Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana podle lékařského konzilia i nadále vyžaduje hospitalizaci, prezident se nemůže naplno věnovat pracovním povinnostem. Určit prognózu vývoje prezidentova zdravotního stavu je obtížné, bude záviset na vývoji onemocnění, které je samo "obtížně léčebně ovlivnitelné". Nezbytná je také spolupráce pacienta. Na dnešním jednání se na tom shodlo lékařské konzilium. Novinářům to po jednání řekl jeho vedoucí, končící rektor Karlovy univerzity a lékař Tomáš Zima.
Chirurg Pavel Pafko, který je rovněž členem konzilia, řekl Radiožurnálu, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, naznačil, že jde o cirhózu. Serveru iROZHLAS.cz také potvrdil, že Zemanovi zůstává vyživovací sonda do žaludku.
Členové konzilia se podle Zimy mezi 26. říjnem a 1. listopadem seznámili se zdravotnickou dokumentací prezidenta a měli možnost ho také vyšetřit. Dnes se shodli na tom, že mu je v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) poskytována špičková péče, souhlasili i s diagnózami a terapeutickými postupy. Ošetřujícím lékařům dali dílčí doporučení.
"Prezidentům stav i nadále vyžaduje hospitalizační péči a v tento moment mu neumožňuje věnovat se naplno pracovním povinnostem," řekl Zima. "Stanovit prognózu dalšího vývoje zdravotního stavu je i nadále velmi obtížné, charakter i manifestace základního onemocnění jsou jistě velmi závažné. Upřesňování prognózy bude záviset na vývoji onemocnění, které je samo obtížně léčebně ovlivnitelné. Nezbytná je aktivní spolupráce pacienta," dodal.
Podle Pafka má Zeman onemocnění, které nelze zcela vyléčit, ale lze to "kompenzovat a vylepšit". Radiožurnálu řekl, že jde o chronické jaterní onemocnění. Na dotaz moderátora, že se spekuluje o cirhóze odpověděl, ano. Doplnil, že cirhóza je známá tím, že je dlouhá léta minimálně příznaková až bezpříznaková. Serveru iROZHLAS.cz řekl, že prezident má stále zavedenou vyživovací sondu, kterou mu lékaři v ÚVN zavedli už 10. října, tedy první den Zemanovy druhé hospitalizace. "Pan prezident má momentálně PEG. Bylo to velmi rozumné, že mu sondu zavedli,” podotkl Pafko.
Zima v rozhovoru pro Deník N uvedl, že dnešní rozhodnutí konzilia bylo jednomyslné a všichni se s ním ztotožnili. Na dotaz, zda může Zeman vykonávat některé ústavou dané pravomoci, řekl, že některé povinnosti vykonávat může, ale že se jako lékař nemůže vyjadřovat k politickým otázkám. Podle Zimy prezident do nemocnice přišel v těžkém stavu, ale zlepšuje se po všech stránkách. Na dotaz, kdy by mohl nemocnici opustit, dodal: "Neumím věštit z koule. Musíme sledovat vývoj. Jsou to týdny nebo měsíce."
Zeman se v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) léčí od 10. října kvůli celkovému zhoršení zdravotního stavu souvisejícímu s jeho chronickým onemocněním. Jeho stav se zlepšil, ve čtvrtek byl přeložen z jednotky intenzivní péče na standardní oddělení.
Podle informací nemocnice, které 18. října zveřejnil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), nebyl prezident v té době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Dlouhodobou prognózu Zemanova zdravotního stavu lékaři hodnotili jako krajně nejistou a možnost návratu k pracovním povinnostem v následujících týdnech označili za málo pravděpodobnou. Politici zvažovali, zda nevyvolají jednání Parlamentu k převodu prezidentských pravomocí na premiéra a předsedu Sněmovny. Vystrčil dnes v reakci na zprávu konzilia řekl, že k převodu pravomocí nevidí důvod, pokud bude prezident schopen vykonávat aspoň nejdůležitější povinnosti.
Zeman dopoledne v telefonickém rozhovoru pro Frekvenci 1 řekl, že se cítí naprosto normálně, a protože není přetížený, tak i lépe než obvykle. Uvedl, že už měsíc nekouří. Důvodem jeho špatného zdravotního stavu podle něj bylo to, že mu nechutnalo jíst a špatně trávil. Dodal, že předpokládá, že bude po zbytek svého mandátu, zhruba rok a půl, plnit své povinnosti.
