Země EU se neshodují, jestli zavést většinové hlasování v zahraniční a bezpečnostní politice

Sídlo EU
Sídlo EU, foto: Pixabay
ČTK 20. září 2022 17:50
Sdílej:

Členské země Evropské unie dnes oživily debatu o tom, zda v některých otázkách zahraniční či bezpečnostní politiky zavést většinové hlasování místo stávající potřeby jednomyslného souhlasu všech států bloku. Řada ministrů odpovědných za evropské záležitosti dala dnes na jednání v Bruselu najevo, že by například přijímání sankcí nový systém výrazně zjednodušil.

Maďarsko a některé další země však takovou úpravu pravidel, k jejímuž zavedení je stále potřeba jednomyslný souhlas, trvale odmítají nepodpořit.

Ministři téma řešili v návaznosti na rok trvající veřejnou debatu nazvanou Konference o budoucnosti Evropy, z níž od občanů unijních zemí vzešly podněty k některým změnám fungování EU. Zatímco Evropský parlament prosazuje, aby sedmadvacítka na základě debaty sáhla ke změnám svých ustavujících smluv, členské země jsou zdrženlivější. Zabývají se však otázkou, zda využít možnost stanovenou v současné podobě smluv, která dovoluje přejít v některých případech na většinové hlasování.

"Měli bychom přijímat více rozhodnutí kvalifikovanou většinou, tedy omezit možnosti využívání práva veta," řekla dnes novinářům německá ministryně Anna Lührmannová. Její země se stejně jako řada dalších států především ze západní či severní Evropy již delší dobu hlásí k zavedení většinového hlasování, které má i podporu europoslanců či Evropské komise. V posledních měsících však zejména v souvislosti s přijímáním protiruských sankcí, které opakovaně blokovalo Maďarsko, roste podpora této změny i ze strany dalších států jako je třeba Španělsko.

Země východního křídla EU včetně Česka, ale třeba ani Rakousko, však nejsou opuštění principu jednomyslnosti jednoznačně nakloněny. Nejvýrazněji je však v této věci slyšet Maďarsko.

"Ve chvíli, kdy jsme u jednacího stolu, by měly být brány v potaz zásadní zájmy všech zemí," prohlásila dnes maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová.

Státy se zatím neshodly ani na svolání konventu, který by se na výzvu europoslanců a EK zabýval případnými změnami základních smluv. Podle českého ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka není pravděpodobné, že by se tak stalo ještě za českého předsednictví, tedy do konce letošního roku.

Stalo se
České celebrity
Jitka Čvančarová v pořadu Možné je všechno.

Krásná Jitka Čvančarová (46): Slzy a zhroucení střídá záře štěstí

Patnáct let stará aféra zasáhla herečku Jitku Čvančarovou jako blesk z čistého nebe. Na jaře 2009 odhalil bulvár, že její partner Martin Hofmann tajně využívá eskortní služby. Informace, které zveřejnil Deník Aha, rozmetaly vztah, ve kterém Čvančarová viděla lásku na celý život. Co všechno tehdy vyšlo na povrch?

Počasí
Ilustrační fotografie.

Předpověď počasí na zbytek ledna. Vliv bude mít tlaková výše

Leden sice ukrojil z roku 2025 teprve prvních pár dní, ale lidé už mají k dispozici výhled počasí na celý zbytek měsíce. Meteorologové slibují typické lednové počasí a nevylučují sněžení i v těch nejnižších polohách. 

Světové celebrity
Meghan a její věrný bígl Guy.

„Srdce mi puká!“ Meghan truchlí nad ztrátou milovaného přítele

Meghan Markleová sdílela s fanoušky na sociálních sítích smutnou novinu o smrti svého věrného bígla Guye. V emotivním příspěvku se ohlédla za vzpomínkami na pejska, který byl nejen její spolehlivou oporou, ale i důležitým členem její rodiny.

České celebrity
Lucie Vondráčková při natáčení seriálu Ulice.

Lucie Vondráčková v těžkém ponížení: Po StarDance i při dalším natáčení

Lucie Vondráčková (44) si během natáčení novoročního dílu Ulice prošla nepříjemnou zkouškou. Vedle opilecké scény a falešného zpěvu ji čekalo ještě větší překvapení – produkce jí vybrala k přezpívání hit tety Heleny Vondráčkové (77), se kterou má její rodina složité vztahy.