Kriminalizace klimatického aktivismu se v roce 2024 stala celosvětovým fenoménem, který vyvolává obavy z omezování základních práv a svobod. Upozornil na to server The Guardian.
Od Spojených států po Ugandu čelí tisíce klimatických aktivistů neadekvátním obviněním a tvrdým trestům za své pokusy upozornit na klimatickou krizi a naléhat na vlády a korporace, aby přijaly opatření k jejímu řešení.
Případ Johna Marka Rozendaala a Aleca Connona, kteří byli v New Yorku zatčeni při mírumilovném protestu, poukazuje na zneužívání právního systému k umlčení hlasů nesouhlasících s činností velkých korporací.
Rozendaal hrál na cello před sídlem Citibank, zatímco Connon držel deštník. Přesto byli oba obviněni z porušení podmínky soudního příkazu a čelí trestu až sedmi let vězení. Tento případ je jedním z mnoha, které ukazují, jak se autority snaží kriminalizovat mírumilovné protesty.
Zvláštní zpravodajka OSN pro lidskoprávní obránce Mary Lawlor upozorňuje na systematické zneužívání represivních opatření proti klimatickým aktivistům. Ve veřejném dopise adresovaném americké vládě společně s dalšími experty vyzvala k zajištění práv na mírumilovné protesty a k ukončení zastrašování a trestání obránců lidských práv. Odpovědi se však nedočkala.
Kriminalizace klimatického aktivismu není problémem pouze Spojených států. V Ugandě bylo 15 studentů uvězněno za pokus předat petici parlamentu proti ropovodu východní Afriky. V Británii bylo pět aktivistů hnutí Just Stop Oil odsouzeno k rekordním trestům za plánování blokády dálnice M25. Británie dokonce vede světový žebříček v počtu zatčení environmentálních protestujících, a to téměř třikrát více než celosvětový průměr.
V USA čelí Greenpeace žalobě společnosti Energy Transfer Partners, která požaduje 300 milionů dolarů odškodného za protesty proti ropovodu Dakota Access. Tento případ, jehož proces začne příští rok v Severní Dakotě, by mohl vytvořit nebezpečný precedent, který by ovlivnil organizování dalších protestů. Mezitím v Atlantě bylo 61 aktivistů obviněno z organizovaného zločinu za protesty proti výstavbě policejního výcvikového centra.
Represivní opatření vůči aktivistům jsou zjevně součástí širší strategie fosilního průmyslu, jak potlačit disent a pokračovat ve spalování fosilních paliv. Tato taktika je podpořena spoluprací mezi korporacemi, zákonodárci a bezpečnostními složkami, které stále častěji využívají právní systém k umlčení kritiků.
S nástupem administrativy Donalda Trumpa, která zahrnuje řadu popíračů klimatické změny, se dá očekávat ještě větší eskalace konfliktů mezi klimatickými aktivisty a vládami. Trump již slíbil, že potlačí protesty a posílí těžbu fosilních paliv. Tento vývoj přináší obavy, že namísto řešení klimatické krize budou státy dále podporovat zájmy fosilního průmyslu na úkor práv jednotlivců a ochrany planety.
Dramatické je v posledních dnech dění kolem boháče Leona Tsoukernika, který je známý i pro své vazby na slavné osobnosti. Jednou takovou je Michal David. A právě známý hitmaker naznačil, že by to s Tsoukernikem snad nemuselo být tak špatné.
Princezna z Walesu Kate uchvátila celý svět krátkým videem, ale jeden nečekaný detail způsobil poprask. Co ukrývá za zdánlivou dokonalostí?
Víkendové počasí může do Česka přinést oteplení. Podle ČHMÚ.cz denní maxima vyrostou až k osmi stupňům.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval Evropu, že bez Ukrajiny nemá šanci čelit Rusku. V rozhovoru pro polské médium Onet zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je klíčové pro zastavení Kremlu dříve, než se jeho ambice rozšíří na zbytek Evropy. Podle Zelenského je ruská armáda početnější, lépe vyzbrojená a nemilosrdnější než evropské síly.
Herci Hynek Čermák a Veronika Čermák Macková, dlouho považovaní za jeden z nejstabilnějších párů českého showbyznysu, oznámili na sociálních sítích rozchod po deseti letech vztahu, z toho sedmi letech manželství. Ve společném prohlášení zdůraznili, že se rozcházejí v dobrém a nadále zůstávají přáteli.
Renomovaný autor hororů Stephen King se rozhodl letos nehlasovat v anketě o Oscary a dokonce zastává názor, že by se slavnostní ceremoniál neměl vůbec konat. Na sociální síti Bluesky ve čtvrtek napsal, že současná situace v Los Angeles, kde ničivé požáry pustoší krajinu, není vhodnou dobou pro okázalé oslavy.
NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.
Marta Jandová šla loni s pravdou ven v jedné citlivé věci, kterou by žádná žena nechtěla zažít. Některé ženy ale nemají na výběr, což byl případ populární zpěvačky. Lékaři u ní odhalili jeden velký potenciální problém, který se rozhodla řešit.
Libor Bouček se svou rodinou utíká před zimou na exotickou dovolenou, kde si dopřejí slunce a teplo. Zvolili Mauricius, destinaci, která pro něj a jeho manželku Gabrielu nese hluboký emocionální význam a spoustu nezapomenutelných vzpomínek.
Rok 2024 se stal významným milníkem v dějinách klimatické změny, když byl poprvé zaznamenán průměrný globální nárůst teploty o více než 1,5 °C ve srovnání s předindustriálním obdobím. Tento symbolický práh, který byl stanoven jako ideální hranice v Pařížské dohodě, je varovným signálem pro celý svět. Vědci však zdůrazňují, že tento nárůst je zatím pouze dočasný, a naléhavě vyzývají k rozhodné akci, která by mohla změnit trajektorii budoucího klimatu.
Na kurtu i mimo tenisový dvorec tvořil český tenista Tomáš Macháč pár s kolegyní Kateřinou Siniakovou. Loni spolu získali olympijské zlato, když už ale v osobním životě nedrželi pospolu. Nyní se objevily spekulace o možném novém vztahu reprezentanta.
Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy.