Americká hudební ikona i bojovník za lidská práva a rovnoprávnost Harry Belafonte dnes zemřel, bylo mu 96 let. Zpěvák, který vedl hudební žebříčky i kampaně za občanská práva, zemřel ve svém bytě na Upper West Side na Manhattanu.
Příčinou úmrtí bylo selhání srdce, řekl deníku The New York Times jeho dlouholetý mluvčí Ken Sunshine. Belafonte byl jedním z nejúspěšnějších afroamerických popových interpretů v historii. Na kontě měl hity jako „Island in the Sun“, „Mary's Boy Child“ či „Day-O (The Banana Boat Song)“.
Největších úspěchů však dosáhl jako bojovník za občanská práva černochů ve Spojených státech. Belafonte se narodil v roce 1927 v newyorském Harlemu. Během druhé světové války odešel ze střední školy a vstoupil do námořnictva.
Po válce studoval herectví v Dramatické dílně Erwina Piscatora po boku herců jako Marlon Brando, Walter Matthau nebo Tony Curtis. Kurzy si financoval zpíváním v newyorských klubech, kde jej doprovázely skupiny Milese Davise a Charlieho Parkera.
To vedlo k jeho nahrávací smlouvě a při hledání materiálu v archivech lidových písní v Kongresové knihovně USA narazil na hudební styl kalypso.
Jeho třetí studiové album vydané v roce 1956 dobylo vrchol žebříčku Billboard. Byla to první deska sólového interpreta s prodejem více než milionu kopií v USA.
Díky obrovskému úspěchu mu jako prvnímu černochovi bylo umožněno vystupovat v prestižních amerických sálech, včetně těch, které byly dosud nepřístupné pro umělce jako Louis Armstrong či Ella Fitzgeraldová.
V roce 1953 debutoval na Broadwayi v muzikálu John Murray Anderson's Almanac, za který získal cenu Tony za vedlejší roli. Později se objevil ve filmech a první hlavní roli dostal ve filmu "Island in the Sun" (1957).
Belafonte nahrál přes 30 alb včetně společných nahrávek s Nanou Mouskouriovou, Lenou Horneovou a Miriam Makebovou.
Na jeho albu "Midnight Special" z roku 1962 se hrou na foukací harmonice poprvé objevila americká folkrocková legenda Bob Dylan.
V roce 1985 zorganizoval Belafonte vydání charitativní nahrávky "We Are the World", která vynesla peníze na pomoc hladovějícím v Etiopii. Píseň napsali společně Michael Jackson a Lionel Richie a superskupina "USA for Africa" spojila přes 40 nejslavnějších umělců té doby.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.