Zprostředkovatelé prodeje energií nadále pokračují v nekalých praktikách

energetika
energetika, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 7. prosince 2021 11:28
Sdílej:

Zprostředkovatelé prodeje energií pokračují v nekalých praktikách. V tiskové zprávě to dnes uvedla Česká obchodní inspekce (ČOI). Mluvčí inspekce Jiří Fröhlich oznámil, že během třetího čtvrtletí letošního roku ČOI za takové jednání pravomocně udělila pět pokut v celkové výši 700.000 Kč.

Počty pokut a jejich výše podle něj zahrnují i pokuty za další porušení právních předpisů a mohou se tak projevit i v jiných kontrolních akcích.

"V některých případech Česká obchodní inspekce využívá ke kontrolám podání spotřebitelů, kteří jsou oslovováni zprostředkovateli prodeje energií. V případě, že spotřebitelé poukazují na možné porušení zákazu podomního prodeje, je tato problematika v gesci místního obecního či městského úřadu. Pokud se podání týká konečných dodavatelů energií je spotřebitelům doporučováno obrátit se na věcně příslušný energetický úřad," uvedl dnes mluvčí.

Během třetího čtvrtletí podle něj ČOI provedla dvě kontrolní akce zaměřené na nabídku a poskytování služeb souvisejících s uzavíráním smluv o dodávkách energií a v obou případech obchodníci ustanovení zákona o ochraně spotřebitele porušili. Mezi prohřešky patřilo například to, že zákazníkovi byla sdělena věcně nesprávná informace nebo spotřebitel nebyl řádně informován o rozsahu, podmínkách a způsobu, kde uplatnit reklamaci.

S takzvanými energetickými šmejdy má pomoci novela energetického zákona. Účinná bude od ledna příštího roku a od poloviny roku se zprostředkovatelé na Energetický regulační úřad budou muset přímo registrovat, pokud budou chtít v činnosti pokračovat. Úřad tak nad zprostředkovateli získá kompetence - dosud žádné neměl a lidem nemohl pomoci jinak než radou, upozornil ERÚ opakovaně. Ani registr zprostředkovatelů však nevyčistí trh od nekalých praktik hned, uvedl už dříve mluvčí úřadu Michal Kebort.

ČOI už dříve upozornila, že další prostor pro aktivity zprostředkovatelů smluv o dodávkách energií otevřelo ukončení činnosti některých dodavatelů energií a s tím související nejistota spotřebitelů. Státní instituce opakovaně vyzvaly spotřebitele, kteří se po konci jejich prodejce energií dostali k takzvanému dodavateli poslední instance (DPI), aby neotáleli s výběrem nové smlouvy u vybraného dodavatele.

Například polostátní firma ČEZ dnes uvedla, že většina zákazníků, kteří se k ní dostali v rámci dodávky poslední instance, již přešla na výhodnější standardní smlouvy. Přesto se však u ní v režimu DPI stále ještě nacházejí desítky tisíc odběratelů.

"Zůstávat v DPI je nevýhodné a my se snažíme zákazníkům přechod na standardní produkty co nejvíce ulehčit. Nejjednodušší je podepsat smlouvu na webu. Trvá to jen několik minut, je to velmi jednoduché a podle našich statistik s tím nemají žádný problém ani starší ročníky," uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec. Další možností je podle něj návštěva jakéhokoliv zákaznického centra ČEZ nebo poboček partnerů firmy. Zákazníci mohou také zavolat na speciální telefonní linku 800 111 700.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Dáda Patrasová

Nový problém u Dády Patrasové. Felix Slováček prozradil, v čem spočívá

Na pátek připadají nedožité 30. narozeniny Aničky Slováčkové, která si před dubnovou smrtí jistě přála, aby se z problémů dostala alespoň její maminka Dáda Patrasová. Podle nejnovějšího vyjádření Felixe Slováčka se to ale vůbec nedaří. 

Počasí
Letní počasí, ilustrační foto

Počasí se změní už dnes. Podle předpovědi má zapršet

Čtvrteční počasí se oproti předchozím dnům projeví alespoň na některých místech změnou. Meteorologové očekávají srážky, výjimečně se mohou vyskytnout i bouřky. Poklesnou také nejvyšší teploty. 

Domácí
Petr Fiala

Spolu představilo program pro sněmovní volby. Fiala vyrazí do regionů

Koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) ve středu v kavárně Louvre na pražské Národní třídě odstartovala další fázi předvolební kampaně Teď jde o Česko. Lídři SPOLU představili plán celostátní roadshow s premiérem Petrem Fialou, která v následujících týdnech zavede kandidáty do všech českých krajů. Byly také představeny základní programové priority.

České celebrity
Mahulena Bočanová

Mahulena Bočanová ve válce s podvodníky. Někdo se za ni vydává

Slavné osobnosti se stále častěji stávají terčem internetových podvodníků, kteří cílí na důvěřivce, z nichž se snaží vylákat peníze. Nejnovější případ se týká herečky Mahuleny Bočanové, která varovala své fanoušky před falešným profilem.