Skupina velkých světových ekonomik G7 pod německým předsednictvím opět vyzvala Rusko, aby zastavilo svou válku na Ukrajině. Po dnešním digitálním summitu skupiny to prohlásil německý kancléř Olaf Scholz, podle kterého je ruský prezident Vladimir Putin v boji sám. Scholz rovněž řekl, že G7 znovu vyslovila podporu Ukrajině a připravuje mezinárodní platformu pro koordinaci poválečné rekonstrukce země.
"Potvrzujeme naši rozhodnou podporu Ukrajině," uvedli v prohlášení představitelé skupiny, kterou vedle Německa tvoří Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada a USA a ve které má zastoupení také Evropská unie.
Na úvod dnešní digitální schůzky se k šéfům vlád a států G7 připojil s projevem ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V něm podle agentury AFP řekl, že ukrajinská armáda k boji s ruskými invazními silami potřebuje moderní tanky, dělostřelectvo a také střely delšího doletu. Agentura Reuters uvedla, že Zelenskyj se také obrátil na Rusko, aby z Ukrajiny stáhlo vojáky. Jako vhodný termín navrhl Vánoce. Požádal také G7, aby pomohla jeho zemi získat další dvě miliardy kubických metrů zemního plynu.
Scholz řekl, že Ukrajina se může na podporu G7 spoléhat, dokud to bude potřeba. "Znovu proto vyzýváme Rusko, jehož brutální postup odsuzujeme, aby zastavilo boje a stáhlo se z Ukrajiny," prohlásil kancléř.
Scholz poukázal na to, že Putina a ruskou útočnou válku nikdo nepodporuje. "I naši partneři ve světě žádají zastavení bojů," řekl kancléř. "Putin je izolován a sám," dodal. Odsoudil také ruské vyhrožování jadernými zbraněmi, které podle něj považují za nepřijatelné i ostatní státy světa.
Vedle současné podpory Ukrajiny je třeba se podle Scholze připravovat i na budoucí poválečnou obnovu země, za tím účelem chce G7 založit mezinárodní koordinační platformu. "Rekonstrukce Ukrajiny bude srovnatelná s Marshallovým plánem po druhé světové válce," uvedl s odkazem na úspěšný americký projekt poválečné obnovy západní Evropy.
Zpěvačka Selena Gomez se rozhodla jednou provždy vyjasnit spekulace ohledně svého hlasu, který v posledních letech zní výrazně jinak, než jak si ho lidé pamatují z jejího mládí. Během prosincového živého vysílání na Instagramu otevřeně odpovídala na dotazy fanoušků, kteří si všimli nápadné změny v jejím projevu.
Módní ikona a bývalá členka skupiny Spice Girls Victoria Beckham se konečně veřejně přihlásila ke svému novému titulu „Lady Beckham“. Stalo se tak jen několik týdnů poté, co byl její manžel, fotbalová legenda David Beckham, oficiálně pasován na rytíře králem Karlem III.
Vévoda a vévodkyně ze Sussexu se vrací do světa streamování s novým a poněkud překvapivým tématem. Meghan Markle a princ Harry prostřednictvím své společnosti Archewell Productions připravují pro Netflix filmovou adaptaci populárního románu „The Wedding Date“ (v češtině vyšlo jako Záskok) od spisovatelky Jasmine Guillory. Tato zpráva přichází jen pár měsíců poté, co pár oficiálně prodloužil svou lukrativní spolupráci s tímto streamovacím gigantem.
Australská popová hvězda Kylie Minogue vyjádřila hlubokou soustrast po nedělním teroristickém útoku, který se odehrál na pláži Bondi v Sydney. Atentát, k němuž došlo v Archer Parku, kde se konala oslava židovského svátku Chanuka, si podle policejních zpráv vyžádal nejméně 15 obětí a 40 zraněných.
Česko se v uplynulém týdnu rozloučilo s moderátorem Patrikem Hezuckým, jehož odchodem je zásadně ovlivněna budoucnost populární ranní show na Evropě 2. Podle nejnovějších informací již v rádiu padlo rozhodnutí ohledně jejího pokračování.
Babyboom v českém šoubyznyse bude pokračovat i v dalších týdnech. Již nějaký čas například víme, že Kamila Nývltová je v očekávání. Se snoubencem se těší rovnou na dvojčata. Nejnověji fanouškům prozradila, jakého pohlaví děti budou.
Jen stěží uvěřitelným případem se zabývají polští kriminalisté. Od pondělí vyšetřují vraždu teenagerky v Jelení Hoře, za kterou má být podle dosavadních závěrů zodpovědná jiná nezletilá dívka. Tragická událost městem v podhůří Krkonoš velice otřásla, informuje stanice TVP.
I ve středu nastal další vývoj v případu únosu chlapce ze Zlínska, ke kterému došlo v minulém týdnu. Soud vyslyšel žádost policistů a poslal pětadvacetiletého muže do vazby. Obviněný je podezřelý z pokusu o vraždu a zbavení osobní svobody. Hrozí mu až 20 let za mřížemi, případně výjimečný trest.
Vánoce ťukají na dveře, ale Václav Neckář - i když by s ohledem na věk mohl - si je stále neužívá jako plnohodnotný důchodce. Přitom je mu již 82 let. Legendárního zpěváka čeká do Štědrého dne ještě několik koncertů. Neckář odhalil i své sváteční plány.
Počasí působí ve středu ráno nečekané problémy. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval před silnou námrazou, jejíž vrstva může být i větší než třícentimetrová. Největší potíže nastaly v oblasti Českomoravské vrchoviny.
Nový český premiér Andrej Babiš (ANO) se v uplynulých hodinách dočkal asi nejcennější možné gratulace k tomu, že se opět stal předsedou vlády. Přišla z Bílého domu. Americký prezident Donald Trump, který poblahopřál Babišovi, věří v úspěšné pokračování jejich spolupráce z předchozích let.
Právě dnes zbývá týden do Štědrého dne, takže meteorologické modely již nabízejí výhled na 24. prosinec. Na Bílé Vánoce to každopádně nevypadá. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).