Blackout na Pyrenejském poloostrově. Jaká je situace den poté?

Španělsko
Španělsko, foto: Pixabay
Jakub Jurek DNES 13:21
Sdílej:

Desítky milionů Španělů a Portugalců mají po rozsáhlém blackoutu opět elektřinu, dopravní chaos ale trvá. Úřady příčinu selhání zatím neznají, premiéři se vzájemně obviňují. Incident odhalil slabiny iberské infrastruktury a znovu otevřel debatu o propojení evropských energetických sítí.

Desítky milionů Španělů a Portugalců mají opět přístup k elektřině. Přerušení dopravních služeb však podle úřadů potrvá minimálně další den. „Elektřina byla obnovena ve 99 % území,“ uvedl španělský provozovatel rozvodné sítě. Přesto obě země nadále setrvávají ve stavu nouze. Španělský ministr dopravy Raquel Sánchez Jiménez informoval podle zpravodajské stanice CNN, že „některé vlaky nebudou jezdit vůbec nebo budou fungovat s omezenou kapacitou, včetně vysokorychlostní železniční sítě“.

Španělští a portugalští představitelé se nedokážou shodnout na odpovědnosti za rozsáhlý výpadek elektřiny. Španělský premiér Pedro Sánchez připustil, že „úřady stále neznají příčinu výpadku“. Portugalský premiér Luis Montenegro naproti tomu obvinil Madrid a prohlásil, že „výpadek nepochází z Portugalska a veškeré indicie ukazují na vznik problému na území Španělska“.

Co skutečně způsobilo blackout?

Podle společnosti Red Eléctrica vedla k selhání „extrémně silná oscilace v elektrické síti“, jež odpojila Španělsko od evropské přenosové soustavy a následně způsobila domino efekt zhroucení celé iberské sítě ve 12:38 místního času. Portugalský provozovatel REN upřesnil, že příčinou byla pravděpodobně kombinace vysokých teplot a přetížení vedení, což vyústilo v řetězovou reakci.

Úřady zatím odmítají spekulovat o definitivní příčině, vyšetřování nadále pokračuje. Přesto je nepochybné, že tento incident odhalil hluboké slabiny v infrastruktuře Pyrenejského poloostrova.

Kyberútok vyloučen, ale otázky zůstávají

Podezření na kybernetický útok se rychle rozšířilo především na sociálních sítích. Místopředsedkyně Evropské komise Teresa Ribera však jakoukoli sabotáž rázně vyloučila: „Neexistují žádné důkazy o útoku.“ Přesto je třeba si přiznat, že španělská infrastruktura je častým cílem útoků kvůli napjatým vztahům se zahraničím – například kvůli postojům vůči Rusku a Izraeli.

Experti zároveň upozorňují, že úspěšný kybernetický útok na přenosové sítě dvou členských států EU by vyžadoval nesmírně sofistikované prostředky – a taková operace by pravděpodobně nezůstala zcela bez stop.

Propojení se zbytkem Evropy nemusí být nutně řešením

Události posledních dní znovu rozdmýchaly debatu o slabé energetické propojenosti Pyrenejského poloostrova se zbytkem Evropy. Španělsko a Portugalsko mají k dispozici jen několik málo interkonektorů s Francií, což Evropská komise dlouhodobě kritizuje jako zranitelnost celé EU.

Objevují se však i skeptické hlasy: někteří odborníci varují, že větší propojení by sice mohlo usnadnit dodávky v době krize, ale zároveň by mohlo urychlit šíření poruch napříč celou Evropou. Příklad z Pyrenejského poloostrova ukazuje, že robustnost vnitřní sítě je stejně klíčová jako samotné propojení.

Pomoc z Francie zabránila horšímu scénáři

Francouzský provozovatel přenosové soustavy RTE dodal Španělsku v kritických hodinách 700 MW elektřiny, čímž výrazně pomohl stabilizovat situaci v severních a jižních regionech země.

Obnova dodávek ukazuje, že evropská solidarita v energetice funguje – byť za cenu přiznání, že bez lepší přípravy na podobné krizové situace zůstane kontinent nadále zranitelný.

Stalo se