Americká hudební ikona i bojovník za lidská práva a rovnoprávnost Harry Belafonte dnes zemřel, bylo mu 96 let. Zpěvák, který vedl hudební žebříčky i kampaně za občanská práva, zemřel ve svém bytě na Upper West Side na Manhattanu.
Příčinou úmrtí bylo selhání srdce, řekl deníku The New York Times jeho dlouholetý mluvčí Ken Sunshine. Belafonte byl jedním z nejúspěšnějších afroamerických popových interpretů v historii. Na kontě měl hity jako „Island in the Sun“, „Mary's Boy Child“ či „Day-O (The Banana Boat Song)“.
Největších úspěchů však dosáhl jako bojovník za občanská práva černochů ve Spojených státech. Belafonte se narodil v roce 1927 v newyorském Harlemu. Během druhé světové války odešel ze střední školy a vstoupil do námořnictva.
Po válce studoval herectví v Dramatické dílně Erwina Piscatora po boku herců jako Marlon Brando, Walter Matthau nebo Tony Curtis. Kurzy si financoval zpíváním v newyorských klubech, kde jej doprovázely skupiny Milese Davise a Charlieho Parkera.
To vedlo k jeho nahrávací smlouvě a při hledání materiálu v archivech lidových písní v Kongresové knihovně USA narazil na hudební styl kalypso.
Jeho třetí studiové album vydané v roce 1956 dobylo vrchol žebříčku Billboard. Byla to první deska sólového interpreta s prodejem více než milionu kopií v USA.
Díky obrovskému úspěchu mu jako prvnímu černochovi bylo umožněno vystupovat v prestižních amerických sálech, včetně těch, které byly dosud nepřístupné pro umělce jako Louis Armstrong či Ella Fitzgeraldová.
V roce 1953 debutoval na Broadwayi v muzikálu John Murray Anderson's Almanac, za který získal cenu Tony za vedlejší roli. Později se objevil ve filmech a první hlavní roli dostal ve filmu "Island in the Sun" (1957).
Belafonte nahrál přes 30 alb včetně společných nahrávek s Nanou Mouskouriovou, Lenou Horneovou a Miriam Makebovou.
Na jeho albu "Midnight Special" z roku 1962 se hrou na foukací harmonice poprvé objevila americká folkrocková legenda Bob Dylan.
V roce 1985 zorganizoval Belafonte vydání charitativní nahrávky "We Are the World", která vynesla peníze na pomoc hladovějícím v Etiopii. Píseň napsali společně Michael Jackson a Lionel Richie a superskupina "USA for Africa" spojila přes 40 nejslavnějších umělců té doby.
Dnes je to přesně měsíc, co Martin a Sára Donutilovi oznámili narození vytouženého syna, který dostal jméno Eliáš. Ani slavní herci to nemají jinak a snaží se uchovat si od první chvíle vzpomínky na fotkách. O uplynulém víkendu se zase měli čím pochlubit.
Expremiér Andrej Babiš (ANO) má momentálně podle průzkumů nakročeno zpátky do Strakovy akademie. Předvolební kampaň už je v plném proudu a její součástí jsou setkání s občany. Babiš při mítinku v Třinci lidem nastínil, co by hnutí prosazovalo, pokud v letošních volbách opravdu zvítězí.
Pro Jiřího Mádla měli v posledních dnech jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. Ta špatná se týkala Oscarů, protože snímek Vlny nezískal finální nominaci v kategorii nejlepší zahraniční film. Úspěšné české dílo se ale dočkalo jiného ocenění. Informovala o tom Česká televize na sociální síti X.
Rada Evropské unie v pondělí prodloužila sankce vůči Rusku kvůli pokračující vojenské operaci na sousední Ukrajině. Informovala o tom v tiskové zprávě. Prodloužení opatření potvrdil i šéf české diplomacie Jan Lipavský. Sankce nově zůstanou v platnosti do 31. července.
Epidemie chřipky a dalších respiračních onemocnění je v Česku na vzestupu, takže není divu, že viry si umí najít i některé známé osobnosti. Problémy se už o uplynulém víkendu projevily u Veroniky Žilkové. A protože byl víkend, bylo to s hledáním pomoci složitější.
Velký smutek zavládl v rodině písničkáře Tomáše Kluse. Během pouhých několika měsíců se hudebník loučí s druhým pejskem. Smutnou zprávu o mazlíčkovi Rodriguezovi zveřejnil ve středu na svém instagramovém profilu.
Opravdu to skončí omluvou a vyplacením odškodného? Británie řeší, zda mimosoudní vyrovnání mezi princem Harrym a mediálním domem News Group Newspapers bude opravdu poslední kapitolou sporu. Na řadě je teď policie, která se jako jediná ještě může záležitostí zabývat.
Karla Šípa znají lidé především jako baviče a moderátora, nicméně úspěšný byl i jako textař populární hudby. V jejích vodách si ostatně našel i první manželku, známou zpěvačku Marcelu Holanovou. A ta nemá problém přiznat, že jeho zradu nesla těžce.
Chřipka je v Česku společně s dalšími akutními respiračními infekcemi nadále na vzestupu, pokračuje tak celoplošná epidemie. Konstatoval to Státní zdravotní ústav (SZÚ). Na sto tisíc obyvatel připadá 1940 nemocných, mezitýdenní vzestup činí téměř 30 procent. Podle expertů jde o očekávaný vývoj v souladu s předchozími respiračními sezónami.
Jaromír Soukup má být aktuálně opět nezadaný, protože jeho poslední partnerka poměrně nedávno oznámila rozchod. Možná to ale bylo jen naoko. Nejnovější informace totiž naznačují, že Soukup a Eva Feuereislová jsou opět spolu.
Česko i v uplynulém týdnu zasáhly smutné zprávy. Jedna z nich se týkala politika a hudebního producenta Petra Hanniga, který zemřel den po 79. narozeninách. Příbuzní a přátelé ho pak v tomto týdnu vyprovodí na poslední cestu.
Už pět let uplynulo na podzim od smrti Karla Gotta, která zásadně ovlivnila i další osud jeho nemovitostí. Veřejnost především vnímá dění kolem vily na Bertramce, kde pod dohledem vdovy Ivany vzniká muzeum. Členové rodiny se však vytratili i z chalupy na severu Čech.