Zemřel polský biskup Edward Janiak. Vatikán ho potrestal za utajování pedofilie

Edward Janiak
Edward Janiak, foto: Profimedia
Pavel Dratva , ČTK 23. září 2021 21:15
Sdílej:

Penzionovaný polský biskup Edward Janiak, kterého letos potrestal Vatikán za utajování případů sexuálního zneužívání dětí duchovními ve své diecézi, zemřel ve věku 69 let. Oznámilo to biskupství v Kaliszi, kde Janiak dříve sloužil jako biskup.

Janiak byl podle polských médií donedávna téměř neznámým prelátem, než jej minulý rok "proslavil" internetový film bratří Tomasze a Marka Sekielských s názvem Zabawa w chowanego (Hra na schovávanou). Ve snímku, který mezitím zaznamenal více než osm milionů shlédnutí na YouTube, poprvé zazněla obvinění, že biskup po léta chránil faráře zneužívající děti.

K biskupově kompromitaci podle listu Gazeta Wyborcza přispělo, že po těchto odhaleních se hodnostář nijak nekál, ignoroval výzvy k odstoupení a tvrdil, že se stal obětí mediální štvanice. Na rozhodnutí episkopátu předat jeho případ do Vatikánu k vyšetření zareagoval útokem na arcibiskupa Wojciecha Polaka, prvního muže polské církve. Biskup měl podle deníku také problém s alkoholem: loni na počátku června se tak opil, že jej sanitka musela odvézt do nemocnice. Tam mu naměřili v krvi 3,44 promile.

Polskem už předloni otřásl první dokument bratrů Sekielských o zneužívání v místní katolické církvi. Snímek s názvem Tylko nie mów nikomu (Hlavně to nikomu neříkej), který má na YouTube více než 24 milionů shlédnutí.

Vatikán mezitím potrestal asi deset polských biskupů a arcibiskupů za zatajování sexuálních zločinů, spáchaných duchovními na mladistvých. Papež František obdržel předloni v předvečer vatikánského summitu o prevenci sexuálního zneužívání zprávu od polských věřících, kteří tvrdí, že se stali oběťmi sexuálního zneužívání. Tato zpráva obviňuje dvě desítky polských biskupů a arcibiskupů, že chránili sexuální zločince v radách duchovních, připomněla agentura AP.

Stalo se
Světové celebrity
James Van Der Beek

Zemřel herec James Van Der Beek, podlehl rakovině

Z Hollywoodu přišla ve středu smutná zpráva. Ve věku pouhých 48 let zemřel populární herec James Van Der Beek, který v posledních letech života bojoval s rakovinou tlustého střeva. O úmrtí herce informovala světová média, například britská stanice BBC. 

Světové celebrity
Fotografie, které zachycují Andrewa ve velmi kontroverzních pózách

Britská policie vydala nové prohlášení o obvinění Andrewa

Britská policie vydala zásadní prohlášení týkající se obvinění z nevhodného chování Andrewa Mountbattena-Windsora. Policie potvrdila, že ve spolupráci s prokuraturou (Crown Prosecution Service) provede posouzení informací, které naznačují možné zneužití pravomoci veřejného činitele. Cílem tohoto postupu je zjistit, zda existuje podezření ze spáchání trestného činu a zda bude nutné zahájit plnohodnotné vyšetřování.

Světové celebrity
Britney Spears

Britney Spears prodala práva na svou hudbu

Popová ikona Britney Spears prodala práva k celému svému hudebnímu katalogu. Podle informací, které získala stanice BBC, se čtyřiačtyřicetiletá zpěvačka dohodla na prodeji s nezávislým hudebním vydavatelstvím Primary Wave. K uzavření transakce mělo dojít 30. prosince za částku pohybující se kolem 200 milionů dolarů, což je v přepočtu přibližně 4,7 miliardy korun.

Světové celebrity
Shakira

Shakira se zranila na koncertě

Zpěvačka Shakira vyděsila své fanoušky během sobotního koncertu v San Salvadoru, když přímo uprostřed vystoupení utrpěla dramatický pád. Kolumbijská hvězda právě zpívala svůj hit Si Te Vas a běžela po pódiu, když si nešťastně podvrtla kotník a zřítila se k zemi. Při pádu dopadla na loket a strhla s sebou i stojan na mikrofon.