Ve světě, kde se stále více hledají ekologičtější alternativy k tradičnímu létání, se vzducholodě znovu dostávají do popředí. Tato nostalgická technologie, kterou mnozí spojují s počátky 20. století, se díky moderním technologiím a tlaku na snižování emisí uhlíku vrací na scénu jako možná odpověď na výzvy současného letectví.
Vzducholodě, obvykle ve tvaru doutníku, jsou poháněné velkým balónem naplněným lehkým plynem, jako je helium, a připojenou gondolou pro cestující, posádku nebo náklad. Ve své době byly oblíbeným prostředkem dopravy, dokud je ve 30. letech minulého století nenahradila rychlejší a bezpečnější letadla. Katastrofa německé vzducholodě Hindenburg v roce 1937 pak na dlouhou dobu utlumila zájem o tento typ dopravy.
Moderní vzducholodě se však výrazně liší, uvedl server BBC. Použití nehořlavého helia, nových lehkých materiálů a přísných leteckých standardů eliminuje mnoho rizik spojených s jejich předchůdci. Současné vzducholodě, jako například LTA Pathfinder 1, využívají elektrické motory a jsou navrženy tak, aby měly minimální uhlíkovou stopu.
Vzducholodě sice nejsou schopny konkurovat rychlosti proudových letadel, jejich přínos spočívá v jiných oblastech. Díky nízké spotřebě energie a možnosti pohonu elektrickými motory mohou vzducholodě dosáhnout nulových emisí.
Vzducholodě nepotřebují přistávací dráhy, což jim umožňuje startovat a přistávat na téměř jakékoli rovině. Tato vlastnost je obzvláště užitečná v případě přírodních katastrof, kde mohou dopravit zásoby i do oblastí s poškozenou infrastrukturou.
Nižší letová výška a nehermetizované kabiny nabízejí cestujícím jedinečný zážitek z letu, při kterém mohou například otevřít okno a vychutnat si výhled.
Společnosti jako Hybrid Air Vehicles (HAV) ve Velké Británii nebo Flying Whales ve Francii vyvíjejí vzducholodě pro konkrétní účely. Například HAV plánuje nasazení hybridních vzducholodí Airlander 10, které kombinují helium a elektrické motory. Tyto stroje mohou přepravovat až 90 cestujících s emisemi CO₂ o 90 % nižšími než u běžných letadel.
HAV navíc uzavřela dohodu se španělskou leteckou společností Air Nostrum, která chce od roku 2028 využívat vzducholodě k propojení španělských ostrovů s pevninou. Podobné projekty mohou zpřístupnit odlehlé oblasti, kde by výstavba letišť byla příliš nákladná.
I přes své výhody vzducholodě nenahradí běžné letectví. Jejich maximální rychlost kolem 130 km/h z nich činí spíše prostředek pro pomalejší, zážitkové cestování, než pro masovou přepravu.
„Hlavní výhodou letectví je rychlost,“ říká letecký analytik Thomas Thessen. „Vzducholodě mohou hrát roli v určitých nikařských segmentech, například jako luxusní prostředek pro pomalé cestování.“
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.
Na začátku letních prázdnin se stala další tragická událost. V pondělí zemřel malý chlapec v autokempu v Sedmihorkách na Semilsku. O život přišel po pádu do vody. Na místě zasahovaly záchranné složky.