Prezident Miloš Zeman příští týden ve středu jmenuje na Pražském hradě nové rektory. Předá také šek projektu Fondu ohrožených dětí Klokánek. ČTK to dnes sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman by tak měl ve středu 26. ledna prvně od svého propuštění z Ústřední vojenské nemocnice zavítat do prezidentského sídla v hlavním městě. Dosud se léčil na zámku v Lánech.
"Na středu 26. ledna 2022 se plánuje na Pražském hradě jmenování rektorů a tradiční předání šeku klokánkům," uvedl Ovčáček. Prezident původně v neděli na Frekvenci 1 avizoval, že se akce uskuteční 26. února.
Na jmenování čeká 11 rektorů, které zvolily akademické senáty škol. Jejich jména již loni v prosinci schválila vláda.
Znovu navržen byl do funkce dosavadní šéf České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) Petr Sklenička. Akademici Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) si zvolili opět Vojtěcha Petráčka. Staronového rektora budou mít také na Technické univerzitě Liberec (TUL), kde je kandidátem Miroslav Brzezina. Rektorem Veterinární univerzity Brno (VU) zůstane Alois Nečas.
Na dalších vysokých školách se budou rektoři střídat. Rektora Univerzity Karlovy (UK) Tomáše Zimu má od února nahradit jako první žena v čele této školy Milena Králíčková. Na Akademii výtvarných umění v Praze (AVU) vystřídá Tomáše Vaňka Maria Topolčanská a na Janáčkově akademii múzických umění (JAMU) v Brně Petra Oslzlého Petr Michálek. Rektorem Univerzity Pardubice (UPCE) se má stát místo Jiřího Málka Libor Čapek. Na Mendelově univerzitě v Brně (MendelU) vyhrál rektorské volby Vojtěch Adam, který má nastoupit po Danuši Nerudové, a na Vysokém učení technickém v Brně (VUT) nahradí Petra Štěpánka Ladislav Janíček.
Na jmenování prezidentem čeká ještě zvolený rektor Vysoké školy ekonomické (VŠE) Petr Dvořák, který se má funkce ujmout po Haně Machkové od 1. dubna.
Zeman také za týden ve středu předá dar v podobě šeku Fondu ohrožených dětí. Klokánkům začal posílat každoročně peníze v prosinci 2015, kdy změnil účel svého fondu na umořování státního dluhu. Tehdy jim předal šek na 2,5 milionu korun. Poprvé je podpořil zhruba 35.000 korunami, které zbyly po vypořádání účtů z jeho první prezidentské kampaně v roce 2013. Po druhé kampani po volbách v roce 2018 fondu poslal nevyužitou částku 2,3 milionu. Naposledy Zeman peníze fondu daroval v prosinci 2020, kdy jeho zástupcům společně s dcerou Kateřinou předal šek na 1,5 milionu korun.
Jiřina Bohdalová se v uplynulých dnech opět objevila na veřejnosti, ačkoliv lidé z jejího okolí říkají, že se strachuje o své zdraví. Proto se ostatně nezúčastnila celé akce, na kterou byla pozvána s jasným úkolem.
Požár vlaku v pondělí ráno zastavil železniční provoz na Vyškovsku v Jihomoravském kraji. Hořel vagon osobního vlaku, cestujícím se nic nestalo. Příčina události ani výše škody zatím nejsou známé.
Od pátku je jasné, zda pokračuje profesionální hokejová kariéra legendárního Jaromíra Jágra. Slavný útočník, který už byl v nové sezóně jednou připraven naskočit do zápasu, nechyběl na ledě v domácím extraligovém utkání Kladna proti Vítkovicím.
Princ William a princezna Kate byli údajně šokováni zvěstí, že vévodkyně Meghan Markle údajně křičela na zaměstnance paláce krátce před svou svatbou v roce 2018. Dříve se sice věřilo, že se William a Kate odcizili princovi Harrymu a jeho ženě až poté, co v roce 2020 opustili královské povinnosti, ale v současnosti je již známo, že první trhliny se objevily už v předchozích letech.
Odpočítávání do dalšího filmu s Jamesem Bondem je již v plném proudu. Film s pořadovým číslem 26 se začne natáčet v dubnu příštího roku v Pinewood Studios. Je také známo, že scénář, který napsal tvůrce Steven Knight (Peaky Blinders), se zaměří na nebezpečí spojená s umělou inteligencí (AI).
Mezi Britney Spears a jejím exmanželem Kevinem Federlinem vypukla otevřená válka. Federline, otec jejích dvou synů, odhalil ve svých pamětech „You Thought You Knew“ šokující tvrzení. Zpěvačku v nich obviňuje z fyzického a verbálního násilí na synech a dokonce z užívání kokainu během kojení. Federline varuje, že pokud se situace nezmění, „stane se něco špatného“.
Metropolitní policie oznámila, že se „aktivně zabývá“ mediálními zprávami, podle nichž se princ Andrew pokusil získat osobní údaje o své žalobkyni Virginii Giuffre prostřednictvím své policejní ochrany. Policie uvedla, že je o mediálních zprávách informována a aktivně zkoumá vznesená tvrzení.
Sociální sítě žily v uplynulém týdnu scénou z traileru k dokumentu „The Eras Tour“, kde Taylor Swift cvičí se výrazným šperkem. Fanoušci rychle označili náhrdelník za kousek od Cartier v hodnotě 22 500 dolarů a virálně se šířil komentář, že se zpěvačka „ničeho nebojí“.
Odstranění prince Andrewa z posledních zbytků královského života přináší viditelné změny i do života jeho rodiny. Nejzásadnější posun čeká jeho bývalou manželku Sarah Ferguson, zatímco dcery Beatrice a Eugenie si své tituly ponechají. Andrew ztratil užívání titulu vévoda z Yorku kvůli jeho spojení s usvědčeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem.
Victoria Beckham se chystá spojit síly se svými bývalými kolegyněmi ze skupiny Spice Girls na novém animovaném projektu. Bude se jednat o jejich první společnou profesionální spolupráci po více než deseti letech, od vystoupení na závěrečném ceremoniálu olympijských her v Londýně v roce 2012.
Sociální sítě se staly dalším dějištěm dlouhotrvající rivality mezi Selenou Gomez (33) a Hailey Bieber (28). Selena Gomez se na Instagramu ostře vyjádřila poté, co se Hailey v rozhovoru zdánlivě navezla do její osoby a kosmetické značky. Manželka zpěvaččina ex-přítele Justina Biebera a zakladatelka značky Rhode Beauty prohlásila, že „necítí rivalitu s lidmi, kteří ji neinspirují“.
Režisér snímku Odloučení a syn slavných komiků Jerryho Stillera a Anne Meary, Ben Stiller, zkoumá své rodinné vztahy v novém dokumentu nazvaném Stiller & Meara: Nic se neztrácí. Během natáčení se otevřeně zabýval i svým vztahem k vlastním dětem, dceři Elle a synovi Quinovi. Na premiéře filmu na Newyorském filmovém festivalu 5. října Stiller magazínu People řekl, že jeho děti mu „jasně řekly, co udělal špatně“.