Zvýšení životního minima má podporu ANO, dle opozice je ale nárůst nízký

Stínová vláda hnutí ANO podporuje středeční rozhodnutí kabinetu Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) o zvýšení životního a existenčního minima kvůli pomoci domácnostem s rostoucími cenami. Navýšení o deset procent ale považuje za nedostatečné, řekla na dnešní tiskové konferenci stínová ministryně financí a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Alena Schillerová

Částky se o deset procent zvýší od dubna. Hrají roli při posuzování nároku na pomoc od státu i při stanovení výše některých dávek. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se tak krok dotkne asi 350.000 lidí, státní rozpočet vyjde zhruba na 1,8 až dvě miliardy korun. K dalším zvažovaným opatřením kabinet nepřistoupil.

Opoziční hnutí ANO krok podporuje, navýšení o deset procent ale podle Schillerové nepokryje ani inflaci. "Z té částky je evidentní, že nemůže stačit na řešení krize ve společnosti, která je spojena s růstem cen," uvedla. Kritizovala, že se koalice zatím nedohodla na růstu rodičovského příspěvku.

Bývalá ministryně financí Schillerová navíc už ve středu dala najevo, že by podle ní Fialova vláda měla podniknout i další kroky.

"Připravíme. Chystáme. Projednáme. Začneme to řešit. Čekáme na signál. Brzo představíme. Zpracováváme. To byla nejčastější slova ministrů na dnešní TK. Takže týden se nic nedělo a další týden se zase nic dít nebude. Zvýšení životního a existenčního minima fakt nestačí," napsala na twitteru

Zvýšení minima podle středečního vyjádření pro ČTK kvituje i opoziční hnutí SPD, podle jeho předsedy Tomia Okamury by ale mělo činit 15 procent tak, aby se zohlednil i růst inflace za minulý rok. Formou novely zákona by podle něj měl být také ustanoven valorizační mechanismus, aby zvyšování nebylo na libovůli jednotlivých vlád. Zároveň by podle něj měl být přijat zákon na ukončení zneužívání sociálních dávek.

Životní minimum se upravovalo naposledy v dubnu 2020. Pro samotného dospělého činí nyní 3860 korun. V rodině je částka pro dospělé i děti nižší. U první dospělé osoby v domácnosti dosahuje 3550 korun, u druhé 3200 korun. U dětí do šesti let je to 1970 korun, od šesti do 15 let 2420 korun a od 15 do 26 let pak 2770 korun. Existenční minimum je 2490 korun.

Po zvýšení minima dosáhne víc rodin na přídavky na děti či na porodné. Zvýší se i příspěvky pro pěstouny z řad příbuzných. Roli minimum hraje pro přiznání zvýšení příspěvku na péči či pro stanovení výše dávek mimořádné okamžité pomoci. Vyšší bude také částka nezabavitelného minima u dlužníků. Od minima se případně odvozují i alimenty.

Europoslanec za SPD Blaško oznámil kandidaturu na prezidenta

27.05.2022 21:06 Europoslanec SPD Hynek Blaško (66) dnes na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na…

Prezident Zeman na Hradě přijal slovenskou prezidentku Čaputovou

27.05.2022 19:13 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 15:29 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Lipavský jednal s Trussovou, shodli se na potřebě vojenské i politické…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským ministrem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ústav: Přemnožená zvěř způsobuje poškození mladých stromů

27.05.2022 13:49 Stále se zvyšující stavy zvěře způsobí v lesích po celém Česku velké škody hlavně na mladých…

Nové ceny ČEZ jsou dle analytika špičkou ledovce, do budoucna by měly…

27.05.2022 12:10 Nové ceny elektřiny a plynu, které v tomto týdnu zveřejnil ČEZ pro část svých zákazníků, ukazují…

Epidemie v Česku dál zpomaluje, klesají počty nových případů i…

27.05.2022 08:09 Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700…

Zeman odmítá jmenovat viceprezidentkou NKÚ kandidátku vládní koalice

26.05.2022 20:02 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší…

Související:

Nejnovější