Ve věku 85 let zemřel bývalý politik Karel Schwarzenberg, který se v poslední době potýkal se zdravotními problémy. Příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci prosadil v politice, nejprve jako hradní kancléř, později jako ministr zahraničí či finalista první přímé prezidentské volby.
O Schwarzenbergově úmrtí informoval exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na sociální síti. "Bylo mi jasné, že se to blíží, ale stejně je to úder. Byl to jeden z nejdůležitějších a nejlaskavějších lidí v mém životě," uvedl.
"Ať odpočívá v pokoji, Česká republika by mu měla být navždy vděčná za vše, co pro ni nezištně vykonal," dodal Kalousek.
Schwarzenberg byl v uplynulých dnech letecky přepraven do nemocnice ve Vídni, důvod hospitalizace prozradit nechtěl. Chyběl však už v sobotu 28. října na Pražském hradě, ačkoliv mu u příležitosti státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu bylo prezidentem Petrem Pavlem propůjčeno nejvyšší státní vyznamenání. Řád Bílého lva občanské skupiny 1. třídy za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti politiky tak převzal jeho syn.
Schwarzenberg byl šlechticem a příslušníkem české větve rodu Schwarzenbergů, podle dědičného titulu byl knížetem ze Schwarzenbergu, vévodou krumlovským, hrabětem ze Sulzu a lankrabětem klettgavským.
Narodil se 10. prosince 1937 v Praze, po nástupu komunistů v tehdejším Československu se rodina uchýlila do emigrace do Rakouska, kde i kníže setrval až do sametové revoluce v roce 1989. Po ní se poprvé přiblížil vrcholné politice, když se stal vedoucím kanceláře prezidenta Václava Havla.
Výraznější politické angažmá začalo po přelomu tisíciletí. Schwarzenberg v roce 2004 napodruhé uspěl v senátních volbách, když byl do horní parlamentní komory zvolen ve volebním obvodu Praha 6. V lednu 2007 se jako kandidát Strany zelených stal poprvé ministrem zahraničních věcí. Ve funkci setrval do května 2009.
V témže roce stál u vzniku nové politické strany TOP 09, kterou založil společně s Miroslavem Kalouskem. Do listopadu 2015 byl jejím předsedou, než ho nahradil bývalý ministr financí. Od července 2010 byl téměř tři roky opět šéfem české diplomacie a také místopředsedou vlády premiéra Petra Nečase.
Schwarzenberg se také v roce 2013 zúčastnil první přímé prezidentské volby, v níž postoupil do druhého kola, v němž prohrál s bývalým premiérem Milošem Zemanem. V politice nakonec zůstal do konce předchozího funkčního období Poslanecké sněmovny na podzim 2021, po němž odešel do důchodu.
Zesnulý hudebník a skladatel Oskar Petr měl zásadní podíl i na úspěchu legendární kapely Lucie. Není proto divu, že jeden z jejích členů, konkrétně kytarista Robert Kodym, nenechal středeční smutnou zprávu bez reakce. Kodym zmínil telefonát, který už neproběhl.
Je tady poslední dubnový den, který spousta hudebních fanoušků už několik dní vyhlížela. Oficiálně totiž začíná sólová kariéra Charlotte Gottové, vychází její první singl In Too Deep. Lidé si mohou písničku poslechnout na streamovacích platformách.
Filmové příběhy hvězd hudebního průmyslu táhnou. Na Bohemian Rhapsody momentálně navazuje Michael, na obou filmech se ostatně podílel jeden a ten samý člověk. Víte, jaký byl opravdový vztah Michaela Jacksona a Freddieho Mercuryho?
Americký prezident Donald Trump může během návštěvy britského krále Karla III. ve Spojených státech amerických otevřít zajímavé téma. Podle nejnovějších zjištění totiž mají být vzdálenými příbuznými.
Leoš Mareš, Jiřina Bohdalová nebo Dáda Patrasová. Ti všichni slaví v tomto týdnu na přelomu dubna a května narozeniny. Posledně jmenovaná oslavila v pondělí kulaté 70. narozeniny. Mezi gratulanty samozřejmě nemohl chybět Felix Slováček, který ale na svou ženu neměl celý den.
Českem momentálně rezonuje další kauza rodiny Koktových. Na veřejnost totiž uniklo video, které vrhá hodně špatné světlo na Josefa Koktu. Nikoho asi nepřekvapí, že se celou záležitost rozhodla komentovat i Monika Binias. Sama by prý dokonce volala policii.
Je sice teprve konec dubna, ale sucho v Česku se již touto dobou prohlubuje. Počasí v tom hraje zásadní roli. Odborníci navíc očekávají, že situace se v nejbližších dnech dále zhorší.
Karel Gott se více než šest let po smrti dočkal velké pocty v rodném městě, když po něm v Plzni pojmenovali jedno z prostranství. Rozhodnutí politiků má své příznivce i odpůrce. Své si k tématu řekl i místní senátor a starosta městské části Slovany Lumír Aschenbrenner (ODS).
Českou hudební scénu zasáhla velmi smutná zpráva v samém závěru dubna. Ve věku 73 let zemřel zpěvák, hudebník a skladatel Oskar Petr, někdejší člen skupiny Marsyas a autor nesmrtelných hitů kapely Lucie či Davida Kollera.
Veronika Arichteva se na sociální síti opět vrátila k okamžiku, kdy přišla o milovaného tatínka. Od jeho odchodu totiž uplynul rok. Známá herečka se při té příležitosti rozhodla prozradit, jak vypadaly poslední hodiny v nemocnici.
Napětí mezi Jaromírem Soukupem a Agátou Hanychovou se snad nikdy neuklidní. Podle dostupných informací bude o jisté věci opět rozhodovat soud. Jaromír Soukup naznačil, v čem je podle jeho názoru problém. Expartnerku přitom vůbec nešetřil.
Padlo nové rozhodnutí v kauze psychiatra Jana Cimického. Obvodní soud pro Prahu 8 jej ve středu znovu uznal vinným ve všech bodech obžaloby. Cimický dostal trest pět let odnětí svobody a také zákaz lékařské činnosti na dobu deseti let.