Zlín zasáhlo ve čtvrtek tornádo, potvrdili odborníci

Počasí, ilustrační fotografie.
Počasí, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 16. září 2022 09:25 | akt. 16. září 2022 14:44
Sdílej:

Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dnes potvrdili, že Zlín zasáhlo ve čtvrtek odpoledne slabé tornádo. Podle předběžných odhadů urazilo asi 1200 metrů, trychtýř víru mohl mít v některých místech až 50 metrů. ČTK to dnes řekl Petr Münster z brněnského ČHMÚ. Odborníci dnes výskyt tornáda na místě prověřovali.

Hasiči v souvislosti s průtrží mračen a silným větrem ve čtvrtek ve Zlíně vyjížděli pouze k poškozenému billboardu v místní části Malenovice, řekla dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Předpokladem podle Münstera je, že šlo o nejslabší tornádo o síle F0. Síla tornáda se určuje pomocí Fujitovy stupnice od nejslabšího F0 až po nejsilnější F5. Tornádo, které loni v červnu postihlo Břeclavsko a Hodonínsko a vyžádalo si šest životů, v některých obcích dosáhlo až čtvrtého stupně. "Členění je ale trochu složitější a to výsledné číslo bude až na základě zhodnocení fotek, které jsem na místě udělal," uvedl Münster.

Už dříve uvedl, že od lidí, kteří v místě natáčeli či fotili, mají zaznamenaný trychtýř z mraků, jedno video také přímo ukazuje rotující trosky.

V souvislosti s odstraňováním následků prudkého deště a větru vyjížděli hasiči ve Zlínském kraji ve čtvrtek odpoledne a večer zhruba ke 20 událostem. Nejčastěji šlo podle Javoříkové o čerpání vody ze sklepů, čištění kanálových vpustí a propustků, a to hlavně na Vsetínsku. Ve Zlíně-Malenovicích je zaměstnal větrem poškozený reklamní billboard. "Žádný další zásah jsme ve Zlíně neměli," řekla mluvčí hasičů.

Hasiči ve čtvrtek na několika místech regionu odstraňovali také popadané stromy. Na Zlínsku to bylo v Bratřejově, Biskupicích a Zádveřicích-Rakové. K poškození střech, které silný vítr obvykle způsobuje, hasiči podle mluvčí v kraji nevyjížděli.

Podle předpovědi ČHMÚ bude dnes ve Zlínském kraji zpočátku jasno až polojasno, ojediněle s mlhami. Přes den očekávají meteorologové většinou oblačno a místy přeháňky. Večer by mělo přeháněk i oblačnosti ubývat. Nejvyšší odpolední teploty vystoupají na 15 až 18 stupňů Celsia. Vát by měl mírný západní až jihozápadní vítr.

Stalo se
Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Střelba v Poleradech se vysvětluje. Policie stanovila kvalifikaci případu

Policie pokročila s případem víkendové střelby ve středočeských Poleradech. Kriminalisté kvalifikovali případ jako pokus o zabití. Střílel taxikář, jemuž teď hrozí až desetiletý trest odnětí svobody. Muž je vyšetřován na svobodě. 

České celebrity
Karlos Vémola

Úřady si vyšláply na zápasníka Vémolu. Lvice Elsa míří jinam

Karlos Vémola řeší další nepříjemnost, kdy se znovu dostal do střetu s tuzemskými úřady. Tenkrát jde o jedno z jeho zvířat, které mu pro tuto chvíli bylo odebráno a míří do jedné z tuzemských zoologických zahrad. 

České celebrity
Pavel Nečas

Mohl Pavel Nečas ještě žít? Známý herec byl krátce před smrtí u doktora

Českem otřásla na přelomu loňského a letošního roku jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 59 let náhle zemřel oblíbený herec Pavel Nečas. Až po několika měsících vychází najevo, co smutné události předcházelo. 

Společnost
V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024)

Astronaut Aleš Svoboda nejspíš poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici

Premiér Andrej Babiš se společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a ministrem obrany Jaromírem Zůnou v pondělí v pražském Planetáriu zúčastnil tiskové konference k národnímu projektu Česká cesta do vesmíru. Konference představila aktuální kroky směřující k realizaci historicky první samostatné mise České republiky na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).