Ztráty ruské armády na Ukrajině jsou asi největší od začátku invaze

Ruské síly bojující na Ukrajině v posledních dvou týdnech pravděpodobně registrují nejvyšší ztráty od prvního týdne války, uvádí v dnešním hlášení britské ministerstvo obrany. Odvolává se přitom na čísla generálního štábu ukrajinské armády, jakkoli přiznává, že údaje nedokáže ověřit. Trend, který data ukazují, je však podle Londýna důvěryhodný. O mnoho svých vojáků nadále přichází také Ukrajina, dodává britské ministerstvo.

Ruská armáda

Kyjev uvádí, že Rusové v posledním týdnu každý den přicházeli v průměru o 824 vojáků. Denní počet mrtvých a zraněných je více než čtyřnásobný proti hodnotám hlášeným loni v červnu a červenci. Vyšší ruské ztráty ukrajinská armáda hlásila pouze v prvních dnech invaze na přelomu loňského února a března.

"Nárůst ruských ztrát je pravděpodobně dán různými faktory včetně nedostatku vycvičeného personálu, koordinace a prostředků podél fronty," uvádí britské ministerstvo obrany. Uvedené problémy podle něj dokládá vývoj bojů v Doněcké oblasti, konkrétně o město Bachmut a také obec Vuhledar, kde Rusové podle dostupných záběrů v posledních dnech provedli neúspěšný útok.

Londýn dodává, že také Ukrajinci trpí "vysokou mírou oslabování", čímž jsou myšlena úmrtí a zranění vojáků. Ruští okupanti ani bránící se země své ztráty neoznamují a přesnější údaje z nezávislých zdrojů v tomto směru nejsou k dispozici.

Nejvýše postavený americký generál Mark Milley v listopadu uvedl, že Rusko přišlo o více než 100.000 lidí a že počet zraněných a mrtvých na ukrajinské straně je nejspíše podobný. Deník The New York Times (NYT) pak minulý týden s odvoláním na nejmenované západní činitele napsal, že ruské ztráty se blíží 200.000 vojáků.

Vedení ukrajinské armády aktuálně hlásí téměř 140.000 mrtvých a zraněných na druhé straně. Dnes ráno generální štáb uvedl, že Ukrajinci v sobotu vyřadili z boje dalších 900 bojovníků ruských sil.

Moskva na frontu kromě vojáků s výcvikem posílá i "nedostatečně vycvičené brance a bývalé vězně", napsal ve zmíněném článku NYT. I přes narůstající ztráty se Rusku v posledních měsících nedaří na bojišti dosahovat významnějších úspěchů, s výjimkou oblasti u měst Bachmut a Soledar. Americký Institut pro studium války (ISW) ve svém nejnovějším příspěvku o vývoji konfliktu píše, že ruská armáda patrně dosud nebyla schopna mobilizované občany připravit na efektivní útočné operace.

Odborníci na dění v Rusku podle NYT odhadují, že ztráty na životech pravděpodobně pro ruského prezidenta Vladimira Putina nebudou důvodem ke změně kurzu. "Doma nemá žádnou politickou opozici a válku koncipoval jako střet podobný tomu, kterému země čelila za druhé světové války, kdy zahynulo více než osm milionů sovětských vojáků," napsal list.

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden

30.03.2023 16:18 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo…

Europoslanci schválili pravidla pro vyrovnání platů mužů a žen

30.03.2023 14:59 Evropský parlament dnes schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 14:51 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Macron neustoupí. Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné změny,…

30.03.2023 14:25 Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné politické změny. Podle agentury Reuters to dnes…

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 14:22 Aktualizováno Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 13:26 Aktualizováno Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Související:

Nejnovější