Zemědělci budou po celé ČR protestovat proti dotační politice EU

Ve čtvrtek dopoledne v době, kdy se v Praze na neformálním zasedání sejdou ministři zemědělství a rybolovu zemí EU, vyjedou na protest proti dotační politice ve všech krajích ČR na silnice stovky kusů zemědělské techniky. Před Kongresovým centrem, kde budou ministři jednat, se bude konat protestní happening, který má na problémy zemědělců upozornit politiky i veřejnost.

Ilustrační foto

Protest pořádají Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR. Po společném jednání svazů to dnes ČTK sdělila mluvčí komory Barbora Pánková. Protestní akci kritizuje Asociace soukromého zemědělství ČR, která sdružuje hlavně menší farmáře. Dotační politice vytýká, že doposud upřednostňovala hlavně velké podniky.

Komora i svaz již od začátku roku protestují proti rozhodnutí vlády přesunout větší část dotací k menším farmářům. Kritizují, že vláda bere peníze firmám, které vyrábí většinu potravin v ČR, a varují, že to povede k omezení produkce například drůbežího nebo vepřového masa. Protesty mají také upozornit na dopady ekologických opatření vyplývajících ze Zelené dohody (Green Dealu) na zemědělství, například na požadavek na výrazné snižování užívání pesticidů. Komora si také nedávno nechala zpracovat studii dopadů dotační politiky od poradenské společnosti KPMG, podle které negativně ovlivní hlavně největší firmy.

Čtvrteční akce bude mít podobu protestní jízdy, přičemž podle komory by měly na silnice ve všech krajích vyjet stovky kusů zemědělské techniky. V Praze u Kongresového centra budou představitelé komory a svazu rozdávat lidem "poslední české" brambory a jablka, což má naznačit, že pěstitelé budou nuceni omezit produkci kvůli rostoucím nákladům i environmentální politice EU.

"Když přistoupíme na novou politiku rozdělení zemědělských podpor tak, jak ji plánuje současná vláda, a budeme se snažit za každou cenu realizovat ambiciózní cíle vyplývající ze Zelené dohody pro Evropu v tak krátkém čase do roku 2030, stane se z evropských potravin drahý luxus, který rozhodně nebude pro každého," uvedl k akci předseda zemědělského svazu Martin Pýcha.

Podle komory akci podpořily zemědělské organizace ze Slovenska, Polska, Maďarska, Bulharska, Chorvatska, Estonska, Litvy a Rumunska. "Agrární komora ČR předá ministrům zemědělství EU, kteří v té době budou jednat v Praze, memorandum agrárních komor zemí Visegrádské skupiny a představí jej také na tiskové konferenci," doplnil prezident komory Jan Doležal.

Místopředseda Asociace soukromého zemědělství Jan Štefl k protestu uvedl, že ČR by měla být pro EU odstrašujícím příkladem toho, jak se v minulosti nakládalo s evropskými dotacemi, které směřovaly hlavně k velkým podnikům. "Agrární komora si snad jen zaslouží obdiv za to, že se jí daří šikovat do protivládních protestů i ty zemědělce a své členy, o kterých veřejně přímo prohlašuje, že stejně nejsou schopni dělat úspěšně ani živočišnou produkci, ani produkci ovoce a zeleniny, pokud nebudou hospodařit na výměře větší než 1500 hektarů," uvedl.

Ministerstvo: Nelze rezignovat na dlouhodobé cíle, protesty jsou legitimní vyjádření

Ministerstvo zemědělství (MZe) k plánovaným protestům Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR proti dotační politice české vlády a EU uvedlo, že oba svazy se se mohly podílet na přípravě plánů Společné zemědělské politiky EU. Na dlouhodobé ekologické cíle, ke kterým mají svazy výhrady, nelze podle MZe rezignovat. Protesty považuje resort za legitimní způsob vyjádření názoru v demokratické společnosti. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Komora a svaz dnes oznámily, že ve čtvrtek se po celém Česku budou konat protestní jízdy zemědělské techniky. Podobná akce se uskutečnila letos v lednu poté, co vláda rozhodla o změně nastavení dotací pro období mezi lety 2023 až 2027. Podle současné podoby dotační politiky dostanou více peněz malí farmáři. Svazy kritizují, že vláda bere peníze firmám, které vyrábí většinu potravin v ČR. Protesty mají také upozornit na dopady ekologických opatření vyplývajících ze Zelené dohody (Green Dealu) na zemědělství, například na požadavek na výrazné snižování užívání pesticidů.

