Zemětřesení v Turecku a Sýrii: 47 tisíc obětí, záchranné práce už jen ve dvou oblastech

Záchranáři v Turecku ukončili pátrání po přeživších ničivého zemětřesení ve všech provinciích vyjma dvou nejvíce zasažených - Kahramanmaraş a Hatay. S odvoláním na úřad pro řešení následků katastrof (AFAD) o tom dnes informovala agentura AFP. Úřad také zveřejnil novou bilanci obětí: zemětřesení o síle 7,8 stupně z 6. února zabilo v Turecku 41.020 lidí. Obětí v sousední Sýrii je podle nejnovějších odhadů OSN zhruba 6000, celková bilance tedy činí přibližně 47.000 mrtvých.

Následky zemětřesení

Záchranáři po přeživších v devíti tureckých provinciích pátrali bezmála dva týdny.

Mezi posledními nalezenými přeživšími, necelých 13 dní po katastrofě, byla v provincii Hatay rodina s 12letým chlapcem, který nedlouho po vyproštění ze sutin zemřel. Od té doby záchranáři podle dostupných zpráv další živé nenašli, práce ve dvou provinciích ale pokračují, uvádí agentura AP.

Zemětřesení si kromě lidských obětí vyžádalo i rozsáhlé materiální škody. Po prvním otřesu o síle 7,8 stupně následovaly tisíce dalších otřesů, z toho desítky o síle pět nebo šest stupňů. Zemětřesní podle tureckého viceprezidenta Fuata Oktaye srovnalo se zemí nebo vážně poškodilo asi 105.000 budov, ve kterých bylo asi 384.500 bytů.

Na záchranných operacích v Turecku se podílely i mezinárodní týmy včetně toho z České republiky. Češi ve městě Adiyaman vyprostili ze sutin 78 mrtvých těl a dva živé lidi. Zpátky do Česka se vrátili v pátek odpoledne.

V sousední Sýrii se s dopady katastrofy podle OSN potýká nejméně 8,8 milionu lidí a většina z nich potřebuje nějakou formu humanitární pomoci. Situace v Sýrii byla pro mnoho lidí v důsledku dlouholeté občanské války a ekonomické krize katastrofální již před zemětřesením.

Blinken přijel do Turecka, navštíví oblast zemětřesení

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes při návštěvě Turecka oznámil další pomoc pro oblasti postižené zemětřesením ve výši 100 milionů dolarů (2,2 miliardy Kč). Uvedla to agentura AP. Blinken dopady katastrofy spatřil na vlastní oči při letu vrtulníkem nad jižním Tureckem v doprovodu svého tureckého protějšku Mevlüta Çavuşoglua. Později se šéf americké diplomacie přesune do Ankary na jednání s tureckým vedením.

"Bude to dlouhodobé úsilí," řekl Blinken na letecké základně Incirlik, z níž se koordinuje distribuce pomoci po zemětřesení, které si v Turecku a sousední Sýrii vyžádalo zhruba 47.000 životů. "Když vidíte rozsah škod, počet budov, bytů a domů, které byly zničeny, bude obnova vyžadovat obrovské síly," poznamenal.

K obnově chtějí přispět i Spojené státy, které už nedlouho po zemětřesení oznámily pomoc ve výši 85 milionů dolarů (1,9 miliardy Kč). Dnes Blinken uvedl, že Washington přispěje dalšími 50 miliony dolarů na nouzovou podporu uprchlíků a taktéž 50 miliony dolarů humanitární pomoc.

Blinken na leteckou základnu, kde jsou umístěny americké jednotky, dorazil po účasti na Mnichovské bezpečnostní konferenci v Německu. Je to jeho první návštěva Turecka - členské země NATO - od nástupu do funkce před dvěma lety. Na základně se Blinken setkal i s americkými a tureckými vojáky a také s rodinami tureckých vojáků postiženými zemětřesením.

Incirlik je základnou amerického letectva a představuje klíčový logistický uzel pro distribuci humanitární pomoci. Na základnu směřují z celého světa zásoby, které jsou poté na nákladních automobilech a vrtulnících přepravovány potřebným, a to i do těžko dostupných oblastí.

Později večer má Blinken odletět do tureckého hlavního města Ankary, kde bude v pondělí jednat s tureckými představiteli. Očekává se jeho setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Na programu bude kromě jednání o následcích zemětřesení zřejmě také diskuse o vstupu Švédska a Finska do NATO, který Turecko blokuje.

Počasí: Páteční bouřky budou silné, varovali meteorologové

23.05.2024 16:08 Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek…

Ukrajina už propouští vězně, kteří mají posílit armádu

23.05.2024 13:30 Ukrajina začala propouštět vězně, aby mohli vstoupit do armády, vyplývá ze soudních dokumentů…

Ptačí chřipka: Potvrdily se další případy přenosu na člověka

23.05.2024 10:55 Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu…

Britové tvrdí, že Čína dodává ruské armádě vybavení pro válku na Ukrajině

23.05.2024 09:17 Čína poskytuje Rusku bojové vybavení pro použití v jeho válce proti Ukrajině, řekl britský ministr…

Rusko navrhlo revizi státní hranice v Baltském moři. Změnu pak popřelo

22.05.2024 20:49 Rusko ve středu odmítlo zprávy o plánech na revizi státní hranice v Baltském moři. Podle agentury…

Zelenskyj hlásí pokrok v boji s ruskou armádou v Charkovské oblasti

22.05.2024 16:53 Ukrajinské jednotky bojující proti ruským silám v Charkovské oblasti na severovýchodě země dosahují…

Ficův stav je stále vážný a neumožňuje převoz do jiné nemocnice

22.05.2024 14:15 Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající…

Netanjahu ozřejmil, jaké plány má Izrael s Gazou po válce

22.05.2024 08:50 Izrael neplánuje budovat osady v Pásmu Gazy po skončení války, kterou tam od loňského podzimu vedou…

Fico má za sebou kontrolní vyšetření na CT

21.05.2024 21:44 Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který zůstává v banskobystrické nemocnici, v úterý…

Tusk: Je pravděpodobné, že požár ve Varšavě způsobili Rusové

21.05.2024 19:11 Polský premiér Donald Tusk označil za pravděpodobné, že za nedávným velkým požárem obchodního…

Související:

Nejnovější