Ve světě, kde se stále více hledají ekologičtější alternativy k tradičnímu létání, se vzducholodě znovu dostávají do popředí. Tato nostalgická technologie, kterou mnozí spojují s počátky 20. století, se díky moderním technologiím a tlaku na snižování emisí uhlíku vrací na scénu jako možná odpověď na výzvy současného letectví.
Vzducholodě, obvykle ve tvaru doutníku, jsou poháněné velkým balónem naplněným lehkým plynem, jako je helium, a připojenou gondolou pro cestující, posádku nebo náklad. Ve své době byly oblíbeným prostředkem dopravy, dokud je ve 30. letech minulého století nenahradila rychlejší a bezpečnější letadla. Katastrofa německé vzducholodě Hindenburg v roce 1937 pak na dlouhou dobu utlumila zájem o tento typ dopravy.
Moderní vzducholodě se však výrazně liší, uvedl server BBC. Použití nehořlavého helia, nových lehkých materiálů a přísných leteckých standardů eliminuje mnoho rizik spojených s jejich předchůdci. Současné vzducholodě, jako například LTA Pathfinder 1, využívají elektrické motory a jsou navrženy tak, aby měly minimální uhlíkovou stopu.
Vzducholodě sice nejsou schopny konkurovat rychlosti proudových letadel, jejich přínos spočívá v jiných oblastech. Díky nízké spotřebě energie a možnosti pohonu elektrickými motory mohou vzducholodě dosáhnout nulových emisí.
Vzducholodě nepotřebují přistávací dráhy, což jim umožňuje startovat a přistávat na téměř jakékoli rovině. Tato vlastnost je obzvláště užitečná v případě přírodních katastrof, kde mohou dopravit zásoby i do oblastí s poškozenou infrastrukturou.
Nižší letová výška a nehermetizované kabiny nabízejí cestujícím jedinečný zážitek z letu, při kterém mohou například otevřít okno a vychutnat si výhled.
Společnosti jako Hybrid Air Vehicles (HAV) ve Velké Británii nebo Flying Whales ve Francii vyvíjejí vzducholodě pro konkrétní účely. Například HAV plánuje nasazení hybridních vzducholodí Airlander 10, které kombinují helium a elektrické motory. Tyto stroje mohou přepravovat až 90 cestujících s emisemi CO₂ o 90 % nižšími než u běžných letadel.
HAV navíc uzavřela dohodu se španělskou leteckou společností Air Nostrum, která chce od roku 2028 využívat vzducholodě k propojení španělských ostrovů s pevninou. Podobné projekty mohou zpřístupnit odlehlé oblasti, kde by výstavba letišť byla příliš nákladná.
I přes své výhody vzducholodě nenahradí běžné letectví. Jejich maximální rychlost kolem 130 km/h z nich činí spíše prostředek pro pomalejší, zážitkové cestování, než pro masovou přepravu.
„Hlavní výhodou letectví je rychlost,“ říká letecký analytik Thomas Thessen. „Vzducholodě mohou hrát roli v určitých nikařských segmentech, například jako luxusní prostředek pro pomalé cestování.“
V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění.
Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země.
Prezident Petr Pavel na jaře poprvé během svého mandátu vyhlásí termín sněmovních voleb. Podle svých slov se to chystá udělat v květnu. Pavel zatím neprozradil, o jakém termínu v souvislosti s volbami přemýšlí.
Tereza Kerndlová nedávno potěšila své fanoušky, když ukončila svou kariérní přestávku a vydala nové album, které se vesměs dočkalo pozitivních reakcí. Známá zpěvačka nyní přiznala, že si jí fanoušci umí najít doslova všude.
Pražané se musí zítra připravit na komplikace v dopravě. Hlavní město totiž v sobotu 5. dubna hostí tradiční Generali 1/2Maraton Praha. Zejména v centru města tak nepojedou tramvaje a autobusy městské hromadné dopravy.
Vémolovi si potrpí na životě v luxusu a dá se předpokládat, že na tom nic nezmění ani narození třetího potomka. Karlos a Lela v úterý oznámili, že se stali trojnásobnými rodiči. Hrdá maminka posléze prozradila, čím ji manžel po náročném porodu obdaroval.
Dvě dějství bude mít za dva týdny poslední rozloučení s hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel ve středu ve věku 85 let. Po prvním dějství v budově Národního divadla, kde zesnulý dlouhá léta hrál, bude následovat zádušní mše.
Česko zasáhla ve středu smutná zpráva o odchodu legendárního herce Aloise Švehlíka. Bylo mu 85 let. Osobně se s ním kolegové budou moci rozloučit za dva týdny, mnozí ale využili možnosti, kterou jim nabízí dnešní doba a sociální sítě. Smutnila i Jitka Schneiderová.
Při pohledu z okna asi nebudete chtít věřit tomu, že se o víkendu vrátí zima, ale je to tak. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před mrazem ve vegetačním období. Teploty mají o víkendu klesat až k -5 °C.
Jakub Prachař a jeho partnerka Sara Sandeva mají od konce března na Primě nový seriál nesoucí jejich jména. Úplně všechno ale nedělají společně, jak by se mohlo někdy zdát. Důkaz o tom najdete na sociálních sítích.
Agáta Hanychová ani nijak nezastírá, že se snaží všemožně šlapat po Jaromíru Soukupovi. Naposledy se do podcastu, který dělá s kamarádkou Ornellou Koktovou, pozvala podnikatelova soupeře v připravovaném boxerském zápase. Jenže přišel zákaz.
Petr Janda si v nedávné době prošel zdravotními problémy, musel dokonce podstoupit zákrok se srdcem. Nikdo ale nepředpokládal, že by mohl uvažovat o konci kariéry. Vždyť Olympic je tu s námi odnepaměti. Proto všechny fanoušky zaskočila nejnovější slova legendárního rockera.