Ministerstvo uvedlo, že zemědělské organizace jsou pravidelně účastníky pracovních skupiny, které strategický plán Společné zemědělské politiky EU (SZP) připravují. "Naším cílem je v první řadě lepší péče o krajinu, která musí být pestrá a zdravá, chceme ochránit půdu, vodní zdroje a biodiverzitu. Tomu odpovídá nastavení strategického plánu SZP a není možné rezignovat na dlouhodobé cíle," uvedl resort.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v srpnu rozhodl o přijetí výjimek z ekologických opatření na příští rok. Stejně jako letos se budou moci osít pole, které by jinak musela zůstat ležet ladem. Bude platit také výjimka z rotace plodin, farmáři tedy budou moci zasít na jednom pozemku stejnou plodinu jako letos.

Zemědělci nejvíce zasažení růstem cen energií, pohonných hmot a dalších vstupních nákladů, mohli letos požádat o mimořádnou podporu. Z unijních peněz a státního rozpočtu se rozdělí 831 milionů pro chovatele prasnic, drůbeže, dojeného skotu a pěstitelům jablek a brambor. Státní zemědělský intervenční fond dnes uvedl, že vyplatil 587 milionů, což je 70 procent z částky.

Zemědělci mohli také žádat o podporu prostřednictví Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu na snížení jistiny provozních úvěrů pro malé a střední zemědělce. Zemědělcům a potravinářům vyplatí 750 milionů korun. O dotace byl velký zájem, fond proto tento týden spustí další kolo žádostí.

Protest kritizuje Asociace soukromého zemědělství ČR, která sdružuje hlavně malé farmáře. Upozorňuje na to, že doposud v Česku velká část dotací směřovala hlavně k velkým podnikům.

Témata: zemědělství

Střelec z Filozofické fakulty UK se chtěl pomstít, vyplývá z vyšetřování

12.06.2024 13:01 Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v…

Cizinec podezřelý z terorismu měl říct, že si ho najali za peníze

12.06.2024 11:35 Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z…

Fiala potvrdil, že Jihoameričan se v Praze pokusil zapálit autobusy. Hrozí…

10.06.2024 17:40 Jihoameričan, jehož v uplynulých dnech zadrželi policisté, se pokusil o žhářský útok na autobusy…

Pavel k eurovolbám: Nelze ignorovat rostoucí podporu extremistů v EU

10.06.2024 12:25 Podle prezidenta Petra Pavla nelze ignorovat rostoucí podporu extremistů v Evropě. V pondělí to…

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO. Účast byla rekordní

09.06.2024 23:38 České volby do Evropského parlamentu opět vyhrálo hnutí ANO, následované koalicí ODS, KDU-ČSL a TOP…

Hrozba terorismu v Česku: Policie zadržela podezřelého cizince

09.06.2024 10:59 Policie zadržela muže podezřelého ze spáchání zvlášť závažného zločinu, po kterém bylo pátráno od…

Sčítání hlasů v letošních evropských volbách v Česku probíhalo pomaleji

08.06.2024 19:09 Podle sdělení Českého statistického úřadu probíhalo sčítání hlasů v letošních evropských volbách v…

Eurovolby skončily, Češi si zvolili europoslance. Výsledky se dozví až…

08.06.2024 14:45 Úderem druhé hodiny odpolední dnes skončil druhý den voleb do europarlamentu, v nichž Češi vybírali…

Druhý den voleb odstartoval. Češi si dnes vyberou europoslance

08.06.2024 08:00 Dnes v 8 hodin ráno se podruhé otevřely volební místnosti, v nichž Češi rozhodují o svých…

Eurovolby v Česku začaly. Lidé pošlou do Bruselu 21 politiků

07.06.2024 14:11 Úderem druhé hodiny odpolední se otevřely volební místnosti, v nichž Češi rozhodují o svých…

Související:

Nejnovější