Zasedání multioborového konzilia si ÚVN vyžádala, aby se ujistila, že pečuje o prezidenta podle lékařských předpisů a aby se lékaři shodli na tom, jaká jsou doporučení a prognóza pro prezidentův stav, řekl ředitel nemocnice Miroslav Zavoral. Konzilium bude podle Zimy stálé, znovu by se mohlo sejít za dva tři týdny až měsíc.
Za ÚVN se ho budou účastnit Zavoral, Monika Nývltová z endokrinologického centra a přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Tomáš Tyll. Kromě nich je členem vedoucí transplantační hepatolog IKEM Pavel Taimr. Klinika, kde Taimr pracuje, se soustřeďuje především na program transplantace jater. V konziliu jsou i další dva odborníci v této oblasti, a to Radan Brůha, přednosta kliniky gastroenterologie a hepatologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN), a Jan Bureš z interní gastroenterologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Dalšími členy jsou neurolog Robert Rusina, fyzioterapeut Pavel Kolář, přednosta psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN Martin Anders a klinický psycholog Pavel Harsa.
Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.
Bouřlivák a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (44, ODS) se opět ocitl v hledáčku justice – a tentokrát možná s vážnými následky. Obvodní soud pro Prahu 5 mu ve čtvrtek vyměřil tří měsíční trest odnětí svobody za porušení podmínky, kterou si odpykával kvůli výtržnictví, podněcování k trestnému činu a nebezpečnému pronásledování. Rozsudek je zatím nepravomocný a Novotný proti němu okamžitě podal stížnost.
Ve středu 8. května, na Den vítězství, zasáhla Českou republiku velmi smutná zpráva — zemřel herec Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Odejít měl v klidu, obklopen nejbližšími. Jeho smrt znamená obrovskou ztrátu nejen pro filmový a divadelní svět, ale také pro všechny, kteří jej znali jako silnou osobnost, charismatického muže a gentlemana ze staré školy.
Zavedení nového systému zdanění nemovitostí by mohlo každoročně přinést do státního rozpočtu až 15,5 miliardy korun. Vyplývá to ze studie výzkumné organizace PAQ Research, která navrhuje upravit výpočet daně s ohledem na lukrativnost dané lokality a počet vlastněných nemovitostí.
Největším momentem v její kariéře bylo vítězství v SuperStar, o uplynulém víkendu pak Tereza Mašková prožila velký okamžik v osobním životě. Po více než třech letech od zásnub se provdala za snoubence Olivera.
Legendární francouzský herec Gérard Depardieu byl shledán vinným ze sexuálního obtěžování dvou žen při natáčení filmu Zelené okenice (Les Volets Verts) v roce 2021. Pařížský soud mu za to vyměřil osmnáctiměsíční podmíněný trest odnětí svobody.
Velkou výzvu mají před sebou pořadatelé karlovarského filmového festivalu. Letošní ročník už bude bez prezidenta Jiřího Bartošky, který ve čtvrtek zemřel ve věku 78 let. Rozjely se tak spekulace, kdo by prezidentskou funkci mohl zaujmout. Sám Bartoška prý měl mít jednoho favorita.
Dobrých zpráv ze světového šampionátu už asi bylo dost. Po vítězném pondělním zápase s domácím Dánskem (7:2) přišla první špatná zpráva z tábora českého národního týmu. Jeden z hráčů, který už včera večer chyběl na ledě, už si na turnaji nezahraje.
Princ Harry už několik let nemá své místo uvnitř britské královské rodiny, které se dlouho stranil. V květnu ale vyjádřil myšlenku, že by se rád usmířil s nemocným králem Karlem III. Podle expertů ale zároveň řekl něco, co si měl rozhodně odpustit.
Češi rozhodnou o novém složení Poslanecké sněmovny na začátku října. Prezident Petr Pavel v úterý vyhlásil termín letošních parlamentních voleb. Rozhodnutí hlavy státu musí ještě posvětit premiér Petr Fiala (ODS).
Od smrti Aničky Slováčkové, která rozesmutnila celé Česko, již uplynul více než měsíc. Bolest je stále přítomna zejména u nejbližších, v rodině ale podle nejnovějších informací došlo k zásadnímu momentu. Jde o Aniččinu maminku Dádu Patrasovou.
Řada slavných lidí se v pondělí přišla rozloučit se zesnulým zpěvákem Karlem Bláhou, ale jedna tvář chyběla. Jiří Krampol se s Bláhou dlouhá léta přátelil, na pohřby ale zásadně nechodí. Rodině zesnulého se nicméně ozval.