Zemřel Jiří Srnec, s černým divadlem se proslavil i v zahraničí

Českou divadelní obcí dnes otřásla smutná zpráva. Ve věku 90 let zemřel divadelník Jiří Srnec, zakladatel Černého divadla Jiřího Srnce a držitel Thálie za celoživotní přínos.

Jiří Srnec (autor: NoJin)

O úmrtí informoval tiskový mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. "Včera odešel divadelní režisér, choreograf, libretista, herec a výtvarník Jiří Srnec. Čest jeho památce!" napsal na twitteru.

Srnec vystudoval konzervatoř a později i loutkářskou katedru DAMU. Na počátku šedesátých let založil vlastní černé divadlo, s nímž slavil velké úspěchy i v zahraničí. Spolupracoval tak třeba i s mnichovskou státní operou, ale i s domácími scénami, např. Semaforem či Laternou magikou.

V roce 2011 byl tehdejším prezidentem Václavem Klausem vyznamenán Medailí Za zásluhy. V březnu 2018 si převzal Thálii za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění.

Témata: Jiří Srnec | úmrtí

Zemřel legendární zpěvák Meat Loaf

21.01.2022 10:15 Ve věku 74 let zemřel americký rockový zpěvák Meat Loaf, jehož album Bat Out of Hell patří k…

Zemřel populární filmový režisér Dušan Klein, natočil sérii o Básnících

10.01.2022 13:38 Aktualizováno Filmový režisér a scenárista Dušan Klein zemřel v neděli ve věku 82 let. Nejvíce ho proslavila…

Zemřel spoluzakladatel Olympiku Pavel Chrastina, bylo mu 81 let

28.12.2021 19:04 Aktualizováno Spoluzakladatel skupiny Olympic Pavel Chrastina dnes zemřel ve věku 81 let. Informaci serveru iDNES…

Související:

Nejnovější

reklama