Jako na dámu, která dovedla sestoupit k lidem a která navzdory dodržování tradic a pravidel dovedla být lidská a neformální, vzpomínají na královnu Alžbětu II. bývalý velvyslanec v Británii Libor Sečka a někdejší poradce prezidenta Václava Havla Alexandr Vondra. Sečka byl velvyslancem v Británii od roku 2016 do loňského srpna, s královnou se setkal několikrát. Vondra vzpomínal hlavně na první setkání s Alžbětou v Buckinghamském paláci v březnu 1990. Dodal, že odchází kus velké tradice.
"Zemřel někdo, kdo provázel nejenom Británii, ale i celou Evropu všemi klíčovými momenty po konci druhé světové války. Odchází kus velké tradice, prostě žena, která držela pevně maják svobody a tradice po dlouhou dobu. Je mi to hrozně líto," řekl Vondra. Vzpomínal, jak jel jako nezkušený mladý muž s Václavem Havlem na státní návštěvu Británie v jediném obleku, co měl. Tehdy čerstvě jmenovaný poradce Václava Havla Karel Schwarzenberg ho vzal v Londýně do obchodního domu Harrods, kde ho kompletně oblékl, aby prý nedělal v Buckinghamském paláci ostudu. "Dodneška si vybavuju navzdory tomu, že ona vlastně velmi úzkostlivě správně ctila tradice a všechna pravidla, tak zároveň byla nesmírně lidská, milá a neformální," dodal.
Velvyslanec Sečka se s královnou poprvé setkal v březnu 2016 při předávání pověřovacích listin. Asi ve dvacetiminutovém rozhovoru se spolu bavili o její návštěvě České republiky v roce 1996, o znojemském víně, o vzpomínkách na Václava Havla nebo o migrační krizi. "Zajímala se ale také o osobní život, třeba kde budeme v Londýně bydlet," podotkl Sečka. S královnou se poté setkával při vánočních plesech, které se až do covidu konaly každý rok v prosinci. Rozhovory s královnou byly podle něj velmi neformální. "Dovedla sestoupit ke každému, dovedla najít téma, naklonit si k sobě lidi," řekl. Doplnil, že člověk měl při rozhovoru s královnou pocit, že mluví s někým, koho zná odjakživa. "Vyzařoval z ní skutečně takový sympatický přístup, něco zvláštního. Rozdíl v postavení se v jejím podání krásně překonával," dodal.
Dirigent Libor Pešek, který od Alžběty II. převzal Řád rytíře britského impéria, osobnější vzpomínku nemá. S královnou se setkal asi čtyřikrát, jako patronka Královského liverpoolského filharmonického orchestru opakovaně přicházela na koncerty. Poslední setkání bylo v roce 1996 v Praze, kde od Alžběty II. převzal Řád rytíře britského impéria. "Královna se sice usměje, ale při všech těchto příležitostech to byla formální setkání, kde jsme si podali ruku, víc ne," řekl na otázku, jestli má na Alžbětu II. nějakou osobnější vzpomínku.
Česko nadále sužuje tropické počasí, přes 30 stupňů budou teploty šplhat i ve čtvrtek. Podle nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ukončí vlnu veder bouřky, které mohou být i velmi silné. Hrozí ve čtvrtek odpoledne a večer.
Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále.
Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC.
Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá.
Česko se právě nachází uprostřed dosud největší letošní vlny veder. Předpověď ale slibuje ochlazení ještě během probíhajícího týdne. Trend nižších teplot, než jsou ty současné, pak vydrží i v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.