Zemřel legendární závodník Karel Loprais

Ve věku 72 let zemřel šestinásobný vítěz kategorie kamionů na Rallye Dakar a jeden z nejúspěšnějších závodníků historie slavné soutěže Karel Loprais. Deníku to sdělil jeho syn Leo.

Karel Loprais za volantem vítězného kamionu.

"Opustil nás muž, který obecně šetřil slovy a ještě méně mluvil sám o sobě. Přesto si svými činy, úspěchy, chováním, jednáním, vystupováním, přístupem k životu, ale i typickým plaše vypadajícím úsměvem získal úctu, respekt a srdce několika generací svých kolegů, soupeřů, fanoušků motoristického sportu i široké veřejnosti," uvedli zástupci rodiny na facebooku.

Karel Loprais se na dakarské rallye představil poprvé v roce 1986 a o dva roky později si připsal premiérové vítězství. Všechny triumfy, poslední v roce 2001, vybojoval za volantem kamionu Tatra, s jinou značkou v legendárním závodě nestartoval. Naposledy se na Dakaru představil v roce 2006, kdy rallye nedokončil.

"Jméno Karla Lopraise bude vždy spjato s našimi vozidly a legendárním závodem Rallye Dakar. Čest vaší památce, pane Lopraisi," uvedla na facebooku automobilka Tatra.

Loprais má na kontě celkem jedenáct medailových umístění z devatenácti startů na Dakaru, v rodinné tradici nyní pokračuje synovec Aleš, jenž byl členem jeho posádky při posledním startu v roce 2006. Lepší bilancí na Rallye Dakar se mohou pochlubit pouze čtrnáctinásobný vítěz Stéphane Peterhansel z Francie a Rus Vladimir Čagin, který kategorii kamionů ovládl sedmkrát.

"Odchod Karla Lopraise je bolestivou ranou pro celou rodinu i široký okruh přátel. Dnes nás opustil naprosto originální člověk, jehož místo v našem světě nelze nikým a ničím zaplnit. V našich srdcích a paměti však zůstává bezpočet krásných vzpomínek, za které nikdy nepřestaneme být vděční. Děkujeme, Karle," uvedla rodina.

V roce 2000 Autoklub České republiky vyhlásil Karla Lopraise spolu s motocyklovou legendou Františkem Šťastným závodníkem století, několikrát také získal Zlatý volant a v roce 2007 obdržel stejné ocenění za celoživotní přínos motoristickému sportu. Před čtyřmi lety převzal od prezidenta republiky Miloše Zemana české státní vyznamenání, medaili za Zásluhy.

Poslední rozloučení s Karlem Lopraisem se uskuteční 22. ledna ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Témata: Karel Loprais

Hokejisté Sparty musí do karantény. Covid zasáhl i Litvínov

18.01.2022 13:12 Aktualizováno Hokejisté Sparty a Litvínova jsou dalšími týmy, které se potýkají s nákazou koronavirem a musejí do…

Djokovič přiznal, že s vědomím pozitivního testu na covid šel na rozhovor

12.01.2022 09:49 Světová jednička Novak Djokovič se ohradil proti kritice, že se po pozitivním testu na koronavirus…

Djokovič nejspíš lhal při vyplňování příjezdových formulářů

11.01.2022 13:06 Aktualizováno První tenista světového žebříčku Novak Djokovič si po propuštění z detenčního hotelu před obhajobou…

Djokovič uspěl s odvoláním a může obhajovat titul na Australian Open

10.01.2022 11:34 Aktualizováno Srbský tenista Novak Djokovič uspěl u soudu s odvoláním proti deportaci, kterou mu nařídily…

Djokovič měl dostat výjimku pro grandslam díky prodělání koronaviru

08.01.2022 11:41 Aktualizováno Světová jednička Novak Djokovič dostal výjimku k účasti na Australian Open na základě prosincového…

Djokovič je uzavřený v karanténním hotelu, soud bude o jeho vstupu…

06.01.2022 15:36 Srbský tenista Novak Djokovič je po anabázi na letišti v Melbourne, kde mu místní úřady zrušily…

Na olympijských hrách v Pekingu nebudou hrát hokejisté působící v NHL

21.12.2021 21:52 Na únorových olympijských hrách v Pekingu nebudou hrát hokejisté působící v NHL. Podle několika…

Nejnovější

reklama