Prezident Miloš Zeman povýší ve středu budoucího náčelníka generálního štábu Karla Řehku. ČTK to potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Podle informací médií navrhla vláda hodnost generálmajora. Řehka je nyní brigádním generálem.
Do funkce náčelníka generálního štábu jmenoval prezident Řehku minulou středu. Od července vystřídá Aleše Opatu. Zeman při jmenování prohlásil, že se Řehku chystá "ve velmi dohledné budoucnosti" povýšit.
Opata měl v době jmenování náčelníkem generálního štábu vyšší hodnost, byl generálporučíkem, tedy takzvaným "tříhvězdičkovým" generálem. Řehka má nyní hvězdičku jednu. Při projednávání nominace ve sněmovním branném výboru na to upozorňovala opozice.
Sedmačtyřicetiletý Řehka po studiu odešel ke speciálním silám do Prostějova, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA. Od března 2020 vedl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Po jmenování do čela NÚKIB odešel do civilu. NÚKIB se pod jeho vedením opakovaně věnoval například kybernetickým útokům na české instituce a firmy, řada z nich je připisována Rusku.
Policie od pondělního rána zasahuje v pražském sídle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Podle státního zastupitelství panuje podezření z trestné činnosti související s veřejnými zakázkami. Zadrženy byly téměř dvě desítky lidí.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i hned na začátku listopadu. Kamila Nývltová prozradila, že je těhotná. Do mateřských povinností se bude muset vrhnout po hlavě. Nečeká totiž jenom jednoho potomka, ale rovnou dva.
Na jednom ze železničních koridorů v Česku jsou už od nedělního večera hlášeny problémy. Kvůli krádeži kabelů došlo k výraznému omezení provozu, regionální dopravu zajišťují autobusy. Na obnovení provozu pracuje Správa železnic.
Dobré zprávy mají meteorologové na začátku nového, prvního ryze listopadového týdne. Slibují totiž malé babí léto, odpolední maxima vylezou až na 15 stupňů. V druhé polovině týdne už se má ochladit, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Írán hodlá obnovit zničená jaderná zařízení, řekl prezident Masúd Pezeškján v neděli státním médiím. Nová zařízení mají demonstrovat ještě větší sílu. Pezeškján přesto tvrdí, že Teherán nechce mít jaderné zbraně. Na jeho slova upozornil web Times of Israel.
Princ Andrew přijde i o poslední čestnou armádní hodnost. Britské ministerstvo obrany na tom pracuje podle pokynů krále Karla III., prozradil ministr John Healey. Labouristický politik uvedl, že se řídí přáním panovníka a staršího bratra zdiskreditovaného Andrewa.
Pravděpodobný příští premiér Andrej Babiš v nedělním videu potvrdil, že zástupci hnutí ANO, SPD a Motoristů v pondělí podepíší koaliční smlouvu. Babiš zároveň reagoval na kritiku toho, že koaliční smlouvu budou podepisovat všichni poslanci trojice uskupení. Vyjádřil se i k odeslání programového prohlášení do datové schránky Pražského hradu.
Michaela Ochotská se momentálně připravuje na příchod druhého potomka, ale boj musí svádět i ohledně prvorozeného syna. Chlapcův otec by totiž rád snížil výši výživného, ale dohodnout se s exmanželkou se mu nedaří. Ve věci tak rozhoduje soud.
Ve středočeských Neratovicích vykolejil v neděli kolem poledne vlak. Provoz na trati musel být zastaven, cestující musí jezdit náhradní autobusovou dopravou. S omezením se počítá až do nedělního večera.
Od čtvrtka vyšetřují kriminalisté vraždu ve věznici v Plzni, kde měl jeden z vězňů připravit o život jiného odsouzeného. Podle nejnovějších informací ho uškrtil a k činu se přiznal. Pobyt za mřížemi si tak nejspíš výrazně prodlouží.
Po dnech mlčení po říjnovém volebním úspěchu se europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) probudila k životu. U příležitosti úterního státního svátku se pustila do legendární zpěvačky Marty Kubišové. Na takovou modlu se ale nesahá, což se v komentářích jasně ukázalo.
Devět lidí má být v ohrožení života po útoku nožem ve vlaku na východě Anglie. Policie v případu zadržela dva muže, o příčinách události ale zatím nechce spekulovat. Kvůli incidentu se dnes očekávají potíže v britské železniční dopravě.