Případná úprava sazeb daně z přidané hodnoty (DPH), o níž nyní uvažuje vláda, bude rozpočtově neutrální, řekl dnes v diskusním pořadu Partie na CNN Prima News ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle něj by cílem změn bylo zjednodušení daňového systému. Návrh chce mít hotový na jaře.
Vláda uvažuje o tom, že místo dvou snížených sazeb 10 a 15 procent by měla být od příštího roku pouze jedna, a to ve výši 13 nebo 14 procent. Nová jediná snížená sazba by měla existovat vedle základní sazby DPH ve výši 21 procent, která platí pro většinu zboží a služeb. Při zvažování změny při uvažovaných úpravách se ale kabinet chce podle premiéra Petra Fialy (ODS) vyvarovat zásadních skoků.
"Případné změny sazeb DPH budou rozpočtově neutrální. Určitě nejde o snahu snižovat deficity," řekl dnes Stanjura. Podle něj by při sazbě ve výši 13 procent schodek státního rozpočtu proti současnosti mírně vzrostl, při sazbě 14 procent pak mírně klesl. Hlavním cílem možných změn je podle ministra především zjednodušení celého daňového systému.
Ministerstvo se chce zároveň zabývat otázkou, které položky by měly ve snížené sazbě být. "Chceme tam položky se sociálními a zdravotními důvody," podotkl Stanjura.
O změnách podle Stanjury ještě rozhodnuto není, návrh chce mít hotový na jaře.
Bývalá ministryně financí a současná předsedkyně klubu hnutí ANO Alena Schillerová v debatě úvahy o změnách DPH kritizovala. Podle ní hrozí zdražování například knih nebo léků. Vládě vyčítala, že o návrhu nediskutuje s opozicí. Stanjura k tomu uvedl, že o něm bude diskuse, až bude mít návrh vypracovaný.
DPH tvoří jeden z nejdůležitějších příjmů státního rozpočtu. Předloni stát vybral 463,3 miliardy korun. Za prvních 11 měsíců loňského roku už výběry vzrostly na 487,7 miliardy korun.
Meteorologové se v nejnovější předpovědi na neděli rozhodli přijít i s doporučením. Zatímco druhý víkendový den bude slunečný a teplý, v příštím týdnu nastane zvrat. Odborníci předem varují před vpádem chladného vzduchu do Česka.
Poslanec Filip Turek (Motoristé) na sebe zase jednou upozornil. Stalo se tak na sociálních sítích, kde pohrozil ekologické organizaci Hnutí Duha tím, že nezíská dotaci od ministerstva životního prostředí, kde Turek působí.
Dáda Patrasová konečně vyrazila do společnosti, přičemž u toho nechyběl její manžel Felix Slováček. Došlo tak k situaci, kterou momentálně řeší celé Česko. Jen tak přejít ji nemohla ani sama herečka. Co psala poté, co se vše seběhlo, na sociální sítě?
Dara Rolins se po úterním dramatu podělila o emoce českých fotbalistů, kteří po 20 letech slaví postup na mistrovství světa. Leckdo nabyl dojmu, že díky snoubenci Pavlu Nedvědovi byla sama přímo v kabině. Bylo to ale celé jinak.
Začalo čtyřdenní velikonoční volno, které má doprovázet poměrně teplé počasí. Maximální teploty během období překročí 20 stupňů. K jarním svátkům se zároveň vztahuje spousta pranostik. Často jde jen o pověry, zdůraznili meteorologové.
Nikdo už s tím nepočítal, takže o to větší radost by měla zavládnout. Legendární kanadská zpěvačka Céline Dion, kterou v posledních dnech ochromily vážné zdravotní problémy, oznámila návrat na koncertní pódia.
Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) podle svých slov "vyřešil" svého předchůdce Martina Baxu a odvolal ho ze správní rady mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Baxa mu vzkázal, že bude i tak nadále bránit svobodnou a otevřenou kulturu v Česku.
Československým šoubyznysem otřásá další rozchod. Karlos Vémola a jeho manželka Lela si podle dostupných informacích dali sbohem. Není to přitom poprvé, co zápasník a slovenská modelka rozešli.
Agáta Hanychová se v březnu dostala do nezáviděníhodné situace, protože z úspěšného společného podcastu odešla Ornella Koktová. Prvně jmenovaná se rozhodla pokračovat na vlastní pěst. Nyní fanouškům prozradila, na co se mohou těšit.
Velikonoce si zvolil dopravní podnik pro další z plánovaných výluk metra. Od pátku do pondělí nebudou jezdit vlaky na značné části linky C. Nahradí je autobusy. Podle dopravce se bude opravovat trať.
Nadcházející státní návštěva krále Karla III. ve Spojených státech, která je naplánována na konec dubna, s sebou přináší i citlivá politická témata. Někteří američtí zákonodárci totiž veřejně vyzvali britského panovníka, aby se během své cesty setkal s oběťmi sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina. Podle informací magazínu People však k takovému setkání nedojde, a to z velmi konkrétních právních důvodů.
Vztahy mezi královnou Alžbětou II. a jejím vnukem princem Harrym byly v posledních letech jejího života mnohem napjatější, než se na veřejnosti zdálo. Nová biografie „Queen Elizabeth II: A Personal History“ od Huga Vickerse, dlouholetého přítele královské rodiny, přináší šokující detaily o tom, jak se zesnulá panovnice musela před Harrym a jeho ženou Meghan chránit.