Šéfem ČSSD se na mimořádném sjezdu stal Šmarda

Michal Šmarda
Michal Šmarda, foto: Facebook Michal Šmarda
Pavel Dratva , ČTK 10. prosince 2021 10:33 | akt. 10. prosince 2021 21:11
Sdílej:

Pod vedením Michala Šmardy se bude sociální demokracie pokoušet zastavit svůj sestup ve volebních výsledcích, který vyvrcholil říjnovým vypadnutím ze Sněmovny. Starosta Nového Města na Moravě Šmarda dnes ve volbě nového předsedy ČSSD zvítězil v prvním kole, když získal 130 z 233 hlasů delegátů. Mimořádný sjezd poté vyhověl jeho představě o nejužším vedení, do kterého se vracejí mimo jiné hejtman Pardubického kraje Martin Netolický či bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Ve volbě předsedy porazil Šmarda končící ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou s 62 hlasy a někdejšího šéfa Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka, kterého podpořilo 41 delegátů. V čele strany se stal nástupcem Jana Hamáčka, který odstoupil v říjnu poté, co se ČSSD poprvé za dobu samostatné ČR nedostala do Sněmovny. Hamáček dnes svou rezignaci označil za logickou a straně popřál, aby se ji novému vedení podařilo do dolní komory vrátit.

Šmarda po zvolení řekl, že Česko bude ve Sněmovně bez levicové demokratické alternativy. "Hrozí vleklá zdravotní, ekonomická, sociální i morální krize a lidé v této době budou potřebovat oporu v sebevědomé, věrohodné a fungující sociální demokracii," řekl. Delegátům sliboval krizové řízení, úspory a tvrdou práci. "Sjezd neodstartuje plesovou sezonu, čekají nás úspory, změna struktury a tvrdá práce. Bude to bolet," uvedl.

Odkázal na svůj program, který představoval v posledních týdnech straníkům. V něm slibuje odvrátit hrozící bankrot strany, změnit stanovy či dát šanci novým tvářím. ČSSD podle něj aktuálně dluží přes 200 milionů korun a dluh každý den roste. Voliči nevěří straně, která neumí hospodařit ani se svým vlastním majetkem, řekl.

ČSSD by měla podle Šmardy oslovit odborového předáka Josefa Středulu s nabídkou prezidentské kandidatury. "S panem Středulou jsem o tom nemluvil, je to můj názor, moje stanovisko a moje prosba směrem k němu," uvedl Šmarda. Středula ČTK řekl, že pokud by zvažoval svou kandidaturu na prezidenta, usiloval by o podporu velké části voličů. Zatím neřekl, kdy by chtěl zveřejnit své rozhodnutí, zda do prezidentských voleb půjde.

Šmarda počítá s tím, že na radnici Nového Města na Moravě bude nově v neuvolněné funkci. Naplno se chce věnovat ČSSD, jejíž vedení zvolili delegáti většinově podle jeho představ. V souladu se Šmardovým doporučením se prvním místopředsedou stal bohumínský místostarosta Igor Bruzl, řadovými místopředsedy pak zvolil sjezd Netolického, Petříčka, starostu Brna-Líšně Břetislava Štefana a lékaře Robina Šína. Nejvíc hlasů získala někdejší místopředsedkyně Mladých sociálních demokratů Daniela Ostrá.

Nejužší vedení sociální demokracie je po dnešním sjezdu zcela nové. Kromě Hamáčka a prvního místopředsedy Romana Onderky skončili i všichni řadoví místopředsedové Maláčová, Dana Váhalová, Jiří Běhounek, Josef Říha a Jan Tvrdý. "Nový tým je různorodý a plný lidí, kteří chtějí pracovat. Jsou v něm lidé různých názorů, což dělalo sociální demokracii vždy silnou," řekl Šmarda.

Jedna z hlavních tváří poslední volební kampaně Maláčová se po neúspěchu ve volbě předsedy rozhodla nekandidovat do žádné jiné funkce ve vedení a bude řadovou členkou. Podle Šmardy by mohla být odbornou mluvčí strany pro sociální záležitosti. Šmarda chce zapojit do činnosti strany výrazné osobnosti, které v minulosti zastávaly výrazné ústavní funkce. Oslovit plánuje i dřívější předsedy. Vzniknout by měla podle něho určitá "rada starších", ve které by mohli být například bývalý europoslanec Libor Rouček, expremiér Vladimír Špidla či ministr kultury v demisi Lubomír Zaorálek.

Sjezd se s ohledem na stav epidemie covidu-19 sešel on-line formou, podobně jako dubnový sjezd sociální demokracie, kde obhájil funkci Hamáček. Kromě volebních bodů debatovali delegáti zejména o financování volební kampaně, která stála 53 milionů korun. Sjezd rozhodl, že financování kampaně prověří stranická kontrolní komise, když byl schválený rozpočet podle některých delegátů překročen asi o deset milionů korun. Výtky zaznívaly také k tomu, že ČSSD používala v materiálech červenou barvu místo obvyklé oranžové.

Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry dostal tvrdě naloženo: Meghan s ním zametá?

Britský princ Harry je podle královské komentátorky Esther Krauke „zcela pod pantoflem“ své manželky Meghan Markle, a podle ní si to dobře uvědomuje i jeho otec, král Karel III. Komentátorka se tak vyjádřila k dalším výrokům a spekulacím, které se opět vynořily ohledně vztahu Sussexů a britské královské rodiny.

České celebrity
Hana Soukupová

Topmodelka Hana Soukupová se rozvedla s milionářem

Bývalá česká topmodelka Hana Soukupová (39), kterou si mnozí pamatují jako „nahou dívku z reklamy na minerálku“, prožívá zásadní životní obrat. Po téměř dvaceti letech skončilo její manželství s americkým investorem Drewem Aaronem. Rozvod je už nějakou dobu uzavřený, ale rozdělení společného jmění vyvolalo pozornost – ve hře je totiž majetek v hodnotě přes půl miliardy korun.

České celebrity
Ben Cristovao

Koncert Bena Cristovaa i hromada selfíček. Jak vypadala první noc na MFF KV?

Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech letos poprvé proběhlo bez Jiřího Bartošky, jehož přítomnost neodmyslitelně patřila k předchozím ročníkům. První večer se tak nesl nejen ve znamení filmového lesku a noblesy, ale především v duchu vzpomínky na charismatického prezidenta festivalu. Přesto – nebo možná právě proto – večer nabídl silné emoce, módní kreace i nečekané momenty.

Světové celebrity
Karel Gott

Karel Gott si užil oplétačky s policisty: Proč k němu opakovaně jezdila zásahovka?

Po více než čtyřiceti letech služby u policie se Jaroslav Černý (65), bývalý velitel pražské zásahové jednotky, rozhodl ohlédnout za svou kariérou v knize spisovatele Mirka Vaňury Ve znamení štíra. Vzpomínky zkušeného policisty nabízí nejen pohled do zákulisí zásahových operací, ale především řadu nečekaně lidských a často humorných historek s českými celebritami, mezi nimiž nechybějí Karel Gott či Hana Zagorová.