Zeman se setká s hlavami států ze Švýcarska a Slovenska

Prezident Miloš Zeman se tento týden setká se švýcarským prezidentem Ignaziem Cassisem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. ČTK to dnes řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Cassise Zeman přijme ve čtvrtek na zámku v Lánech, s Čaputovou se setká v pátek na Pražském hradě.

Miloš Zeman

Společně si pak v Národním muzeu připomenou 80. výročí útoku československých výsadkářů na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

"Setkání se švýcarským prezidentem se plánuje ve čtvrtek dne 26. května v dopoledních hodinách na zámku v Lánech," uvedl Ovčáček. Prezident Švýcarska není oficiálně hlavou státu, tu plní kolektivně spolková vláda. Připadá mu ovšem reprezentativní role hlavy státu. Prezident je volen společně s viceprezidentem z řad sedmičlenné federální vlády oběma komorami parlamentu na jeden rok. Letos tuto funkci vykonává dosavadní ministr zahraničí Cassis. Je prvním prezidentem pocházejícím z italskojazyčného kantonu Ticino. Bývalý lékař hovoří plynně německy, francouzsky a italsky, tedy třemi hlavními jazyky ve Švýcarsku.

V pátek pak Zemana čeká setkání se slovenskou prezidentkou, plánováno je na odpoledne na Pražském hradě. "V rámci tohoto dne, kdy si připomeneme 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora, pan prezident zavítá též na slavnostní akci v Národním muzeu," dodal mluvčí.

Účast na slavnostním shromáždění v Národním muzeu přislíbila i Čaputová. Během večera bude otevřen výstavní projekt Nikdy se nevzdáme! Společně ho připravily Národní muzeum a Vojenský historický ústav, veřejnosti bude zpřístupněn od 28. května. Muzeum ukáže nejen předměty spojené s útočníky na Heydricha Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem a dalšími výsadkáři, ale připomene i osudy lidí z řad odbojářů i jejich rodin nebo politiků.

Připomínka 80. výročí operace Anthropoid začne v pátek dopoledne v Praze Libni, kdy nad zatáčkou u památníku Anthropoid přeletí historický stíhací letoun z druhé světové války Hurricane. Po 10:30, tedy v době, kdy před 80 lety Gabčík a Kubiš na Heydricha zaútočili, začne rekonstrukce atentátu. Po jejím skončení nad Libní proletí trojice bitevních vrtulníků Mi-24 a následovat bude vzpomínkový akt u památníku.

U Prahy hoří hala, vyhlášen nejvyšší stupeň poplachu

01.07.2022 22:32 Aktualizováno Hasiči dnes večer zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, před 22:30 zvýšili stupeň poplachu na…

Česko zahájilo předsednictví, Fiala přivítal v Litomyšli von der Leyenovou

01.07.2022 21:50 Aktualizováno Společným zasedáním vlády a Evropské komise (EK) v Litomyšli dnes Česká republika zahájila půlroční…

U Karlštejna se po vykolejení rychlíku jezdí už alespoň po jedné koleji

01.07.2022 19:18 Provoz na jedné koleji železničního koridoru mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní na Berounsku je po…

Pekarová Adamová: Česko se ujímá předsednictví v době plné výzev

01.07.2022 18:18 Aktualizováno Česká republika přebírá předsednictví v Radě Evropské unie v době plné výzev a velkých úkolů, řekla…

Rozhodnutí o termínu prezidentských voleb vyšlo ve Sbírce zákonů

01.07.2022 17:52 Rozhodnutí o termínu voleb prezidenta republiky, jejichž první kolo se uskuteční v polovině ledna…

Babišův výrok o migrantech nezasáhl do práv Pirátů, rozhodl soud

01.07.2022 17:00 Krajský soud v Praze nevyhověl žalobě, kterou loni Piráti podali na tehdejšího premiéra Andreje…

Většina Čechů se podle průzkumu zajímají o vývoj na Ukrajině

01.07.2022 16:18 O vývoj na Ukrajině se zajímají více než tři čtvrtiny Čechů. Čtyři z pěti obyvatel zároveň považují…

Počty nakažených podle ministerstva ještě několik týdnů porostou

01.07.2022 15:17 Aktualizováno Pozitivita testů na covid-19, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená…

Škoda Auto chce problémy kolem čipů nechat za sebou, uvedl nový šéf

01.07.2022 15:14 Nový generální ředitel automobilky Škoda Auto označil za svůj hlavní cíl nechat za sebou problémy s…

Úřady práce vyplatily na náhradním výživném za první rok dětem neplatičů…

01.07.2022 14:29 Úřady práce vyplatily na náhradním výživném za první rok dětem neplatičů 107,8 milionu korun. Od…

Související:

Nejnovější