Emeritní papež Benedikt XVI. byl dnes pochován při smutečním obřadu, kterého se na vatikánském Svatopetrském náměstí zúčastnilo podle odhadů více než 50.000 lidí. Rakev se zesnulým byla uložena do hrobky v kryptě baziliky svatého Petra. Benediktovou smrtí skončilo deset let trvající soužití dvou papežů ve Vatikánu, což bylo ve dvoutisícileté historii církve bezprecedentní.
Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, zemřel 31. prosince ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae. V čele katolické církve stál v letech 2005 až 2013, kdy odstoupil ze zdravotních důvodů. Stal se prvním papežem po zhruba 600 letech, který tak učinil. Ačkoliv Benedikt nezemřel za svého pontifikátu, dnešní pohřeb byl v mnohém podobný pohřbům hlav katolické církve.
Smuteční obřad pod širým nebem vedl nynější papež František. V průběhu zádušní mše, které se účastnilo také 125 kardinálů, 200 biskupů a asi 3700 kněží, František hovořil o Benediktově "moudrosti, láskyplnosti a oddanosti, kterou nás po léta obdarovával".
"Benedikte, věrný příteli ženicha, kéž je tvá radost úplná, až uslyšíš jeho hlas definitivně a navždy," řekl František. Jako ženich bývá v katolické církvi označován Ježíš Kristus.
Zádušní mše, která byla až na některé pasáže sloužena v latině, skončila před jedenáctou hodinou. Poté 12 mužů odneslo rakev do Svatopetrské baziliky. Ještě předtím se papež František rozloučil s Benediktem symbolicky tím, že na rakev z cypřišového dřeva položil ruku. Poté se za potlesku věřících sám odebral do chrámu.
Obřad ukládání do hrobu se již odehrával mimo zraky veřejnosti, přítomno bylo jen několik nejvyšších církevních hodnostářů. Cypřišová rakev byla nejprve uložena do zinkového pouzdra a s ním poté do vnější dubové rakve. Na Benediktovo přání byla uložena v téže hrobce, kde byl pohřben papež Jan Pavel II. Ta se uvolnila poté, co byly ostatky polského papeže přesunuty do jiné části chrámu v souvislosti s jeho blahořečením v roce 2011.
Spolu s tělem zesnulého byla do rakve vložena listina s latinsky psaným popisem Benediktova života a rovněž mince vyražené Vatikánem v době jeho pontifikátu.
Při obřadu držela jedna skupina truchlících ručně psaný transparent s nápisem Svatý hned (Santo subito). Vyzývala tím ke svatořečení emeritního papeže stejným heslem, které věřící masově provolávali v roce 2005 na pohřbu Jana Pavla II. Ve dvoutisícileté historii církve byla za svaté prohlášena zhruba třetina papežů, z posledních pěti to ale byli hned tři.
Vatikán uvedl, že na zádušní mši na Svatopetrském náměstí bylo přítomno asi 50.000 lidí. Je to výrazně méně v porovnání s pohřbem papeže Jana Pavla II., kterého se v roce 2005 zúčastnilo na stejném místě na 300.000 lidí. Během tří dnů, kdy bylo tělo Benedikta vystaveno ve Svatopetrské bazilice, se s emeritním papežem přišlo osobně rozloučit na 200.000 lidí.
Velká část dnešních smutečních hostů přijela z Benediktova rodného Německa, včetně prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, kancléře Olafa Scholze či bavorského premiéra Markuse Södera. V samotném Německu byla památka zesnulého papeže uctěna vlajkami staženými na půl žerdi a také zvony katolických kostelů.
Smutečního ceremoniálu se za Českou republiku zúčastnil premiér Petr Fiala, místopředseda vlády Marian Jurečka, bývalý prezident Václav Klaus a čeští i moravští biskupové a další věřící. "Papeže Benedikta XVI. jsem si velmi vážil. Je mi ctí, že jsem měl možnost zastupovat ČR na zádušní mši na Svatopetrském náměstí a osobně se s ním rozloučit. Ať odpočívá v pokoji," uvedl v prohlášení zaslaném médiím Fiala.
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.