Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) letos ocení dvě osobnosti, které mají zásadní podíl na rozvoji české kinematografie. Cena za mimořádný přínos české kinematografii bude během slavnostního ceremoniálu Českého lva 8. března udělena in memoriam dirigentovi Mariu Klemensovi, pod jehož taktovkou byla nahrána hudba k více než 150 filmům a televizním seriálům. Druhou oceněnou osobností bude režisér, scenárista a herec Karel Smyczek, který svými filmy a seriály zejména pro děti a mládež oslovuje několik generací.
„Na základě rozhodnutí prezídia ČFTA udělíme dvě ceny za mimořádný přínos české kinematografii. Oba tvůrci jsou nesmazatelně spojeni s českou kinematografií několik desetiletí. Bohužel, Mario Klemens si cenu již osobně nemůže převzít,“ dodává Ivo Mathé, prezident ČFTA. „Velmi si vážím rozhodnutí udělit Českého lva mému tatínkovi in memoriam. Jsem za to za něj rád. Děkuji,“ uvádí jeho syn Adam Klemens. „Této pocty si nesmírně vážím především proto, že ji vnímám jako ocenění mé osůbky od mých kolegyň a kolegů. Co by si člověk, v rámci své profese (a možná nejen v rámci profese) mohl víc přát,“ doplňuje Karel Smyczek.
Toto významné ocenění uděluje prezídium ČFTA osobnostem s mimořádnou zásluhou o rozvoj české kinematografie v nejrůznějších profesích. Laureáty se stali v posledních letech například režisér a scenárista Hynek Bočan, dramaturgyně Marcela Pittermannová, producent a kinař Jan Jíra, mistr zvuku Ivo Špalj, producent Jaromír Kallista, režisérka Věra Plívová-Šimková, střihač Alois Fišárek a v loňském roce kameraman Vladimír Smutný.
Mario Klemens (3. 10. 1936 – 11. 1. 2025) je znám především jako dirigent filmové hudby, ale ve své kariéře se věnoval i koncertní činnosti, spolupracoval s předními českými i zahraničními skladateli soudobé hudby a sólisty. Byl absolventem Hudební fakulty AMU v Praze. V šedesátých a sedmdesátých letech působil především jako dirigent v Divadle J. K. Tyla v Plzni a u Státní filharmonie v Košicích. V letech 1979–1993 byl dirigentem a poté také šéfem Filmového symfonického orchestru studia Barrandov (FISYO), se kterým nahrál hudbu pro více než 150 filmů a seriálů. Nahrávání filmové hudby se věnoval i po privatizaci barrandovského studia. Jeho jméno nalezneme v titulcích děl jako Faunovo velmi pozdní odpoledne, Tři veteráni, Saturnin, Konec starých časů, Tisícročná včela, Perinbaba, Želary, Krvavý román, Amerika, Zdivočelá země, Cirkus Humberto, Horem pádem, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Lucie postrach ulice, S čerty nejsou žerty, Nejasná zpráva o konci světa, Šašek a královna, Kráva, Anděl s ďáblem v těle a mnoha dalších. Pořídil více než 100 nahrávek soudobé a klasické hudby pro Supraphon, Panton, Československý rozhlas i Český rozhlas. Spolupracoval se Symfonickým orchestrem Československého/ Českého rozhlasu, se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy – FOK, ale také například s Varšavskou filharmonií.
Režisér, scenárista a herec Karel Smyczek (31.3. 1950) se už jako devítiletý objevil coby dětský herec například ve filmu Františka Vláčila Holubice. Po maturitě začal asistovat ve Filmovém studiu Barrandov, následně v roce 1975 absolvoval obor režie na FAMU. Debutoval v roce 1979 snímkem Housata, kde se stejně jako ve své další tvorbě primárně zaměřuje na problematiku dospívání a osudy mladých lidí. V osmdesátých letech pak natočil výrazné filmy jako Jen tak si trochu písknout, Sněženky a machři, Krajina s nábytkem, Proč? nebo pohádku Lotrando a Zubejda. Věnoval se také seriálové tvorbě, pro televizi natočil třeba Třetí patro, Bylo nás pět, Případy detektivní kanceláře Ostrozrak nebo Dobrá čtvrť. Spolu s Michaelem Kocábem je podepsán i pod experimentálním hraným dokumentem Pražákům, těm je hej. Jako herec stál před kamerou nesčetněkrát, například ve filmech Jako jed, Co je vám, doktore?, Nesmrtelná teta a Velká filmová loupež nebo naposledy v seriálu Docent. V roce 2006 získal na Zlín Film Festivalu ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež. V loňském roce obdržel Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize.
