Zemanem nejmenovaná kandidátka na viceprezidentku NKÚ u sebe nevidí nic závadného

Simeona Zikmundová, kterou prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat viceprezidentkou Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), nevidí ve svém profesním ani morálním profilu nic závadného. S případem odsouzeného bývalého prezidenta NKÚ Františka Dohnala neměla nic společného, řekla v rozhovoru, který dnes zveřejnil server Seznam Zprávy.

Nejvyšší kontrolní úřad

Zeman ve čtvrtek uvedl, že Zikmundovou do funkce nejmenuje kvůli jejím zkušenostem získaným a morálním vlastnostem projeveným v době Dohnalova působení v čele NKÚ. Prezident poukázal na ustanovení zákona o NKÚ, podle nějž zkušenosti a morální vlastnosti viceprezidenta úřadu mají dávat záruku, že bude svoji funkci řádně zastávat. Zmínil, že Zikmundová byla Dohnalovou poradkyní a později ředitelkou právní sekce NKÚ.

"Domnívám se, že v mém profesním ani morálním profilu není cokoliv závadného. Vyhovovala jsem panu prezidentu (Václavu) Havlovi jako jeho kandidátka na zástupce ombudsmana. Úplně tomu nerozumím," řekla serveru Zikmundová. Se Zemanem nikdy nemluvila a myslí si, že ji nezná. Uvedla také, že minulý týden si při návštěvě NKÚ všimla, že na chodbách tam stále visí etický kodex, který vytvářela.

Dohnal jako prezident NKÚ v roce 2010 odmítl poskytnout poslancům podklady pro audit hospodaření úřadu, za což byl obžalován a nakonec odsouzen za trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. Kvůli pravomocnému verdiktu musel odejít z čela NKÚ. Zikmundová ho následovala, svůj odchod tehdy označila za čistku.

"S odsouzením pana Dohnala jsem neměla nikdy nic společného. Důvod pro jeho odsouzení spočíval v tom, že neumožnil vstup do úřadu (sněmovnímu) kontrolnímu výboru," řekla Zikmundová Seznam Zprávám. "Já jsem nikdy nebyla ani obviněná," doplnila. Odmítla také kritiku pronájmu sídla NKÚ od soukromé společnosti Tokovo. "NKÚ už tehdy dávno měl tyto prostory pronajaté. Navíc v těch prostorách sídlí dodneška, byť vím, že dokončují výstavbu nové budovy," uvedla.

Prezident NKÚ Miloslav Kala uvedl, že jeho názor na profesní minulost Zikmundové se shoduje se Zemanovým názorem. "Minulé působení paní Zikmundové na NKÚ bylo v mnoha ohledech problematické. Její úzká vazba na minulého prezidenta úřadu a z toho plynoucí sporné kroky jsou koneckonců snadno dohledatelné," řekl Kala v dubnu pro Hospodářské noviny.

Kandidátkou na jmenování Zikmundovou zvolila Sněmovna na návrh vládní koalice. Premiér Petr Fiala (ODS) pro nejmenování nevidí objektivní důvody a koalice bude podle něj od Pražského hradu požadovat detailní odůvodnění.

Témata: NKÚ | Miloš Zeman

NATO zřejmě ratifikuje vstup Švédska a Finska na začátku podzimu

03.07.2022 13:28 Premiér Petr Fiala (ODS) předpokládá, že Parlament ratifikuje vstup Švédska a Finska do…

Česko pomůže při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru, řekl Fiala

03.07.2022 12:46 Česká vláda schválí pomoc při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru. V pořadu Otázky…

Hasiči v noci dohasili požár haly v Zápech u Prahy, odklízení potrvá další…

03.07.2022 12:36 Aktualizováno Zhruba po 39 hodinách dnes po 10:30 hasiči zcela zlikvidovali požár haly v Zápech u Prahy. Od…

Zeman zvažoval, že kvůli výhradám nejmenuje Balaše. Podpořil dodávky…

03.07.2022 12:18 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman zvažoval, že kvůli svým výhradám nejmenuje Vladimíra Balaše (STAN) ministrem…

Zeman: Úvahy o možném zestátnění ČEZ nejsou pravicové, úsporný tarif na…

03.07.2022 12:17 Aktualizováno Úvahy vlády o možném zestátnění energetické společnosti ČEZ jsou podle prezidenta Miloše Zemana v…

Poslanci se příští týden sejdou na třech schůzích, budou řešit plasty i…

03.07.2022 10:32 Poslanci se sejdou příští týden hned na třech schůzích. Ve čtvrtek dopoledne budou z podnětu…

Česko už udělilo víza 386.734 uprchlíkům z Ukrajiny

03.07.2022 09:45 Víza dočasné ochrany Česko v sobotu vydalo 71 uprchlíkům z Ukrajiny, před týdnem jich bylo 175. Od…

V sobotu přibylo nejvíce případů koronaviru o víkendu od počátku května

03.07.2022 08:46 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 353 případů koronaviru, nejvíce o víkendu od počátku května.…

Příspěvek na mobilitu by se podle Jurečky mohl navýšit od září

03.07.2022 08:00 Příspěvek na mobilitu pro lidi s handicapem by se mohl zvýšit nejspíš od září, nebo od října. Od…

Češi se letos na Šumavu nehrnou, zřejmě kvůli zdražování

02.07.2022 15:45 Dosavadní letošní turistická sezona v Národním parku Šumava je slabší než loni. V západní části…

Související:

Nejnovější