Prezident Miloš Zeman 28. října vyznamená in memoriam Josefa Mašína, který byl členem protinacistické odbojové skupiny Tři králové. Serveru Seznam Zprávy to potvrdila jeho dcera Zdena Mašínová. Zároveň ale řekla, že ona sama odmítá ocenění od prezidenta převzít.
Server také uvedl, že ocenění by měl získat ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral, který je Zemanovým ošetřujícím lékařem.
"Ano, je to tak. Bylo mi sděleno, že má být předáno vyznamenání našemu otci panem prezidentem. Vyznamenání by měla převzít paní ministryně obrany Jana Černochová, protože já ho odmítám převzít z rukou prezidenta," řekla serveru Mašínová. Podle ní by Josef Mašín měl získat Řád Tomáše Garrigua Masaryka, tedy druhé nejvyšší státní vyznamenání. Server upozornil na to, že vztah Zemana a Mašínové není dobrý mimo jiné kvůli tomu, že prezident dlouhodobě odmítá vyznamenat její bratry Josefa a Ctirada, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce.
Jejich otec podplukovník Josef Mašín je legendární postavou československého odboje za druhé světové války. Spolu s Václavem Morávkem a Josefem Balabánem tvořil zpravodajsko-sabotážní skupinu Tři králové, po které šly v protektorátu tisíce policistů v čele s gestapem. Na starost měl rodák z Lošan u Kolína zejména sabotážní činnost a zásobování odboje zbraněmi. V roce 1941 byla zatčen gestapem a před 80 lety, 30. června 1942, ho Němci popravili.
Trojlístek neohrožených důstojníků spolupracoval s různými ilegálními organizacemi a shromažďoval informace o dění v protektorátu, které předával exilové vládě do Londýna. Zprávy od předsedy vlády Aloise Eliáše, obyčejných lidí i českých gestapáků byly pro zahraniční odboj nenahraditelné.
Neméně významná byla sabotážní činnost skupiny. Tři králové se svými spolupracovníky zakládali požáry v továrnách a zničili desítky lokomotiv. Mezi jejich nejslavnější akce patřily pumové výbuchy na německém území: v Lipsku, Mnichově a Berlíně, kde na Anhaltském nádraží v únoru 1941 těsně unikl smrti budoucí muž číslo dvě třetí říše Heinrich Himmler.
Letošní 28. říjen bude posledním, kdy Zeman může ve funkci prezidenta vysoká státní vyznamenání udělit. Už dříve avizoval, že vyslyší návrh na udělení nejvyššího státního vyznamenání, Řádu bílého lva, ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému. V projevu při březnovém ceremoniálu předávání státních vyznamenání vyzdvihl Zelenského odvahu a statečnost při ruské invazi na Ukrajinu.
V zářijovém rozhovoru v rádiu Frekvence 1 také uvedl, že udělí vyznamenání in memoriam zpěvačce Haně Zagorové. Devítinásobná držitelka ocenění Zlatý slavík zemřela v srpnu ve věku 75 let.
Podle Seznam Zpráv bude dalším oceněným také internista a gastroenterolog Zavoral, který o Zemana pečoval mimo jiné při jeho loňské hospitalizaci v ÚVN. "Seznam osob, navržený na vyznamenání prezidentem republiky, kontrasignovaný předsedou vlády, zveřejňuje Pražský hrad, proto si dovolím zdržet se vyjádření, zdali je, či není mezi osobami navrženými na vyznamenání prezidentem republiky," řekla serveru mluvčí nemocnice Jitka Zinke.
Prezident Petr Pavel se v pátek vpodvečer poprvé vyjádřil k probíhajícímu vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie prověřuje událost pro podezření z terorismu. Pavel chce vyčkat na závěry policejního šetření.
Češi ho vnímají především jako moderátora a v poslední době také jako lovce ze show Na lovu. Liboru Boučkovi to ale zřejmě nestačí, protože přijal další velkou pracovní výzvu. Od dubna se na jeho hlas mohou těšit rozhlasoví posluchači.
Premiér Andrej Babiš i ministr vnitra Lubomír Metnar (oba ANO) se zabývají pátečním požárem v Pardubicích, k jehož založení se hlásí organizovaná propalestinská skupina. Policisté již případ přehodnotili, událost se nyní vyšetřuje pro podezření ze spáchání teroristického útoku.
Z USA dorazila zpráva, které se nechce moc věřit. Ve věku 86 let zemřel legendární akční herec Chuck Norris. O úmrtí informovala jeho rodina. Norrise, který v březnu oslavil 86. narozeniny, dobře znali i čeští televizní diváci.
Gabriela Soukalová se letos také postará o pokračování babyboomu v českém šoubyznyse. Těhotenství oznámila před několika dny, takže už nemusí nic tajit. Proto se mohla v klidu pochlubit snímky, na kterých ukázala rostoucí bříško.
Tragické následky má případ fyzického napadení v Prostějově, který vyšetřuje policie. Jedna osoba podlehla zraněním, další člověk skončil v rukou policistů. Přesné okolnosti tragédie jsou předmětem vyšetřování.
Česko letos oslaví půlkulaté 95. narozeniny legendární Jiřiny Bohdalové. Už včera však měli v rodině slavné herečky důvod slavit. Zase o rok starší je oficiálně její dcera Simona Stašová. Co hvězda Pelíšků prozradila o vztahu se slavnou matkou?
Ceny ropy a plynu po posledních událostech v rámci konfliktu na Blízkém východě opět letí nahoru. Nelíbí se to ani českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO), který označil izraelský útok na zařízení v Íránu za nepochopitelný.
Dara Rolins zaskočila české i slovenské fanoušky, když oznámila uměleckou pauzu. Věnovat se chce stavbě pražské rezidence, ale rozhodnutí ovlivnilo více důvodů. Slovenská zpěvačka prozradila, co si chce během přestávky vyzkoušet.
Partnerství mezi britským princem Harrym, jeho manželkou Meghan Markle a streamovacím gigantem Netflix se po pěti a půl letech ocitlo v hluboké krizi. Ačkoliv spolupráce začala s velkými ambicemi na tvorbu hraných i dokumentárních projektů, aktuální zprávy naznačují, že hollywoodská bublina Sussexů definitivně splaskla. Podle zdrojů webu Mirror zevnitř společnosti je vedení Netflixu unavené a s párem už v podstatě „skoncovalo“.
Americký herec Kevin Spacey dosáhl mimosoudního vyrovnání se třemi muži, kteří jej zažalovali kvůli obviněním ze sexuálního napadení. Tímto krokem se šestašedesátiletý držitel dvou Oscarů vyhnul civilnímu soudu, který měl u londýnského Nejvyššího soudu začít v říjnu letošního roku. Informace o dohodě vyplynuly z rozhodnutí soudkyně Christiny Lambert, které bylo zveřejněno ve středu 18. března 2026.
Britská celebrita Katie Price se opět ocitla v centru pozornosti poté, co byla spatřena na letišti při odletu do Dubaje. Sedmačtyřicetiletá bývalá modelka se rozhodla ignorovat oficiální varování britského ministerstva zahraničí, které v souvislosti s probíhajícím válečným konfliktem v regionu a útoky íránských raket a dronů na Spojené arabské emiráty doporučuje cestovat do oblasti jen v nezbytných případech.