Zničení raketového křižníku Moskva, který byl vlajkovou lodí ruské Černomořské flotily, považují odborníci za tvrdou ránu pro prezidenta Vladimira Putina a za propagandistické vítězství Ukrajiny. Britský list The Guardian označil Moskvu za pýchu ruského námořnictva a nejprestižnější plavidlo nasazené ve válce s Ukrajinou.
Ukrajinské úřady uvedly, že loď zasáhly a poškodily ukrajinské protilodní střely Neptun. Ruská prohlášení se vyhýbají jakékoli zmínce o ukrajinském podílu na zkáze Moskvy. Ruské ministerstvo obrany pouze uvedlo, že křižník se potopil, když byl na rozbouřeném moři vlečen do přístavu poté, co na palubě explodovala munice, propukl požár a trup byl poškozen a ztratil stabilitu.
"Potopení křižníku Moskva ... není jen významnou ztrátou, je také symbolem nynějšího chaotického ruského válečného tažení," cituje The Guardian Michaela Kofmana, ředitele výzkumu a odborníka na Rusko z amerického Centra pro námořní analýzy.
Experti, na které se odvolává americká televize CNN, jsou přesvědčeni, že potopení Moskvy je tvrdou ranou pro národní hrdost Rusů; přirovnávají ho ke zničení některých amerických bojových lodí během druhé světové války nebo k likvidaci letadlové lodi v současnosti.
"Jedině ztráta ponorky s balistickými střelami nebo Admirála Kuzněcova (jediné ruské letadlové lodi) by pro morálku Rusů a pověst námořnictva znamenala tvrdší ránu," řekl podle CNN Carl Schuster, kapitán amerického námořnictva ve výsluze a bývalý vysoký činitel vojenské rozvědky americké armády pro oblast Pacifiku.
Profesor válečné strategie z londýnské King´s College Alessio Patalano připomněl, že válečná plavidla operují mimo zorné pole veřejnosti a o jejich aktivitách málokdy informují média. "Jsou to ale velké plující kusy území určitých států, a když o ně přijdete, tím spíše o vlajkovou loď, bez ohledu na vojenské ztráty jde o mimořádnou věc," prohlásil Patalano. Také americký Institut pro studium války (ISW) ve své analýze věnované potopení Moskvy uvádí, že tato událost zřejmě "naruší ruskou morálku" a jde o věc, kterou nelze skrýt před veřejností.
"Ztráta křižníku Moskva - bez ohledu na to, zda šlo o důsledek ukrajinského útoku nebo o nehodu, je pro Ukrajinu velkým propagandistickým vítězstvím," uvádí ISW. Potopení lodi, kterou obránci ukrajinského Hadího ostrova nevybíravými slovy poslali "do háje", je požehnáním pro ukrajinskou morálku, konstatoval také institut ve své analýze.
Nezávislý ruskojazyčný portál Meduza píše, že zkáza Moskvy může výrazně oslabit protileteckou ochranu dalších částí Černomořské flotily zapojených do války na Ukrajině. Podotýká ovšem, že křižník jako jediné plavidlo své třídy při poslední modernizaci nedostal nové radary, které jsou schopné efektivně zachytit nízkoletící cíle, včetně raket Neptun vyráběných Ukrajinou.
Za velmi vážnou ztrátu označil zničení Moskvy na portálu lenta.ru Konstantin Sivkov, ředitel Ruské akademie pro raketové a dělostřelecké vědy (RARAN). Podotkl, že plavidlo mělo velký útočný potenciál a bylo vybaveno na současné podmínky boje.
Nicméně Institut pro studium války uvádí, že potopení Moskvy sice ukázalo, že ukrajinské síly jsou schopné útočit na ruské lodě v Černém moři a omezí ruské možnosti podnikat raketové útoky, je ale nepravděpodobné, že by znamenalo rozhodující ránu pro ruskou armádu v celé vojenské operaci na Ukrajině. Hlavním úlohou křižníku zřejmě bylo provádět přesné údery proti logistickým centrům nebo letištím. Tyto útoky byly sice úspěšné, ale početně omezené ve srovnání s leteckými útoky a raketovými údery vedenými ze země.
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.