Prezident Miloš Zeman odmítl politické zneužívání olympijské myšlenky, konkrétně bojkotu olympiády včetně ohlášené neúčasti politiků. Uvedl to ve zdravici českým olympionikům mířícím na zimní hry v Pekingu, kterou dnes zveřejnil Hrad na svém webu. Sportovcům popřál úspěch i zdraví, organizátorům pak profesionalitu, aby se nestalo, že ve výpravě budou neočkovaní proti koronaviru.
"Jsem zásadně proti zneužívání olympijské myšlenky pro politické cíle. Zažili jsme to kdysi dávno jak v Moskvě (1980), tak v Los Angeles (1984). Nyní je jemnější forma tohoto zneužití, kdy bojkot se vyhlašuje jenom u politiků a nikoliv u sportovců," uvedl Zeman.
K diplomatickému bojkotu her v Pekingu se rozhodly přikročit USA, Británie, Kanada, Austrálie nebo Japonsko, které tam nehodlají vyslat vládní představitele. Rozhodnutí odůvodnily porušováním lidských práv v Číně. Podobný bojkot už loni v červnu doporučil český Senát, s nímž Zeman nemá dobré vztahy mimo jiné kvůli senátní misi na Tchaj-wan. Senátoři poukázali na zkušenosti z letní olympiády v Pekingu v roce 2008, kdy čínský režim v rozporu se závazkem uspořádat hry jako svobodné a otevřené omezila volný pohyb sportovců i novinářů. Podobná omezení se chystají i nyní.
"Upřímně řečeno, když někteří političtí bafuňáři na olympijských hrách nebudou, nic hrozného se nestane," uvedl v souvislosti s diplomatickým bojkotem Zeman, který bývá označován za přítele Číny.
Český velvyslanec v Číně Vladimír Tomšík podle projektu Sinopsis loni v rozhovoru s čínským deníkem Beijing Daily řekl, že na Zemanovu žádost vyjadřuje podporu únorovým zimním olympijským hrám v Pekingu. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) následně telefonicky požádal Tomšíka, aby se zdržel dalších takových výroků, neboť nezapadají do připravované revize vztahů ČR s Čínou.
Prezident zároveň sportovcům popřál, aby je nepostihly žádné "organizační zmatky", které podle něj znemožnily několika sportovcům účast na loňské letní olympiádě v Tokiu. Mezinárodní olympijský výbor i Český olympijský výbor by měly být složeny z profesionálních organizátorů, "nikoli z amatérů, kteří pouští do letadla nenaočkované osoby", dodal Zeman. Z výpravy letadlem do Tokia mělo šest členů pozitivní test na koronavirus, mimo jiné neočkovaný lékař Vlastimil Voráček.
V Thajsku se v uplynulém týdnu stala tragédie, která otřásla irskou kinematografií i jednou českou rodinou. Při smrtelné dopravní nehodě ve zmíněné asijské zemi zemřel dvacetiletý filmař Max Hendrickson, o život však přišla také jeho česká přítelkyně.
Splnilo se, co sliboval. Štefan Margita se na velkém pátečním koncertu znovu setkal se svou zesnulou manželkou Hanou Zagorovou na jednom pódiu. I když se jednalo o projekci, šlo nepochybně o nejsilnější moment celého vystoupení.
Rozvody Ondřeje Brzobohatého jsou v posledních dnech opět velkým tématem. Hudebník se totiž rozešel se současnou manželkou Danielou (za svobodna Písařovicovou). Stále se však ani zcela nevypořádal s předchozí manželkou Taťánou Kuchařovou. Podle nejnovějších informací je oba čeká další kolečko u soudu.
Princ Harry se sice už před lety odstěhoval z Velké Británie, přesto se nyní rozhodl vyjádřit k tomu, co jej ohledně současnosti na Ostrovech znepokojuje. Konkrétně varoval před znepokojivým nárůstem antisemitismu ve Spojeném království, což vede k násilí proti židovské komunitě. Na slova králova mladšího syna upozornila BBC.
Bouřky i letní teploty by mohl nabídnout právě začínající týden. Počasí se v jeho průběhu bude pomalu zlepšovat. Zejména se má pozvolna oteplovat. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Jiřina Bohdalová zažívá především v souvislosti s 95. narozeninami opravdu náročný květen. Není proto divu, že nedostála některým závazkům. V sobotu se například legendární herečka omluvila z pražského knižního veletrhu. Co k tomu řekla?
Jsme sice v polovině května, ale jeho součástí je každoročně takzvaný týden ledových mužů. Ochlazení se dostavilo i letos, na horách ho doprovodilo sněžení. Na hřebenech se sníh udržel i několik dní, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Češi si po dvou zápasech letošního mistrovství světa představovali lepší bilanci. Proti dvěma outsiderům vybojovali na úvod skupinové fáze jen jednu výhru. Příští zápas navíc kvalitu národního týmu prověří zatím nejvíce.
Vilma Cibulková v posledních měsících vystrašila mnoho lidí, ať už kolegů a kamarádů nebo fanoušků. Navíc se opět odmlčela, takže se pořádně nevědělo, jak na tom je. Nyní se ale konečně podařilo se známou herečkou spojit.
Policie oznámila v neděli dopoledne skvělou zprávu. Expertům se podařilo zachránit lebku svaté Zdislavy, kterou obviněný muž po úterní krádeži z kostela v Jablonném v Podještědí zalil do betonu. Vzácnou relikvii teď čekají restaurátorské práce.
Agáta Hanychová a Jaromír Soukup už si snad ani nemohou přijít na jména. Justiční válka bývalých partnerů má už brzy pokračovat dalším sporem, potvrdila dcera herečky Veroniky Žilkové. Přiznala také strach o dceru.
Novela zákona, která počítá se zrušením poplatků za Českou televizi a Český rozhlas, prošla připomínkovým řízením. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se nyní bude muset vypořádat s množstvím připomínek, výhrad a dalších návrhů.