Do armády chtěl Ukrajinec Valerij Markus vstoupit již od dětství, hned den po svých osmnáctých narozeninách seděl v náborové kanceláři. Jako výsadkář se účastnil bojů na východě Ukrajiny v roce 2014, nyní je na frontě znovu. Významně se podílí na budování jedné z brigád a na sociálních sítích přibližuje ukrajinskou armádu takovou, jaká je. „Připravujeme se na to, že zima bude obtížná. Morálně. Pro vojáky i pro civilisty,“ řekl v rozhovoru s ČTK. Ukrajinskému vojákovi a blogerovi letos na podzim vyšla v ČR z velké části autobiografická kniha Stopy na cestě.
Na konci února roku 2014 bylo Valerijovi 21 let. Velitel před nimi tehdy vystoupil s krátkým projevem, na který, jak říká, nikdy nezapomene. Oznámil jim, že na území Krymu vtrhly ruské jednotky. „Všechny zprávy, které se ke mně dostaly, dokonce i ty pravdivé, mi připadaly úplně absurdní. Nemohl jsem uvěřit, že se občané země, kterou jsem v dětské naivitě a pod vlivem propagandy upřímně považoval za svou vlast, odvážili pozvednout zbraně proti Ukrajincům. Sedmého března večer nám velitel roty oznámil, že zítra ráno brigáda odjíždí na nádraží, dostali jsme pár hodin na to, abychom zaběhli domů a sbalili si věci,“ popsal tehdejší dění ve své knize.
Následně se spolu se svou jednotkou účastnil bojů o Slovjansk, Debalceve, Kramatorsk a Šachtarsk v Doněcké oblasti. V bojích přišlo o život množství jeho přátel a spolubojovníků a dlouhé měsíce strávené na frontě se podepsaly na jeho zdravotním stavu i psychice. Smlouvu si nejdříve prodloužil, nakonec ale z armády odešel.
V knížce popisuje svůj život od dětství, kdy vyrůstal bez otce a poté i bez matky, která musela odejít za prací do Kyjeva. Často velmi otevřeně a drsně líčí své vyrůstání na ukrajinském venkově na přelomu tisíciletí v bytě jen s babičkou a despotickým dědou, který pil. Proč se rozhodl knihu napsat? „Psal jsem ji pro sebe, ne o sobě. Byla to moje vnitřní potřeba. Je takovou mou veřejnou zpovědí,“ řekl ve videorozhovoru s ČTK Valerij. „Na Ukrajině tu knížku čtou mnozí a mají pocit, že je to o nich. Protože spoustu událostí z mého dětství, z mého života prožívali úplně stejně. Lidé v té knížce nacházejí sami sebe. Vidí v ní příběh sebe sama. Někdo se domnívá, že je to knížka o válce. Proti tomu také nemůžu nic namítnout, protože takový je jejich dojem. Jiní si myslí, že je to knížka o utváření osobnosti, o vývoji. Takže každý si zvolí sám, čím ta knížka pro něj je,“ dodal.
Kniha je unikátní i tím, že obsahuje 60 QR kódů, které díky fotkám a videím přibližují atmosféru válečné fronty a životy skutečných lidí. V ukrajinštině vyšla v roce 2018 a brzy se stala bestsellerem. V Česku ji letos v říjnu vydalo nakladatelství Familium, v minulosti již vyšla v Litvě a nyní je překládána rovněž do švédštiny.
Z prodeje knížky už vybrali 4,5 milionu ukrajinských hřiven (téměř tři miliony Kč). Díky dalším penězům od dárců se jim daří financovat právě výstroj a výzbroj jedné z ukrajinských brigád. Valerij se totiž do armády opět vrátil. Letos v únoru po ruské invazi na Ukrajinu. Jak k tomu říká, "Volodymyr Volodymyrovyč (Putin) to rozhodl za mě".
Ještě mu není ani 30 let a v bojích strávil významnou část svého života. „Podívejte, dostal jsem se na frontu, když mi bylo 19, v armádě jsem strávil pět let, na frontě několik let a to všechno nějakým způsobem utvářelo moje vidění světa, můj hodnotový žebříček, mou psychiku. A jakým způsobem? Bezprostředním. Byly to příklady, situace, které jsem analyzoval a tak jsem se utvářel. Armáda mě vychovala. A válka taktéž,“ říká.
