Vláda rozdělí mezi zemědělce, kteří čelí zdražování energií a surovin, 540 milionů korun ze státního rozpočtu. Dalších 270 milionů Kč získala ČR z EU na podpůrná opatření už na konci března. Peníze dostanou chovatelé prasat, drůbeže, výrobci mléka nebo pěstitelé jablek a brambor. Návrh ministerstva zemědělství dnes schválila vláda. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
Částku, kterou vláda rozdělí mezi zemědělce, již odsouhlasila rada ekonomických ministrů. Mimořádnou podporu od EU lze ze státního rozpočtu kofinancovat o 200 procent. "Díky těmto penězům pomůžeme zemědělcům, kteří jsou nejvíce zasaženi narušením trhu, a kteří se podílejí na zajištění potravin pro naše obyvatele," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Zemědělci dostanou dohromady 810 milionů korun ze státního i evropského rozpočtu. Peníze mají směřovat do nejvíce ohrožených odvětví. Firmy se potýkají hlavně s vysokými cenami energií nebo například hnojiv, z nich některá zdražila meziročně více než čtyřnásobně.
Podle dat Českého statistického úřadu v dubnu zrychlil meziroční růst cen zemědělských výrobců 35,3 procenta a byl tak nejvyšší od začátku sledování v roce 1992. V rostlinné výrobě ceny vzrostly o polovinu, v živočišné výrobě o 17,8 procenta. Ceny olejnin stouply meziročně skoro o dvě třetiny, obiloviny podražily o 51,2 procenta, ceny skotu stouply o téměř 26 procent. Brambory zdražily o 15,2 procenta, zelenina o 13,6 procenta. Ceny ovoce byly naopak nižší o 13,8 procenta.
V Česku v letošním prvním čtvrtletí po roce a tři čtvrtě také klesla výroba masa. Snížila se meziročně o 1,5 procenta na 111.669 tun. Nejvýrazněji klesla u hovězího, méně bylo také drůbežího a vepřového. Na dlouhodobém minimu zůstávají ceny jatečných prasat.
Nový dotační program rozdělí 150 milionů na nákup půdy
Nový program Podpora nákupu půdy, v němž bude vyčleněno 150 milionů korun, dnes schválila vláda. Program cílí na malé a střední zemědělce, kteří mohou s jeho pomocí zvýšit podíl půdy, jež vlastní. Po jednání vlády to oznámil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Program bude realizován prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF).
"Podpora je nepřímá, má pákový efekty, kdy prostřednictvím PGRLF budou dotovány úroky komerčních úvěrů, za které nakoupí zemědělci nestátní zemědělskou půdu," řekl Nekula. Podpora nákupu půdy je podle něj v souladu s vládní koncepcí. Program bude spuštěn 1. června.
Vláda dnes také schválila podporu 810 milionů korun pro zemědělce, kteří se potýkají se zdražováním energií a surovin. Peníze dostanou chovatelé prasat, drůbeže, výrobci mléka nebo pěstitelé jablek a brambor.
Podle dat Českého statistického úřadu v dubnu zrychlil meziroční růst cen zemědělských výrobců 35,3 procenta a byl tak nejvyšší od začátku sledování v roce 1992. V rostlinné výrobě ceny vzrostly o polovinu, v živočišné výrobě o 17,8 procenta.
Mlhy, námraza a vítr. Meteorologové řekli, s čím je třeba počítat ve zbytku probíhajícího lednového týdne. Mrznout bude hlavně v noci, přes den má být nad nulou. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Poslanecká sněmovna ve čtvrtek večer vyslovila důvěru vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Stalo se tak na závěr jednání, které s přestávkami probíhalo od úterý. Babišova vláda je u moci od poloviny prosince, kdy její členy jmenoval prezident Petr Pavel.
Soud dal razítko na dohodu mezi Agátou Hanychovou a Jaromírem Soukupem ohledně péče o jejich dceru Rozárku, o které již dříve informovala prvně jmenovaná. Dcera herečky Veroniky Žilkové původně neprozradila detaily. Nyní už je ale známe.
Bývalý poslanec Dominik Feri ve čtvrtek u soudu neuspěl se žádostí o předčasné propuštění na svobodu. Pro tuto chvíli tak platí, že si bude muset odpykat i zbytek tříletého trestu odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění.
Moskva je podle amerického prezidenta Donalda Trumpa připravena uzavřít dohodu vedoucí ke konci války na Ukrajině, ale Kyjev nikoliv. Trump jen několik týdnů před čtvrtým výročím začátku konfliktu prohlásil, že je nutné přesvědčit ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského, aby s dohodou souhlasil.
Babyboom v českém šoubyznyse bude pokračovat i letos. Radostnou novinkou se v polovině ledna pochlubila herečka a zpěvačka Barbora Poláková. Její dvě děti se totiž dočkají nevlastního mladšího sourozence.
Po neveřejném smutečním obřadu v Brně se kolegové a kamarádi rozloučili s náhle zesnulým hercem Pavlem Nečasem i v Praze. Silvestrovský odchod představitele bosse Matějky z Okresního přeboru zaskočil celé Česko.
Nebezpečí ledovky stále nepominulo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) během čtvrtečního dopoledne aktualizovali výstrahy před zmíněným jevem. Meteorologové avizují, že další problémy nastanou na některých místech o víkendu.
Jiří Ovčáček byl jako tiskový mluvčí po dlouhá léta věrným spolupracovníkem bývalého prezidenta Miloše Zemana. Po konci jeho druhého funkčního období se i on stáhl z politiky. Nyní to ale vypadá, že by mu vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše mohla zařídit novou exponovanou funkci.
Nevyzpytatelné je počasí v Česku během posledních dní. Po sněhové nadílce následovala epizoda, kdy opakovaně hrozil výskyt nebezpečné ledovky. Další změnu přinese druhá polovina tohoto týdne. Meteorologové očekávají inverzi.
Královna Camilla se desítky let poté, co k tomu došlo, rozhodla prozradit, že se stala obětí sexuálně motivovaného útoku ve vlaku. Podle svých slov se ubránila a nepříjemnou zkušenost pak na dlouhá léta vytěsnila.
Zatímco většina NFL týmů se v lednu připravuje na vrchol sezóny, hvězdný pár Taylor Swift a Travis Kelce (oba 36) si užívá zaslouženého volna v Los Angeles. V pondělí byli snoubenci spatřeni na romantické večeři v prestižní restauraci Funke v Beverly Hills. Taylor pro tuto příležitost zvolila elegantní oversized šedé sako, zatímco Travis doplnil svou partnerku v uvolněné vzorované košili a stylových kalhotách.