Miroslav Macek se narodil 7. prosince 1944 v Litomyšli a po absolvování lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se dlouhá léta věnoval stomatologii jako zubař. Žil v Zábřehu na Moravě.
Do politiky vstoupil v listopadu 1989, kdy se aktivně zapojil do činnosti Občanského fóra. V lednu 1990 byl za toto hnutí kooptován do Sněmovny lidu Federálního shromáždění, a později téhož roku byl zvolen poslancem Sněmovny národů Federálního shromáždění. Po rozpadu Občanského fóra se stal zakládajícím členem ODS, kde zastával pozici místopředsedy až do roku 2001.
Ve volbách v červnu 1992 byl opětovně zvolen poslancem Federálního shromáždění a následně se stal místopředsedou federální vlády a řídil ministerstvo práce a sociálních věcí. Macek byl jedním z předních zastánců rozdělení Československa.
Macek neunikl kontroverzím, jak uvnitř své strany, tak i veřejně. Byl kritizován za své podnikatelské aktivity, zejména kvůli nejasnostem kolem privatizace Knižního velkoobchodu. V roce 2001 se dostal do mediálního ohniska poté, co bylo zveřejněno, že obdržel odměnu od rakouské Erste Bank za poradenství při privatizaci České spořitelny.
Macek popřel jakékoli nezákonné jednání, ale po zveřejnění této informace rezignoval na svou pozici v ODS. Později se věnoval externímu poradenství, psaní knih a komentování veřejného dění.
V květnu 2006 se stal známým incidentem, kdy uštědřil tehdejšímu ministru zdravotnictví Davidu Rathovi facku v reakci na Rathův komentář, který naznačoval, že se Macek oženil kvůli finančním výhodám. Soud později rozhodl, že Macek musí Rathovi zaplatit 100 000 korun a omluvit se.
Až do prvních dnů letošního června a tím pádem i meteorologického léta už vidí tuzemští meteorologové. V nadcházejícím období očekávají pozvolný růst teplot, které v závěru epizody vystoupají nad 20 stupňů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Bývalý generální ředitel České televize Jan Souček neuspěl se snahou o návrat do čela jednoho z veřejnoprávních médií. Soud zamítl žalobu, kterou se Souček domáhal zneplatnění svého odvolání z funkce.
Den matek je minulostí a na sociálních sítích byl plný kratších i rozsáhlejších vyznání. V mnoha případech se o ně postaraly známé osobnosti, například taková Agáta Hanychová.
Charlotte Gottová je z generace, která si více než kterákoliv jiná uvědomuje, že přítomnost na sociálních sítích je pro popularitu klíčová. Fanoušky se proto rozhodla potěšit dalším videem ze zákulisí svého prvního rozhovoru.
Pražská policie v několika případech zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s nedohraným sobotním derby pražských "S" na stadionu Slavie v pražském Edenu. Jedním z případů je napadení sparťanského brankáře Jakuba Surovčíka.
Jaromír Soukup se s prohrou v soudním sporu s bývalou partnerkou Agátou Hanychovou nehodlá smířit. Podle podnikatele vyšla influencerka velkolepá lež, proto se proti rozsudku odvolá. Ve věci tak zjevně nešlo o poslední soudní rozhodnutí.
Česko v pondělí místy zasáhnou silné bouřky, které bude doprovázet zejména silný déšť. Může spadnout až 50 milimetrů srážek. Vyplývá to z dnes vydané výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Exprezident Miloš Zeman a herečka Jiřina Bohdalová si navzájem pravidelně přejí k narozeninám, protože jsou dobří přátelé. V uplynulých dnech byl na řadě Zeman, který opět prokázal, jak dobře se umí vyjadřovat.
Čeští hokejisté už v pátek vstoupí do letošního mistrovství světa ve švýcarských městech Curych a Fribourg. Fanoušci se včera večer po posledním přípravném duelu dozvěděli, kdo se pokusí rozšířit sbírku medailí.
Jiřina Bohdalová se k nedávným 95. narozeninám dočkala nejrůznějších dárků. Za jeden z nich by se daly považovat i poštovní známky s její podobiznou, o které je mezi lidmi obrovský zájem. Nejde přitom o úplně levnou záležitost.
Přestože Taylor Swift a Travis Kelce zatím úzkostlivě tají datum i místo své svatby, světoví experti na design a plánování luxusních oslav už mají o podobě jejich svatební tabule jasno. Shodují se, že recepce bude velkolepou vizuální oslavou jejich milostného příběhu, která v sobě spojí Taylorinu zálibu v romantice a Travisův uvolněný šarm.
Princezna z Walesu se chystá na zásadní životní i pracovní milník. Příští týden odcestuje na svou první sólovou zahraniční cestu od doby, kdy jí byla diagnostikována rakovina. Podle královských pobočníků se Kate cítí dobře, je plná energie a velmi se těší na návrat k mezinárodním povinnostem.