (TOP 09). Ve 2. kole senátních voleb…

Související:

Nejnovější