Zeman se sešel s Cichanouskou, podpořil uvolnění vízových restrikcí pro běloruské studenty

Prezident Miloš Zeman přijal vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou. Na twitteru a webu Pražského hradu to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman podle něj podpořil uvolnění vízových restrikcí pro běloruské studenty a zkritizoval odsouzení politických vězňů v Bělorusku. Podpořil také vytvoření běloruského domu v Praze.

Svjatlana Cichanouská

"Pan prezident potvrdil, že ČR stojí za nezávislým Běloruskem, a to nikoli pouze slovy, ale i činy," napsal mluvčí. "Podporujeme mimo jiné vytvoření 'Běloruského domu v Praze', prostoru využívaného nejen běloruskou politickou emigrací, ale také představiteli nezávislé občanské společnosti a běloruské komunity žijící v ČR," dodal.

Zeman na konci března požádal premiéra Petra Fialu (ODS), aby se zasadil o vznik kanceláře, která by v Česku pomáhala běloruské opozici. "Idea běloruské styčné kanceláře" podle dřívějšího vyjádření Pražského hradu vzešla z loňského setkání prezidenta s Cichanouskou.

Dnes podle Ovčáčka Zeman vyjádřil pochopení pro problémy, které zažívají běloruští občané v souvislosti s pozastavením vydávání českých víz. "Podpořil uvolnění restrikcí pro běloruské studenty," poznamenal. Vydávání víz Česko pro Bělorusy a Rusy pozastavilo po ruské invazi na Ukrajinu, diktátorský režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka ruskou agresi podpořil.

S Cichanouskou dnes Zeman mluvil i o válce na Ukrajině a situaci v Bělorusku. Cichanouská žije v exilu, v roce 2020 kandidovala na prezidentku místo svého manžela blogera Sjarheje Cichanouského. Ten byl loni odsouzen k 18 letům vězení, Západ verdikt odsoudil. Odsouzení politických vězňů dnes kritizoval i Zeman. Cichanouské také podle Ovčáčka popřál "pevnou vůli a odhodlání v prosazování svobodného a skutečně nezávislého Běloruska".

Cichanouská se již v úterý setkala s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti). Ve čtvrtek bude mluvit s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).

"Na Ukrajině už třetí měsíc zuří krvavá válka. Přes to – nebo spíš právě proto – nesmíme zapomínat i na podporu běloruských demokratických sil. Ty ustavičně čelí velice tvrdé represi ze strany kremlofilního diktátora Lukašenka. Svjatlana Cichanouská je obdivuhodná dáma statečně usilující o lepší budoucnost své rodné země, kterou byla nucena opustit. Podle jejích slov tamní režim nepodporuje 85 procent běloruské společnosti," uvedla bezprostředně po schůzce Pekarová Adamová.

Jedním z hlavních témat jednání byla politika Východního partnerství. "Jde o prioritu parlamentního rozměru nadcházejícího předsednictví v Radě EU, kterého se naše země ujme v druhé polovině letošního roku. Myšlenka Východního partnerství vznikla během našeho minulého předsednictví. Je tedy vhodné na ni nyní navázat a s ohledem na aktuální dění ji náležitě rozšířit zejména o systematickou podporu tamní občanské společnosti. Bělorusko není jen diktátor Lukašenko," dodala předsedkyně Sněmovny.

Europoslanec za SPD Blaško oznámil kandidaturu na prezidenta

27.05.2022 21:06 Europoslanec SPD Hynek Blaško (66) dnes na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na…

Prezident Zeman na Hradě přijal slovenskou prezidentku Čaputovou

27.05.2022 19:13 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 15:29 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Lipavský jednal s Trussovou, shodli se na potřebě vojenské i politické…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským ministrem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ústav: Přemnožená zvěř způsobuje poškození mladých stromů

27.05.2022 13:49 Stále se zvyšující stavy zvěře způsobí v lesích po celém Česku velké škody hlavně na mladých…

Nové ceny ČEZ jsou dle analytika špičkou ledovce, do budoucna by měly…

27.05.2022 12:10 Nové ceny elektřiny a plynu, které v tomto týdnu zveřejnil ČEZ pro část svých zákazníků, ukazují…

Epidemie v Česku dál zpomaluje, klesají počty nových případů i…

27.05.2022 08:09 Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700…

Zeman odmítá jmenovat viceprezidentkou NKÚ kandidátku vládní koalice

26.05.2022 20:02 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší…

Související:

Nejnovější