Prezident Miloš Zeman již v pondělí jmenuje ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL). Po dnešním novoročním obědě v Lánech to oznámil Petr Fiala (ODS).
Nekula nebyl jmenován společně s dalšími členy vlády, protože měl v prosinci pozitivní test na koronavirus. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ČTK pondělní jmenování potvrdil, uskuteční se ve 12:00. Ještě před tím se Zeman s Nekulou v Lánech setká. Původně Kancelář prezidenta republiky předpokládala, že se jmenovací ceremoniál uskuteční v úterý.
Ministerstvo dočasně místo Nekuly řídí jeho stranický šéf, vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ve své dočasné funkci již například odvolal generálního ředitele státního podniku Lesy ČR Josefa Vojáčka.
Zeman v pondělí Nekulu přijme v 11:00, po společném rozhovoru bude následovat jmenování. "Vzhledem k epidemiologické situaci budeme pořádat koncentrovaný fototermín, kdy sami oslovujeme redakce," uvedl Ovčáček. Následně ještě v pondělí odpoledne Fiala uvede Nekulu do úřadu. Po jeho tradičním převzetí by se na ministerstvu zemědělství měla uskutečnit tisková konference.
Zeman před jmenováním Fialovy vlády pozval na pohovor všechny budoucí členy jeho kabinetu. Kvůli nákaze onemocněním covid-19 je přijímal zpoza plexisklové bariéry. Nekula měl před schůzkou pozitivní test na koronavirus, setkání se proto neuskutečnilo a bylo odloženo.
Jednapadesátiletý Nekula absolvoval Vysokou školu zemědělskou v Brně, je starostou obce Těšetice na Znojemsku. V letech 2012 až 2016 byl zastupitelem Jihomoravského kraje, několik let také působil v dozorčí radě Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) a v letech 2016 až 2018 byl předsedou představenstva státního Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF).
Fiala dnes také řekl, že se dohodl se Zemanem na pravidelných schůzkách jednou za měsíc. Podobně se prezident setkával s bývalým předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO).
FIalova vláda chce o důvěru žádat 12. ledna, před poslance podle premiéra předstoupí s hotovým programovým prohlášením. "Pracujeme na něm. Do 30. prosince jsme požádali důležité zájmové skupiny, reprezentanty zaměstnavatelů, zaměstnanců, aby nám poslali připomínky a podněty k budoucímu programovému prohlášení," řekl Fiala. Se sociálními partnery chce záležitost prodiskutovat 4. ledna.
Olga Lounová je sice v pokročilém stadiu těhotenství a již brzy se postará o pokračování babyboomu v českém šoubyznyse, ale ještě si střihla koncert ve vyprodaném O2 universu v Praze. Čím přítomné fanoušky šokovala?
Prezident Petr Pavel v úterý dopoledne na Pražském hradě formálně jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše novým předsedou vlády. Vzniknout by měla koaliční vláda složená ze zástupců hnutí ANO, SPD a uskupení Motoristé sobě. Pavel počítá s jmenováním celého kabinetu v průběhu následujících dní.
Velká radost zavládla v úvodu letošního prosince v rodině exprezidenta Václava Klause. Vnučka Kateřina přivedla na svět prvního potomka. Potvrdil to novopečený dědeček Václav Klaus mladší, bývalý poslanec.
Filip Turek je nadále kandidátem na ministra, potvrdil místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček po jednání koaliční rady. Turek se nedostavil na pondělní plánovanou konzultaci s prezidentem, protože skončil v nemocnici. Petr Pavel má ke jmenování Turka ministrem výhrady.
Po neobvykle teplé první polovině týdne přijde ochlazení. Na přelomu roku se teploty opět přiblíží nule, ale sníh bude v následujících dnech a týdnech padat jedině na horách, kde se však může i udržet. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Leteckou dopravu v Česku možná čekají velké novinky. Společnost Smartwings se totiž ocitne v zahraničích rukou. Podle nejnovějších informací ji zakoupila turecká firma Pegasus Airlines, která akvizici oznámila na sociální síti X.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se v úterý stane premiérem, ačkoliv dnes neproběhla schůzka prezidenta Petra Pavla s jedním z ministerských kandidátů. Potvrdil to Pražský hrad s tím, že další postup ve věci jmenování nové české vlády zatím není daný.
Ke slavným prosincovým oslavencům patří i Dara Rolins, která v neděli oslavila 53. narozeniny. Fanoušci ji zahrnuli vzkazy a přáli jí hodně štěstí a zdraví. Populární zpěvačka prý ale má všechno, po čem toužila.
U břehů Japonska došlo v pondělí večer místního času k silnému zemětřesení o magnitudě 7,6 stupně. Úřady vydaly varování před vlnami tsunami pro konkrétní oblast, informovala americká stanice CNN.
Nejsmutnější událostí uplynulého týdne v Česku bylo úmrtí moderátora Patrika Hezuckého, jenž byl přes čtvrtstoletí nerozlučným parťákem Leoše Mareše v ranní show Evropy 2. Všechny proto zajímalo, jak bude vypadat pondělní ranní vysílání zmíněné stanice. Marešův hlas k posluchačům nepromluvil.
V Brně došlo v pondělí dopoledne k vážnému trestnému činu. Žena, kterou útočník napadl a pobodal na ulici, zraněním podlehla. Podezřelého dopadla policie, která tragickou událost nadále vyšetřuje.
Lucie Vondráčková je po dalším rozchodu, který oznámil její poslední partner Zdeněk Polívka, zase k mání. Není divu, že ctitelé populární herečky a zpěvačky ihned zavětřili svou šanci. Jak sama Vondráčková prozradila, už dostala všemožné nabídky.