I do Česka doputovala smutná zpráva o úmrtí nejstaršího žijícího amerického prezidenta Jimmyho Cartera, který byl hlavou Spojených států amerických na přelomu 70. a 80. let. Za skutečného státníka a hlas míru jej označil ministr zahraničí Jan Lipavský.
"S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí bývalého prezidenta Jimmyho Cartera. Byl skutečným státníkem, obhájcem lidských práv a hlasem míru. Jeho odkaz zůstane inspirací pro budoucí generace," uvedl šéf české diplomacie a vyjádřil upřímnou soustrast rodině a americkému lidu.
Jimmy Carter byl 39. prezidentem Spojených států amerických, úřad vykonával v letech 1977 až 1981. Pocházel z Georgie a před vstupem do politiky byl podnikatelem, guvernérem státu Georgia a aktivním zastáncem lidských práv.
Carterova politická kariéra byla poznamenána jeho silným zaměřením na etiku, lidská práva a mezinárodní spolupráci. Během svého prezidentství se potýkal s několika náročnými problémy, včetně energetické krize, ekonomické stagnace, a islámské revoluce v Iránu, která vedla k zajetí amerických diplomatů na americkém velvyslanectví v Teheránu.
I přesto, že jeho administrativě se nepodařilo zajistit opětovné zvolení kvůli porážce v prezidentských volbách v roce 1980 s Ronaldem Reaganem, Carter zůstával významnou postavou i po opuštění Bílého domu.
Po skončení svého prezidentského mandátu se Carter stal známým svým mírovým úsilím, angažovaností v boji za lidská práva a práci pro mezinárodní organizace, jako je Organizace spojených národů a Carter Center. Tento neziskový institut, který založil, se soustředí na zlepšení globálního zdraví, podporu demokracie a vyřešení konfliktů.
V roce 2002 obdržel Nobelovu cenu za mír za svou práci na podporu mírových iniciativ a za snahu o zlepšení mezinárodních vztahů. Jimmy Carter byl také autorem několika knih, ve kterých se věnoval nejen politickým otázkám, ale i náboženství, etice a lidskému právu.
Kladenský hokej rovná se Jaromír Jágr. Momentálně to platí na ledě i v zákulisí, protože slavný útočník je hráčem i majitelem Rytířů. Obojí se ale může v následujících týdnech a měsících změnit. Dnes se totiž objevily zajímavé informace.
Při útoku nožem v německém městě Aschaffenburg ve spolkové zemi Bavorsko zemřel dvouletý hoch a jednačtyřicetiletý muž. Další dva lidé utrpěli zranění. O události informoval web DW s odkazem na vyjádření policie. Podezřelý Afghánec byl zadržen. Motiv činu není známý, policisté se obrací na svědky.
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) letos ocení dvě osobnosti, které mají zásadní podíl na rozvoji české kinematografie. Cena za mimořádný přínos české kinematografii bude během slavnostního ceremoniálu Českého lva 8. března udělena in memoriam dirigentovi Mariu Klemensovi, pod jehož taktovkou byla nahrána hudba k více než 150 filmům a televizním seriálům. Druhou oceněnou osobností bude režisér, scenárista a herec Karel Smyczek, který svými filmy a seriály zejména pro děti a mládež oslovuje několik generací.
Česko v úterý oběhla další smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel hudební producent a politik Petr Hannig. Okolnosti jeho úmrtí jsou smutné i z toho důvodu, že 79. narozeniny měl teprve v pondělí.
Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.
Ukrajinská armáda oznámila útoky dronů na ruské cíle, včetně požáru na ropném skladu a výbuchů v závodě na výrobu vojenských letadel. Podle ukrajinských úřadů byl zasažen ropný sklad poblíž města Liski v západní Voroněžské oblasti, kde „hořely nádrže s palivem používaným okupanty“.
Stalo se to, co nikdo nepředpokládal. Princ Harry se dohodl na mimosoudním vyrovnání s mediálním domem News Group Newspapers, vydavatelem bulvárního deníku The Sun. Informuje o tom stanice Sky News. V úterý měl původně začít soudní spor, ale zahájení procesu bylo o den odloženo. Ve středu bylo oznámeno, že se obě strany sporu dohodly.
Česko se v probíhajícím týdnu obávalo o legendární Jiřinu Bohdalovou, u které se zásadním způsobem zhoršily potíže se štítnou žlázou. Musela proto na operaci. Lékaři se ale o slavnou herečku strachovali i po samotném zákroku. Proč?
Sluneční bouře fascinují a současně představují výzvu pro lidstvo už po staletí. Tyto úchvatné jevy, jako je například aurora borealis, vznikají díky slunečním erupcím – intenzivním výbuchům energie na povrchu Slunce. Přestože jsou tyto jevy okouzlující, skrývají v sobě i nebezpečí: silné sluneční bouře mohou narušit telekomunikace, satelity i elektrické sítě, což by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro globální společnost.
Hodně zvláštní je v posledních dnech dění kolem Tomáše Varteckého, který se rozhodl řešit své problémy. Lidé však mohli nabýt dojmu, že místo manželky mu pomáhá jen bývalá partnerka Anna K. K věci se proto rozhodla promluvit osoba, která má rozhodně co říct.
Druhým dnem po sobě vydává Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) výstrahu před ledovkou. Tentokrát na ni upozorňuje s předstihem, protože její tvorba hrozí během čtvrtečního dne, a to především v západní polovině země.
Zajetí dvou severokorejských vojáků na Ukrajině přináší důkazy o tom, že Severní Korea skutečně poskytuje vojenskou podporu Rusku. Tento vývoj nejen potvrzuje dlouhodobé podezření, ale také zdůrazňuje hlubší vazby mezi Moskvou a Pchjongjangem, které byly upevněny podpisem "bezlimitní" partnerské dohody v loňském roce, píše Politico.