Nečekaně rychlý pád syrského režimu Bašára Asada může vést k růstu cen ropy na světových trzích, a to v rozsahu až deset dolarů na barel. Nestane se tak však přímo a bezprostředně, neboť syrská ropná naleziště už delší dobu kontrolují kurdské síly a americká vojska, na čemž se po dnešku nic nemění.
Konec více než půlstoletí trvající vlády Asadů v Sýrii však rozbíjí takzvanou šíitskou osu. Tedy neformální alianci Íránu, iráckých a syrských milic a Hizballáhu. Teherán s Asadovým svržením definitivně ztrácí pozemní přístup do Libanonu, takže se zhorší jeho zásobování tamního Hizballáhu. Taková situace dále posiluje Izrael.
Tel-Avivu se v reakci na loňský útok Hamásu, vedle Hizballáhu dalšího teroristického uskupení podporovaného Íránem, daří oslabovat pozici obou klíčových pro-íránských sil na Blízkém východě. Konec Asadova režimu je tudíž Íránu další ránou v řadě. Za zhruba jen 14 měsíců zcela ztroskotala snaha Teheránu utvořit kolem Izraele „ohnivý prstenec“, jenž by měl potenciál Židovský stát fatálně ohrozit.
Je pravděpodobné, že jak Izrael, tak Spojené státy se budou snažit nynější oslabení Íránu dále využít a dále jej „podusit“. K tomu by je mohlo vést i to, že konec Asadova režimu znamená oslabení nejen Teheránu, ale také ruských vojenských sil v regionu, které rovněž Damašek podporovaly. Lze tedy čekat, že Spojené státy nyní stupňují své sankce na Írán, zejména poté, co Bílý dům v lednu převezme Donald Trump.
Za vlády dosluhující administrativy Joea Bidena se Teheránu podařilo navýšit produkci ropy o zhruba půldruhého milionu barelů denně. Z toho o 700 milionů barelů denně jen v uplynulých měsících (viz graf Forbesu níže). Tyto barely pomáhají držet světovou cenu ropy níže. Jestliže ovšem Trumpova administrativa, posilněná rozbitím zmíněné šíitské osy, nastolí vůči Teheránu mnohem tvrdší postoj, vývoz íránské ropy na světový trh se zásadně ztenčí, což vytvoří tlak na růst její ceny. Jestliže tento tlak nebude kompenzován zásadním protitlakem, například navýšením těžby v podání kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem, lze čekat zmíněný růst cen ropy, až o deset dolarů na barel, a nakonec tedy i pohonných hmot v Česku.
V delším časovém horizontu pak může ovšem dojít naopak k redukci cen ropy, a to dokonce znatelně pod nynější úroveň. Tlak Spojených států na Írán a oslabení ruských pozic na Blízkém východě totiž dále oslabí íránský teokratický režim. Takže v důsledku i jím podporované teroristy uskupení Hizballáh a Hamás či jemenské povstalce Húsíje, za nimiž rovněž Teherán stojí. Zásadní oslabení pozice Íránu a jeho spojenců v celém blízkovýchodním regionu by situaci v této geopoliticky výbušné oblasti zklidnilo, což by snížilo stávající rizikovou přirážku v ceně ropy. Takže i přes tvrdší sankce USA vůči Íránu by světová ceny ropy klesala.
Bude Jaromír Jágr pokračovat v hokejové kariéře? Otázka, co zajímá všechny hokejové fanoušky, které dnes mohl zaujmout příspěvek na sociálních sítích Českého hokeje.
Policie obvinila dvojici cizinců v případu sobotní násilné smrti muže po konfliktu několika osob v centru Pardubic. Dvojice mužů v pondělí zamířila do vazby, kam je poslal soud.
Začal duben, jehož první víkend má přinést nepříjemnou situaci pro zemědělce a zahrádkáře. Do Česka totiž s velkou pravděpodobností vpadne arktický vzduch, který ohrozí kvetoucí ovocné stromy.
Jaromír Soukup v posledních dnech opět upoutal pozornost, protože se definitivně rozhodl pokračovat ve své boxerské kariéře. Bojovat už však nebude pod hlavičkou organizace Clash. Proč se rozhodl pro pikantní přestup jinam?
Nová sezóna Formule 1 začala v průběhu března, přičemž skoro každý rok mají fanoušci nějakého nového miláčka. Nezapomíná se však ani na staré hrdiny. Například na Michaela Schumachera, kterého po konci kariéry potkal složitý osud.
Počasí bude do konce týdne silně proměnlivé. Teploty vyrostou až ke 20 stupňům, pak se ale ochladí a vrátí se i mrazy, uvádí ČHMÚ.cz.
Leoš Mareš se už dlouhá léta těší velké popularitě, kterou si nepochybně získává i tím, že si ze sebe veřejně umí udělat srandu. Naposledy se mu to povedlo v ranním vysílání Evropy 2, na kterém dlouhá léta spolupracuje s kolegou Patrikem Hezuckým.
Eva Burešová pokračuje v Let's Dance, slovenské obdobě naší StarDance, i po víkendovém pátém kole, i když se obávala vyřazení. Tvrdila totiž, že už je na maximu. Nakonec se ale vybičovala k dalšímu velkému výkonu.
Svět v neděli oběhla jedna smutná zpráva. Ve věku 90 let zemřel legendární americký herec Richard Chamberlain, jehož v 60. letech proslavila titulní role v televizním seriálu Dr. Kildare. Moc se přitom nezmiňovala jedna velmi smutná okolnost Chamberlainova odchodu.
V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.
Navzdory tragédii se o víkendu v Česku odehrály všechny zápasy dvou nejvyšších soutěží. V neděli ale atmosféru narušila informace o úmrtí Leandra Limy, brazilského hráče Pardubic, který hostoval v Prostějově. Dnes se objevily první informace o okolnostech jeho nečekaného odchodu.
Jméno Radka Kašpárka patří v březnu k těm hodně skloňovaným. Řešil se především osud jeho vztahu s manželkou Andreou, v průběhu tohoto týdne pak vyšlo najevo, že kuchař končí s jedním z projektů na Nově. A spekuluje se o tom, že okolnosti konce jsou jiné, než se oficiálně uvádí.