Zeman s Babišem probere demisi, chce mluvit s lídry všech stran

Prezident Miloš Zeman během dnešního telefonátu s premiérem a šéfem ANO Andrejem Babišem bude mluvit mimo jiné i o způsobu přijetí demise dosluhující vlády a pověření kabinetu výkonem funkce do jmenování nového.

Miloš Zeman na záběrech z nemocnice

Vedoucí hradní kanceláře Vratislav Mynář Radiožurnálu ráno řekl, že tento ústavní akt je podle něj možné učinit buď písemně, aniž se oba aktéři setkají, nebo "v lepším případě" osobně. Situaci, kdy premiér předává demisi své vlády do rukou prezidenta, podle Mynáře teď nekomplikuje zdravotní stav hlavy státu, ale zákaz návštěv v Ústřední vojenské nemocnici, kde se Zeman od 10. října léčí.

"Varianty jsou dvě. Může to být písemnou podobou bez toho, že by se oba účastníci - to znamená jak pan prezident, tak pan premiér - setkali. Tedy jenom doručit. Anebo samozřejmě v lepším případě - což teď není otázka zdravotního stavu pana prezidenta, ale proticovidových opatření, které panují v Ústřední vojenské nemocnici - osobně předat do rukou prezidenta," prohlásil Mynář. Ústavní právník Jan Kysela řekl Deníku N, že prezident může podle jeho názoru přijmout demisi od premiéra jen osobně.

Poté, co bude dnes mluvit s Babišem a v sobotu se prostřednictvím videohovoru spojí s kandidátem formující se vládní koalice na premiéra Petrem Fialou z ODS, chce Zeman hovořit i s lídry dalších stran, které se dostaly do Sněmovny, "sestupně" podle jejich volebního výsledku. Následoval by tedy měli předsedové STAN, KDU-ČSL, SPD, TOP 09 a Pirátů.

Volby na začátku října těsně vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) vedená Fialou před ANO, kterému ale připadlo o jeden mandát víc. Před volbami i těsně po nich dával prezident najevo, že šanci sestavit kabinet dá předsedovi ne nejsilnější koalice, ale strany či hnutí, kterým zůstal Babiš. Koalice označil za podvod na voličích. Zeman si myslel, že dosavadní premiér by se mohl pokusit sestavit většinovou vládu s ODS, nebo STAN, řekl už dříve Babiš, který se Zemanem krátce mluvil krátce po volbách a těsně před převozem prezidenta do nemocnice.

Lídr ANO ale už dříve řekl, že by takovou nabídku odmítl vzhledem k dohodě koalic Spolu s Piráty a STAN, které mají dohromady ve Sněmovně většinu 108 hlasů. Prezident podle Mynáře sleduje současná jednání o vládě a vyjádření jednotlivých aktérů. Předpokládá, že to bude otázka i nadcházejících rozhovorů s Babišem a Fialou, které se odehrávají "na čtyři oči". "To bude asi otázka rozhovoru s předsedou hnutí ANO, panem Babišem, protože jestli premiér veřejně tuto nabídku odmítl… Ale já za ty pány nemohu mluvit. Takže předpokládám, že toto bude jedno z témat, které spolu budou probírat," řekl Mynář Radiožurnálu.

Po přeložení z kliniky intenzivní medicíny na standardní pokoj rehabilitačního oddělení je Zeman podle svého nejbližšího spolupracovníka v dobré náladě i kondici, "šprýmuje", po celou dobu hospitalizace pracuje a sleduje povolební vývoj, v pokoji sleduje televizní zpravodajství. Mynář uvedl, že ze subjektivního hlediska podle něj Zeman potřebuje posílit motoriku a ochablé svaly. Zdravotní stav Zemana dnes posoudí lékařské konzilium, o jeho sestavení a činnosti má vedoucí prezidentské kanceláře informace jen z médií, s konziliem Hrad nekomunikuje.

Na dotaz, že se blíží možnost Zemanova přesunu z nemocnice do domácího léčení, nebo to vypadá na dlouhodobější hospitalizaci, Mynář uvedl, že to je otázka na lékaře. Doplnil, že v době zákazu návštěv kvůli zhoršující se epidemické situaci podle něj nemocnice vyšla maximálně vstříc a umožňuje návštěvy u Zemana jeho manželce a dceři, ze spolupracovníků jen Mynářovi.

Zájem o silvestrovské pobyty v hotelech citelně srazila vládní opatření

05.12.2021 09:25 Zájem o silvestrovské pobyty ve městech i některých větších horských hotelech citelně srazila…

V sobotu přibylo skoro 11.000 nakažených, tisíc lidí je ve vážném stavu

05.12.2021 08:13 Nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání ubylo počtvrté v tomto týdnu. V sobotu…

Do ulic měst a domácností s dětmi dnes na pozadí covidu vyrazí Mikuláš

05.12.2021 07:57 Do ulic měst a domácností s dětmi dnes vyrazí Mikuláš s čertem a andělem. V předvečer svátku…

Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta

04.12.2021 21:59 Aktualizováno Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta. Času na rozmyšlenou…

Poslední rozloučení s Petrem Uhlem se uskuteční ve strašnickém krematoriu…

04.12.2021 19:35 Poslední rozloučení s Petrem Uhlem se uskuteční ve strašnickém krematoriu 10. prosince, symbolicky…

SPD zváží, zda navrhne vlastního kandidáta na prezidenta

04.12.2021 18:26 Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se chce až na jaře nebo v polovině příštího roku rozhodnout,…

V části Česka sněží, doprava se řidičům zkomplikovala

04.12.2021 17:49 Aktualizováno Sněžení, silný vítr a namrzlé silnice dnes komplikovaly dopravu na dálnici D8, kolem Prahy i v…

SPD dál povede Okamura. Na sjezdu kritizuje rozhodování politiků

04.12.2021 16:52 Aktualizováno Předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se opět stal jeho dosavadní šéf Tomio Okamura. Na…

Zájem o procvičování učiva na internetu zůstává podobný jako při uzavření…

04.12.2021 15:07 Zájem o procvičování učiva na internetu neopadl, i když školy v současnosti nejsou plošně zavřené.…

Vláda by měla v pondělí projednat několik investičních pobídek za…

04.12.2021 13:40 Vláda by na svém pondělním jednání měla projednat několik investičních pobídek. Některé měla na…

Související:

Nejnovější

reklama