Raketa Space Launch System (SLS) s modulem Orion dnes na cestu k Měsíci kvůli technickým potížím neodstartuje, oznámila americká vesmírná agentura NASA. Další příležitost pro start letu bez posádky, při kterém má Orion za 42 dní obletět Měsíc a vrátit se zpět na Zemi, je v pátek 2. září.
Mise nazvaná Artemis I stojí na začátku nového programu NASA, který má ambice po půl století vrátit člověka na Měsíc.
"Start Artemis I se dnes už neuskuteční, protože se týmy snaží vyřešit potíže s motorem. Týmy budou pokračovat ve sběru dat," uvedla NASA na twitteru s tím, že bude veřejnost informovat o čase následujícího pokusu o start.
Odpočet ke startu dnes narušilo nejdříve špatné počasí a následně problémy s únikem při plnění paliva. Agentura AP napsala, že k úniku vodíku došlo na stejném místě jako při testech letos na jaře. Finální rozhodnutí o zrušení startu ale padlo poté, co se technikům nepodařilo uspokojivě dostat na požadovanou teplotu jeden ze čtyř raketových motorů RS-25, uvedl mluvčí NASA.
Start SLS agentura zrušila krátce po otevření dnešního okna příležitosti ke startu, které mělo trvat od 14:33 SELČ do 16:33 SELČ. Další pokus se může konat nejdříve v pátek nebo za týden 5. září, poté až o dva týdny později. Komentátor NASA Derrol Nail v živém vysílání uvedl, že datum a čas dalšího pokusu pro start agentura ještě upřesní v závislosti na tom, jaké budou výsledky analýz nynějších problémů.
Program Artemis chce do konce tohoto desetiletí vrátit člověka na Měsíc, v rámci chystaných misí mají na jeho povrchu stanout i první žena a první člověk jiné než bílé pleti. Při testovací misi Artemis I zatím čtyřmístný modul Orion obsadily jen figuríny pokryté bezpočtem senzorů.
Okolní pobřeží v očekávání jedinečného startu dnes zaplnily tisíce lidí. Mezi hosty Kennedyho vesmírného střediska byla i americká viceprezidentka Kamala Harrisová.
Nový rok se nese také ve znamení politických projevů. Ještě před prezidentem Petrem Pavlem zveřejnil svou řeč k národu nově jmenovaný premiér Andrej Babiš (ANO). Zmínil, že chce, aby vláda řešila problémy obyčejných lidí, které zároveň vyzval k tomu, aby byli na Česko hrdí.
Novoroční oslavy se v Evropě neobešly bez tragédie. Desítky lidí přišly o život při nočním požáru v baru ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana. Přesný počet obětí není znám ani po policejní tiskové konferenci. Dalších nejméně sto osob utrpělo zranění.
Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas.
Karlos Vémola nebude na závěr letošního roku vzpomínat v dobrém. Těsně před Vánoci ho sebrali policisté, když se chystal na operační zákrok. Tomu se konečně podrobil až v úterý. Nyní už je zpátky v areálu věznice, ale má to háček. Po operaci je pod dohledem lékařů.
Česko má za sebou úvodní hodiny ledna 2026, který má přinést počasí obvyklé pro tento kalendářní měsíc. Vyplývá to z aktuálního měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Prokletí rodiny Kennedyových zřejmě trvá i v současnosti. Ve věku pouhých 35 let zemřela Tatiana Schlossbergová, vnučka někdejšího prezidenta Johna F. Kennedyho. Informovala o tom britská stanice BBC.
Česko se v právě končícím roce dočkalo nového premiéra. Stal se jím Andrej Babiš (ANO), který však musel nejprve veřejnosti vysvětlit, jak vyřeší svůj střet zájmů. Předseda vlády nyní ozřejmil, co bude s jeho firmami. Do nově vytvořeného fondu totiž nemíří všechny.
Silvestr je tradičně i dnem, kdy mezi sebou o diváky bojují tři velké tuzemské televize. Prima tentokrát nasadí těžký kalibr. Do jednoho z jejích pořadů totiž dorazila legendární herečka Jiřina Bohdalová, která i v 94 letech udivuje svou vitalitou.
Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.
Letošní babyboom v českém šoubyznyse nebere konce. Den před Silvestrem se radostnou novinkou z osobního života pochlubila modelka Natálie Kočendová. Na svět přivedla malého a zdravého chlapečka.
Sníh, vítr, závěje. Nebezpečí trvá i podle nejnovější výstrahy, kterou meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zveřejnili ve středu kolem poledne. Varování ale doznalo jistých změn.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, že Kyjev již na úvodní dny roku 2026 naplánoval dvě jednání se svými spojenci. Ukrajina tak chce navázat na nedělní rozhovory Zelenského s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.