Valerij Markus má na sociálních sítích více než půl milionu fanoušků a mezi vojenskými blogery je na Ukrajině lídrem v celkovém počtu odběratelů. Přitom díky vojenským blogerům mohou lidé sledovat dění na frontě z bezprostřední blízkosti. V komentářích pak mohou vojáky podpořit. Jen na Instagramu má Valerij přes 300.000 sledujících. Nedávno tam například informoval o tom, že za své působení v armádě získal vyznamenání "za zásluhy o obranyschopnost Ukrajiny během ruské invaze na Ukrajinu", které uděluje tamní ministerstvo obrany.
Ruské útoky zasáhly v posledních týdnech na Ukrajině zejména energetickou infrastrukturu, řada měst se ocitla bez elektřiny i vody. I přesto ale Ukrajinci podle něj neztrácejí naději a optimismus. „Jsme naladěni na boj s Rusy. Všichni. A život se vrací do normálních kolejí i v zasažených městech. Všichni se přizpůsobují. Ráno padají rakety a v poledne už funguje obchodní centrum. Lidi si zvyknou na všechno,“ uzavírá.
Přesně 24 hodin po úvodním buly předchozího zápasu nastoupila česká hokejová reprezentaci do dalšího utkání na mistrovství světa. Trenéři sáhli ke třem změnám v sestavě, v nichž dvě byly vynucené zdravotním stavem. Na výkonu se to ale výrazně nepodepsalo. Národní tým po bezbrankové první třetině vstřelil sedm gólů a nad Dánskem zvítězil 7:2.
Veronika Arichteva má na prvním místě rodinu, která se v posledních dnech vyrovnává s úmrtím jejího tatínka Pavla Nového, známého producenta. Stále má ale maminku, kterou se rozhodla ukázat fanouškům u příležitosti Dne matek.
Česko oficiálně pogratulovalo novému papeži Lvu XIV. ke zvolení. Pražský hrad informoval, že prezident Petr Pavel dnes odeslal do Vatikánu telegram. Hlava státu zároveň pozvala nástupce zesnulého papeže Františka k budoucí návštěvě Česka.
Mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku pokračuje i dnes, opět s českou účastí. Hrozí ale, že dva ze členů národního týmu do večerního utkání s domácí reprezentací nenastoupí. Už nyní je navíc jisté, že dojde ke změně na brankářském postu.
Česko se rozloučí se zesnulým hercem Jiřím Bartoškou příští týden v úterý. Informovali o tom organizátoři karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let.
Monika Absolonová se loni podruhé za sebou stala bronzovou Slavicí, přestože přes dvě dekády nevydala novou desku. Možná i kvůli takto vyjádřené přízni fanoušků se rozhodla připravit další album.
Nepříjemně se mohli cítit cestující v letounu aerolinek Turkish Airlines, který musel v sobotu opakovat přistání na Ruzyni. Šlo o spoj z Istanbulu do Prahy. Všechno naštěstí dobře dopadlo, ačkoliv se podle svědectví odehrálo pořádné drama.
Českou hudbu zasáhla na konci uplynulého víkendu smutná zpráva. Ve věku 101 let zemřela uznávaná varhanice Alena Štěpánková-Veselá, někdejší rektorka Janáčkovy akademie múzických umění, která byla celý život neodmyslitelně spjatá s Brnem.
Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně.
Dara Rolins po padesátce září štěstím a dokonce se těší na první svatbu. Před časem se totiž zasnoubila s bývalým českým fotbalovým reprezentantem Pavlem Nedvědem. Jaký je recept hvězdného československého páru na lásku?
Květen bude na českém území nadále chladný a srážkově velmi chudý i v tomto týdnu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Teplejší bude začátek týdne, v jeho druhé polovině se ochladí.
Veronika Žilková o uplynulém víkendu dost nepříjemně překvapila své fanynky, které jsou zvyklé cvičit pod jejím vedením. Slavná herečka má totiž naordinovaný klidový režim. Poměrně netradičním způsobem totiž přišla ke zranění dolní končetiny.