V 89 letech zemřel francouzský vědec Luc Montagnier, oceněný Nobelovou cenou za lékařství jako spoluobjevitel viru HIV, který způsobuje onemocnění AIDS. Oznámila to dnes francouzská média.
Montagnier získal prestižní ocenění za přínos vědě v roce 2008 spolu se svou kolegyní Françoise Barréovou-Sinoussiovou a německým virologem Haraldem zur Hausenem.
Záhadnou smrtelnou nemoc, jež posléze dostala název syndrom získaného selhání imunity, neboli AIDS, poprvé popsali američtí lékaři v roce 1981. Původce choroby, která se šířila především mezi příslušníky homosexuální komunity, však v té době ještě nebyl znám.
Teprve počátkem roku 1983 izolovali francouzští vědci Montagnier, Barréová-Sinoussiová a Jean-Claude Chermann z Pasteurova ústavu virus, jenž byl za nemoc odpovědný. Prakticky ve stejnou dobu došel k podobnému závěru také Američan Robert Gallo z Národního ústavu zdraví ve Washingtonu.
Mezi americkými a francouzskými vědci se proto rozhořel spor o to, komu má být prvenství připsáno. Konflikt byl nakonec vyřešen dohodou o rozdělení příjmů z prodeje testů na AIDS.
Objev viru HIV (Human immunodeficiency virus) umožnil vyvinout léky, které postup nemoci výrazně zpomalují. Svůj podíl na tom měl již zesnulý český chemik Antonín Holý, jenž se svým týmem objevil řadu preparátů, které jsou součástí léků proti AIDS. Přes veškerý pokrok je však tato nemoc dodnes smrtelná.
Francouzský tisk připomíná, že navzdory Nobelově ceně býval Montagnier zejména po roce 2000 ve vědecké komunitě předmětem sporů a distancování se od některých jeho kontroverzních nápadů, například léčby Parkinsonovy nemoci zkvašenou papájou či myšlenky, že dobrý imunitní systém se při správné výživě dokáže HIV zbavit "během několika týdnů". Montagnier se také v posledních letech zařadil mezi odpůrce očkování a kolektiv 106 vědců mu vytkl, že šíří nebezpečná poselství v oblastech, které leží mimo pole jeho působení a znalostí, připomněl na svém webu list Libération.
Profesor biologie Montagnier podle listu France Soire zemřel v úterý 8. února za přítomnosti svých dětí v Americké nemocnici na pařížském předměstí Neuilly, kde tamní radnice také vystavila úmrtní list.
Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Pravdivost tohoto přísloví poznali Jakub Štáfek a především jeho druhorozená dcera. Lékaři holčičce diagnostikovali závažnou nemoc. Naštěstí je pokrok v lidském vědění takový, že již existuje léčba.
Největší pozornost byla během úterního posledního rozloučení s Aničkou Slováčkovou upřena na její rodiče. Smuteční obřad sice probíhal za zavřenými dveřmi, ale okamžiky, kdy slavní manželé dávali milované dceři poslední sbohem, se podařilo zachytit. Felix Slováček dal průchod emocím, když rakev s ostatky nakládali zpátky do auta pohřební služby.
Po roce na Velikonoce se opět opakuje jeden meteorologický jev. Do Česka dorazil písek ze Sahary, jeho příliv nad naše území vyvrcholí den před svátky. Lidé musí počítat se zhoršenou kvalitou ovzduší a sníženou viditelností.
Mnoho detailů úterního posledního rozloučení s Annou Slováčkovou zůstane utajeno, protože smuteční obřad v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze probíhal za zavřenými dveřmi. Kdo ze smutečních hostů se zastavil na rozhovor a vyjádřil své pocity?
Počasí bude v nadcházejících dvou dnech letní. Dnes teploty vyrostou na 26 stupňů, zítra podle ČHMÚ.cz v maximech dosáhnou až na 28 stupňů.
Dnes odpoledne proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze poslední rozloučení se zesnulou zpěvačkou a herečkou Annou Slováčkovou. Obřad, který si sama předem naplánovala, se konal v úzkém kruhu nejbližších.
Česko v posledních hodinách řeší sebevraždu Lenky Šimůnkové, matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kterou na konci předloňského roku nepřežilo 14 lidí. K tématu se vyjádřil i známý televizní moderátor Jakub Železný.
O víkendu si vzala život Lenka Šimůnková, matka jedné z obětí předloňské střelby v budově FF UK v Praze. Známá byla i tím, že po útoku kritizovala policisty a politiky. Terčem pro ni byl i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten se nakonec rozhodl prolomit mlčení a vyjádřit se k tomu, co se v sobotu stalo.
Česko se v úterý odpoledne rozloučilo s Annou Slováčkovou, která zemřela po boji s vážnou nemocí během předminulého víkendu. Bylo jí 29 let. Poslední rozloučení pro rodinu a pozvané hosty proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze. Nechyběli na něm rodiče zesnulé, dorazila i řada známých osobností ze šoubyznysu. Rozloučit se přišel i prezident.
Dagmar Patrasová a Felix Slováček se již za několik minut rozloučí s milovanou dcerou Annou, která zemřela ve věku 29 let během předminulého víkendu po dlouhém boji s vážnou nemocí. Ztrátou stále zdrcení manželé dorazili do kostela svatého Tomáše na Malé Straně po 14. hodině.
Jiří Krampol si užívá zaslouženého důchodu, když mu ho tedy zrovna nekomplikují nejrůznější zdravotní potíže. Aktuálně je herec a bavič zase v dobré kondici, ale o jednu věc už ve svém životě nestojí.
Teplé dubnové počasí si žádá výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle meteorologů hrozí od středy na většině území republiky požáry. Nebezpečí bude větší kvůli síle větru.