V pořadí 32. výroční ceny Český lev budou předány v sobotu 8. března 2025 v přímém přenosu České televize, který na ČT1 začne ve 20.10 hod. Večer bude prostřednictvím předávajících tentokrát věnován filmovým profesionálům, kteří sice zůstávají v pozadí, ale bez nichž by žádný film nevznikl. Ceremoniálem bude provázet Karel "Kovy" Kovář. Kreativním supervizorem večera za ČFTA bude Matěj Chlupáček. Nejvíce šancí získat Českého lva mají s nejvyšším počtem nominací filmy Vlny, Amerikánka, Mord a minisérie Metoda Markovič: Hojer. O sošky Českého lva v závěrečném hlasování bojuje celkem 29 titulů.
Bylo jasné, že i Simona Stašová bude oslovena, aby se vyjádřila ke zdravotnímu stavu Jiřiny Bohdalové. Maminka populární herečky se minulý týden podrobila vážné operaci štítné žlázy, která se neustále zvětšovala. Byl to risk, konstatovala neméně slavná dcera.
Kladenský hokej rovná se Jaromír Jágr. Momentálně to platí na ledě i v zákulisí, protože slavný útočník je hráčem i majitelem Rytířů. Obojí se ale může v následujících týdnech a měsících změnit. Dnes se totiž objevily zajímavé informace.
Při útoku nožem v německém městě Aschaffenburg ve spolkové zemi Bavorsko zemřel dvouletý hoch a jednačtyřicetiletý muž. Další dva lidé utrpěli zranění. O události informoval web DW s odkazem na vyjádření policie. Podezřelý Afghánec byl zadržen. Motiv činu není známý, policisté se obrací na svědky.
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) letos ocení dvě osobnosti, které mají zásadní podíl na rozvoji české kinematografie. Cena za mimořádný přínos české kinematografii bude během slavnostního ceremoniálu Českého lva 8. března udělena in memoriam dirigentovi Mariu Klemensovi, pod jehož taktovkou byla nahrána hudba k více než 150 filmům a televizním seriálům. Druhou oceněnou osobností bude režisér, scenárista a herec Karel Smyczek, který svými filmy a seriály zejména pro děti a mládež oslovuje několik generací.
Česko v úterý oběhla další smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel hudební producent a politik Petr Hannig. Okolnosti jeho úmrtí jsou smutné i z toho důvodu, že 79. narozeniny měl teprve v pondělí.
Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.
Ukrajinská armáda oznámila útoky dronů na ruské cíle, včetně požáru na ropném skladu a výbuchů v závodě na výrobu vojenských letadel. Podle ukrajinských úřadů byl zasažen ropný sklad poblíž města Liski v západní Voroněžské oblasti, kde „hořely nádrže s palivem používaným okupanty“.
Stalo se to, co nikdo nepředpokládal. Princ Harry se dohodl na mimosoudním vyrovnání s mediálním domem News Group Newspapers, vydavatelem bulvárního deníku The Sun. Informuje o tom stanice Sky News. V úterý měl původně začít soudní spor, ale zahájení procesu bylo o den odloženo. Ve středu bylo oznámeno, že se obě strany sporu dohodly.
Česko se v probíhajícím týdnu obávalo o legendární Jiřinu Bohdalovou, u které se zásadním způsobem zhoršily potíže se štítnou žlázou. Musela proto na operaci. Lékaři se ale o slavnou herečku strachovali i po samotném zákroku. Proč?
Sluneční bouře fascinují a současně představují výzvu pro lidstvo už po staletí. Tyto úchvatné jevy, jako je například aurora borealis, vznikají díky slunečním erupcím – intenzivním výbuchům energie na povrchu Slunce. Přestože jsou tyto jevy okouzlující, skrývají v sobě i nebezpečí: silné sluneční bouře mohou narušit telekomunikace, satelity i elektrické sítě, což by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro globální společnost.
Hodně zvláštní je v posledních dnech dění kolem Tomáše Varteckého, který se rozhodl řešit své problémy. Lidé však mohli nabýt dojmu, že místo manželky mu pomáhá jen bývalá partnerka Anna K. K věci se proto rozhodla promluvit osoba, která má rozhodně co říct.
Druhým dnem po sobě vydává Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) výstrahu před ledovkou. Tentokrát na ni upozorňuje s předstihem, protože její tvorba hrozí během čtvrtečního dne, a to především v západní polovině země.