Kriminalizace klimatického aktivismu se v roce 2024 stala celosvětovým fenoménem, který vyvolává obavy z omezování základních práv a svobod. Upozornil na to server The Guardian.
Od Spojených států po Ugandu čelí tisíce klimatických aktivistů neadekvátním obviněním a tvrdým trestům za své pokusy upozornit na klimatickou krizi a naléhat na vlády a korporace, aby přijaly opatření k jejímu řešení.
Případ Johna Marka Rozendaala a Aleca Connona, kteří byli v New Yorku zatčeni při mírumilovném protestu, poukazuje na zneužívání právního systému k umlčení hlasů nesouhlasících s činností velkých korporací.
Rozendaal hrál na cello před sídlem Citibank, zatímco Connon držel deštník. Přesto byli oba obviněni z porušení podmínky soudního příkazu a čelí trestu až sedmi let vězení. Tento případ je jedním z mnoha, které ukazují, jak se autority snaží kriminalizovat mírumilovné protesty.
Zvláštní zpravodajka OSN pro lidskoprávní obránce Mary Lawlor upozorňuje na systematické zneužívání represivních opatření proti klimatickým aktivistům. Ve veřejném dopise adresovaném americké vládě společně s dalšími experty vyzvala k zajištění práv na mírumilovné protesty a k ukončení zastrašování a trestání obránců lidských práv. Odpovědi se však nedočkala.
Kriminalizace klimatického aktivismu není problémem pouze Spojených států. V Ugandě bylo 15 studentů uvězněno za pokus předat petici parlamentu proti ropovodu východní Afriky. V Británii bylo pět aktivistů hnutí Just Stop Oil odsouzeno k rekordním trestům za plánování blokády dálnice M25. Británie dokonce vede světový žebříček v počtu zatčení environmentálních protestujících, a to téměř třikrát více než celosvětový průměr.
V USA čelí Greenpeace žalobě společnosti Energy Transfer Partners, která požaduje 300 milionů dolarů odškodného za protesty proti ropovodu Dakota Access. Tento případ, jehož proces začne příští rok v Severní Dakotě, by mohl vytvořit nebezpečný precedent, který by ovlivnil organizování dalších protestů. Mezitím v Atlantě bylo 61 aktivistů obviněno z organizovaného zločinu za protesty proti výstavbě policejního výcvikového centra.
Represivní opatření vůči aktivistům jsou zjevně součástí širší strategie fosilního průmyslu, jak potlačit disent a pokračovat ve spalování fosilních paliv. Tato taktika je podpořena spoluprací mezi korporacemi, zákonodárci a bezpečnostními složkami, které stále častěji využívají právní systém k umlčení kritiků.
S nástupem administrativy Donalda Trumpa, která zahrnuje řadu popíračů klimatické změny, se dá očekávat ještě větší eskalace konfliktů mezi klimatickými aktivisty a vládami. Trump již slíbil, že potlačí protesty a posílí těžbu fosilních paliv. Tento vývoj přináší obavy, že namísto řešení klimatické krize budou státy dále podporovat zájmy fosilního průmyslu na úkor práv jednotlivců a ochrany planety.
Proměnlivé bude počasí během dalšího květnového pracovního týdne, který právě začíná. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Dnešek a dny před víkendem mají být chladnější, uprostřed týdne se přechodně oteplí.
V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.
Uplynul ve čtvrtek měsíc od chvíle, co se v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s Aničkou Slováčkovou, statečnou bojovnicí, která v pouhých 29 letech podlehla zákeřné rakovině. K jejím oporám z řad přátel patřil i Milan Peroutka. Známý zpěvák se teď rozhodl poskytnout odpověď na citlivou otázku.
Dáda Patrasová to nemá jednoduché, protože se před měsícem musela vyrovnat se smrtí milované dcery Aničky. Ztráta blízkého člena rodiny se na ní podepsala natolik, že v uplynulých dnech skončila v péči odborníků. A rodina o tom nechce moc mluvit.
I Česko mělo zastoupení na nedělní inaugurační mši papeže Lva XIV. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na sociální síti X prozradil obsah rozhovoru s novou hlavou katolické církve. Papež podle jeho slov nezapomněl na to, jaký měl být jeho aktuální program, kdyby nezemřel jeho předchůdce.
Donald Trump už několikrát dokázal, že umí vrátit úder svým kritikům, a to i v případě, že jde o slavné osobnosti. Aktuálně se ostře opřel do legendárního rockera Bruce Springsteena, který vyjádřil obavy o USA na jednom z koncertů ve Velké Británii.
Česko je národem pejskařů, čehož je důkazem i Kateřina Brožová. Tu pořádně pobouřila nová kauza jedné pražské kliniky, se kterou má ona sama jako klientka velmi neblahou zkušenost.
Ve Vatikánu proběhla v neděli inaugurační mše nového papeže Lva XIV. Svatý otec vyzval církev k jednotě. Stalo se tak před zraky tisíců věřících a také řady zahraničních politiků. Papež Lev XIV. se stal hlavou katolické církve minulý týden.
Michal David vždycky uměl zaujmout jako muzikant, ale v poslední době si získal pozornost i neuvěřitelnou proměnou. Podle dostupných informací zhubl o neuvěřitelných osmnáct kilogramů. Prvotním impulsem mělo být setkání se světovými hudebními hvězdami.
Česko už ví, kdy půjde volit nové složení Poslanecké sněmovny. Opoziční hnutí ANO vévodí i prvnímu průzkumu po vyhlášení termínu sněmovních voleb. Hlas by mu dala téměř třetina voličů. Mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. Pětiprocentní hranici se nově vzdaluje Motoristům.
Opravdu otevřený se rozhodl být Jaromír Soukup v novém mediálním projektu, kde tentokrát nepředstavuje jen své pohledy na politiku a další témata, ale otevírá i kapitoly z osobního života. Jednou takovou je nevydařený vztah s Agátou Hanychovou, matkou jeho dcery Rozárky.
Je sice polovina května, ale meteorologové avizovali, že v nejvyšších polohách českých hor může opět padat sníh. Na některých místech se dokonce udržel, potvrzují aktuální informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).