Zvýšení platů pro pedagogy půjde na odměny, požadavek odborů vláda nevyslyšela

Vláda nezvýší pro příští rok platové tarify pracovníkům veřejného sektoru, tedy učitelům, úředníkům, pracovníkům v kultuře, sociálním pracovníkům či zdravotníkům. O rozdělení navýšené sumy na výdělky kabinet dnes nerozhodl. Celá částka by tak měla putovat do odměn. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Ilustrační fotografie.

Suma na platy se příští rok proti letošku zvedne o čtyři procenta. Odbory požadovaly, aby pak vzrostl hlavně základ výdělku a zbytek se využil na odměny. Odboráři ve školství chtějí navrhovat jimi preferované rozdělení peněz znovu v roce 2023, sdělil ČTK jejich předseda František Dobšík. Vláda už dřív rozhodla, že tarify od ledna zvýší jen bezpečnostním sborům.

"My jsme se dnes na vládě zabývali ještě i tou variantou zvýšení tarifů u pedagogů. Nakonec na vládě nebyla pro tento krok shoda. Zůstali jsme u toho původního návrhu... nebudeme navýšení rozepisovat do platových tabulek. Od 1. ledna budeme ponechávat prostředky, které jsou vyšší než v roce 2022, k tomu, aby je mohli vedoucí pracovníci využít především pro osobní, individuální motivaci a ocenit výkony lidí nejen ve školství, ale i v dalších složkách našeho státu. Taková byla většinová vůle na vládě," řekl Jurečka.

Odbory požadovaly zvýšení platů kvůli inflaci ještě letos. Uspěly jen částečně. Vláda nařídila letos od září přidat jen některým profesím, kterým se letos v lednu výdělek nezvedl. Po zářijovém jednání lídrů koaličních stran s odborovými předáky ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) oznámil, že vláda se zvýšením tarifů zaměstnanců veřejné a státní služby nepočítá. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím navýší sumu na platy o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn.

Odboráři chtěli co největší část peněz do tarifů. Školské odbory usilovaly o to, aby do tarifů putovalo 80 procent navýšené sumy. Poukazovaly na vysokou inflaci. Zároveň předáci dříve uvedli, že pouze tarify zaručí, že tuto část peněz nebude možné použít na zaplacení jiných výdajů. Dnešní rozhodnutí vlády tak Dobšík označil za zklamání. Kabinet podle něj nerespektoval doporučení tripartity, ignoroval petici odborářů a rozhodl v rozporu se svým prohlášením. "Nic ještě nevzdáváme, pokusíme se toto řešení prosazovat znovu v příštím roce,“ řekl Dobšík.

Požadavkům školských odborů už dříve vyjádřil podporu ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Na jednání zástupců ministerstva školství (MŠMT), odborů a zaměstnavatelů 9. prosince ale avizoval, že jeho dohodu s odboráři musí potvrdit koalice. "Ministr školství se opakovaně snažil rozdělit finanční prostředky do tarifní a nadtarifní složky platu, tak jak to požadovali odboráři, ale bohužel vláda jako celek rozhodla jinak," sdělila ČTK po jednání vlády mluvčí MŠMT Aneta Lednová.

Podle informačního systému o průměrném výdělku veřejný sektor zaměstnával letos v prvním pololetí 651.200 lidí. Průměrný plat činil 43.093 korun hrubého. Odměny, příplatky a náhrady tvořily celkem 30,3 procenta výdělku.

Andrej Babiš se rozchází se svou manželkou Monikou

19.04.2024 19:20 Předseda hnutí ANO a někdejší premiér Andrej Babiš se rozchází se svou manželkou Monikou.

Do letošních eurovoleb se hlásí 30 uskupení

19.04.2024 17:44 Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského…

Slováci vybrali peníze pro českou iniciativu na nákup munice pro…

18.04.2024 21:50 Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro…

Fiala a Rakušan zradili ČR, řekl Babiš na schůzi k migračnímu paktu

18.04.2024 13:02 Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší…

Česko bude nadále podporovat firmy vyvážející zboží na Ukrajinu

17.04.2024 21:58 Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na…

Ukrajina dostane první kusy dělostřelecké munice v červnu, uvedl Fiala

17.04.2024 19:00 Ukrajina by mohla dostat první dělostřelecké granáty pořízené v rámci české iniciativy v červnu,…

Zeman se po letech konečně omluvil Šarapatkovi

17.04.2024 16:49 Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku…

Česko eviduje výpadek léku Algifen. Lékaři znají alternativy

16.04.2024 12:28 Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v…

Fialu přijali v Bílém domě. Biden ocenil spojenectví s Českem

15.04.2024 23:40 Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu…

Česko má nasmlouváno 180 tisíc granátů pro ukrajinskou armádu, řekl Fiala

15.04.2024 21:53 Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu a pracuje na…

Související:

Nejnovější