Lékařské konzilium, které posoudí zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana, se poprvé sejde v pátek 5. listopadu. Dnes to uvedl server Deník.cz. Podle končícího rektora Univerzity Karlovy a lékaře Tomáše Zimy, který je členem konzilia, je nejprve nutné prostudovat si lékařské zprávy a pak teprve jít za pacientem. Odborníci z konzilia by se podle něj měli vyjádřit k nemoci prezidenta a její prognóze.
Zeman je na klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanitka ho do nemocnice převezla v neděli 10. října ze zámku v Lánech.
Kvůli prezidentovu vážnému zdravotnímu stavu začali zákonodárci uvažovat o dočasném převodu pravomocí hlavy státu na předsedu Sněmovny a premiéra. Předtím si chtějí vyžádat aktuální zprávu lékařů o Zemanově schopnosti vykonávat úřad. Předseda ODS a kandidát vznikající vládní koalice na premiéra Petr Fiala už dříve uvedl, že Sněmovna by o převodu pravomocí prezidenta neměla rozhodovat hned na ustavující schůzi, která se plánuje na 8. až 10. listopadu, ale až na schůzi následné. Organizační výbor Senátu stanoví termín případné schůze horní komory k převodu pravomocí až 9. listopadu.
"Rozhodně se nenecháme vmanévrovat do pozice, že musíme závěr učinit do 8. listopadu, kdy zasedne Sněmovna. Potřebujeme klid a rozvahu. Poté předložíme medicínské stanovisko. Jestli si politici myslí, že my dáme pokyn, aby aktivovali článek 66 Ústavy, tak to se mýlí. Vyjádříme se k nemoci a její prognóze. Další kroky budou na nich," řekl Deníku.cz Zima.
Vznik konzilia podle něj není v lékařském světě nic neobvyklého. "U komplikovanějších stavů se svolává konzilium odborníků z různých oborů, aby stav zevrubně posoudili. Takové konzilium už v rámci Ústřední vojenské nemocnice u pana prezidenta funguje. Nyní se ustavuje druhé konzilium, v němž budou lidé z jiných pracovišť, aby byl k dispozici druhý pohled," popsal serveru Zima.
Vznik multioborového lékařského konzilia inicioval ředitel ÚVN a Zemanův ošetřující lékař Miroslav Zavoral. Podle serveru iDNES.cz by v devítičlenném týmu měli být odborníci na fyzioterapii, diagnostiku nebo léčbu nemocí v oblasti břicha či lékař z oboru psychiatrie. Server zmínil chirurga motolské nemocnice Pavla Pafka a fyzioterapeuta Pavla Koláře. Informaci o Kolářově účasti má i ČTK, oba lékaři své členství potvrdili i serveru Seznam Zprávy.
Podle Zavoralova dřívějšího vyjádření jsou důvodem prezidentovy hospitalizace komplikace provázející Zemanovo chronické onemocnění. Kancelář prezidenta republiky ani ÚVN žádné bližší informace k Zemanovu onemocnění neuvedly. Minulý týden nemocnice se Zemanovým souhlasem oznámila, že jeho zdravotní stav se díky léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepšil.
Lucie Vondráčková od konce posledního vztahu opakovaně deklaruje, že si užívá aktuální single éru. Její poslední partner to má jinak. Zápasník Zdeněk Polívka má podle dostupných informací novou lásku.
Veronika Arichteva se s celou rodinou vzpamatovává z loňské smutné události, kdy přišla o miminko. Že se tím svět nezastavil, o tom známá herečka informovala už před časem. Přijít na jiné myšlenky jí pomáhá i práce.
Americký prezident Donald Trump ostře reagoval na informace o možném umístění íránských námořních min v Hormuzském průlivu, kterým proudí velké množství světové ropy. Teheránu podle Trumpa hrozí nevídané následky, pokud se potvrdí, že miny rozmisťuje na mimořádně strategicky důležitém místě.
Dobrou zprávu pro český biatlon, který přivezl jednu medaili z nedávných zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo, ještě před koncem sezóny oznámil jeden z reprezentantů. Olympijský medailista z roku 2018 Michal Krčmář se rozhodl v kariéře pokračovat.
Tragická událost poznamenala armádní výcvik v Doupovských horách. Při cvičení došlo k úmrtí vojáka, které vyšetřuje Vojenská policie. Její kriminální služba pracuje s verzí, že si zesnulý příslušník armády vzal život sám.
Jiřina Bohdalová oslaví za necelé dva měsíce pětadevadesáté narozeniny, takže přípravy jsou v plném proudu. Slavná herečka se o chystané akci zmínila už jednou v televizi. Nyní se do debaty vložil jiný známý Čech. Ten se totiž obává, že by na oslavě mohl chybět.
Odchod z Poslanecké sněmovny oznámila poslankyně Markéta Šichtařová, která se stala členkou horní komory parlamentu teprve v říjnu. Rozhodla se tak po hlasování k jednomu ze zákonů, s nímž zásadně nesouhlasí.
Česko se zájmem sleduje poslední události kolem jednoho z nejúspěšnějších tuzemských podcastů. Ornella Koktová se ho v pondělí rozhodla opustit, takže Agáta Hanychová se nyní rozhoduje, co bude dál. Poradit jí mohou i fanoušci.
Až do Velikonoc, které letos připadají na začátek dubna, mají v Česku panovat průměrné či dokonce nadprůměrné teploty. Vyplývá to z nového měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) se dočkal kýženého setkání na úrovni Evropské unie, kde se řešily zastavené dodávky ropy přes Ukrajinu. Fico tvrdí, že ho předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve sporu s Kyjevem podpořila.
Pražská policie se od pondělního večera zabývá konfliktem dvou bezdomovců v Troji. Oba muži utrpěli zranění a skončili v péči přivolaných záchranářů. Jeden z účastníků musel být uveden do umělého spánku.
Charlotte Gottová si po čase opět řekla o pozornost fanoušků, kteří ji ihned zahrnuli všemožnými komplimenty. Dcera Karla Gotta a jeho manželky Ivany se na sociální síti pochlubila novými fotografiemi. Lidé jsou u vytržení.