Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.
„Po letech apatie lidé začínají vidět, kdo těží z moci,“ říká autor snímku, který má přes 3,5 milionu zhlédnutí
Maďarský dokumentární film Dynastie vyvolal po únorovém zveřejnění nečekaný rozruch. Snímek, který vznikl v investigativním centru Direkt36, sklízí miliony zhlédnutí na YouTube a rozkrývá způsob, jakým v posledních patnácti letech zbohatli lidé z okruhu premiéra Viktora Orbána – včetně jeho rodiny.
„Základní vzorec je u každého stejný. Můžeme ho pozorovat u Orbánovy rodiny i dalších lidí z jeho okolí, kteří extrémně zbohatli díky státním zakázkám,“ říká v rozhovoru pro podcast 5:59 novinář a spoluautor filmu András Pethö.
Snímek mapuje mimo jiné podnikání premiérova zetě Istvána Tiborcze, jehož jmění podle maďarského Forbesu přesahuje devět miliard korun. Spolu s Orbánovou nejstarší dcerou Ráhel vybudoval Tiborcz impérium luxusních hotelů, nemovitostí a firem. Jeho první větší projekt – modernizace pouličního osvětlení prostřednictvím firmy Elios – byl podle Pethöho jasným příkladem výhodného postavení ve veřejných zakázkách.
Video: Dynastie – jak se zrodilo ekonomické impérium rodiny Orbánů | Direkt36
„Ať dělali jakýkoliv byznys, na každém kroku dostali nějakou podporu nebo pomoc od vlády nebo státních subjektů,“ uvádí Pethö. Zakázky podle něj byly často „šité na míru“: „Byly napsány tak, že žádná jiná společnost zakázky získat nemohla.“
Na podezřelé okolnosti v zakázkách pro Elios upozornil i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Redakce Direkt36 navíc zjistila, že firma měla přístup k detailům výběrových řízení ještě dřív, než byly vyhlášeny.
Podle Pethöho však nejde jen o Tiborcze. V dokumentu vystupuje i podnikatel Lörinc Mészáros, bývalý Orbánův přítel z dětství a dnes nejbohatší Maďar. „Důkazy, že by se na rozhodnutích ve prospěch Mészárosových společností podílel přímo premiér, nemáme. Ale je to Orbán, kdo zemi už bezmála 15 let řídí a kdo vytvořil podmínky, ve kterých se takové věci mohou dít,“ říká Pethö.
Premiér Orbán se proti snímku brání. Odmítá jakékoliv propojení s byznysem zmíněných firem. Jeho zeť Tiborcz tvrdí, že jeho úspěch pramení především z práce dobrého týmu. „Velmi doufám, že bych byl v podnikání na stejném místě, i kdyby premiérem nebyl můj tchán, i když moje jméno by bylo pravděpodobně mnohem méně známé,“ uvedl Tiborcz v písemné odpovědi. Dodal také, že na své projekty získal úvěry od státem podporovaných bank, ale „málo dalších hráčů na trhu provedlo vývoj takového rozsahu bez státní podpory“.
Ve filmu se objevuje i dosud nezveřejněná nahrávka z elitního klubu Botaniq Budai Klub, který Tiborcz otevřel v roce 2023. Zaměstnanec zde v utajeném záznamu mluví o „nelegálním hazardu“. Tiborczova firma BDPST Group tvrzení odmítla a uvedla, že jde pouze o rekreační večery „bez skutečných sázek“.
Reakce vládních kruhů na dokument přišla ještě před jeho premiérou. „Jak se blížilo datum, kdy jsme plánovali náš film uvést na veřejnost a vláda se o tom dozvěděla, spustili proti nám propagandistickou kampaň založenou na naprostých lžích. Tvrdili například, že film vznikl jako součást operace ukrajinské rozvědky, což nemá s realitou vůbec nic společného,“ popisuje Pethö.
Podle něj ale vládní útoky zájem veřejnosti jen posílily. „Po mnoha letech čelí Viktor Orbán skutečné opozici. Máme vysokou inflaci a lidé si víc uvědomují, že někteří těží ze své blízkosti vládě, zatímco zbytek se protlouká. To je jeden z důvodů, proč film u tolika lidí tak zarezonoval,“ uzavírá investigativní novinář.
Zatímco dnes nás ještě čekají letní teploty, v pátek se mírně ochladí. Na většině území se navíc bude během prázdnin objevovat občasný déšť nebo přeháňky, uvedl ČHMÚ.cz.
Michael Schumacher, sedminásobný mistr světa formule 1, který se od vážné nehody na lyžích v prosinci 2013 neobjevil na veřejnosti, se opět připomněl světu – tentokrát velmi výjimečným způsobem. Společně se svou manželkou Corinnou se podílel na charitativní akci, která má pomoci v boji proti demenci.
Americká popová hvězda Katy Perry se stala součástí historické mise společnosti Blue Origin, která 14. dubna 2025 vyslala první čistě ženskou posádku do vesmíru. Tato suborbitální mise NS-31 trvala přibližně 11 minut a dosáhla výšky 100 kilometrů nad Zemí, čímž překročila hranici vesmíru známou jako Kármánova linie.
V Česku již několik let platí zákon, který upravuje provozní dobu obchodů o vybraných svátcích. Teď jsou za dveřmi Velikonoce, kdy budou prodejny po většinu času otevřené. Během jednoho ze čtyř volných dnů ale nenakoupíte.
Česko se podruhé ve dvou dnech loučilo s výraznou osobností. Po Aničce Slováčkové se ve středu uskutečnilo poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem. Uznávaný herec zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let.
Tragédie se stala ve středu odpoledne na příjezdu do Brna po dálnici D2. V koloně, která se utvořila kvůli úniku tekuté síry z cisterny, došlo ke smrtelné nehodě. Srážku dvou vozidel nepřežili tři lidé, další čtyři osoby utrpěly zranění.
Policie od noci z neděle na pondělí vyšetřuje případ vraždy ženy v Ostrově na Karlovarsku. Po činu zadržela podezřelého muže. Nyní vyšly najevo zajímavé informace o vztahu mezi obviněným a obětí a o tom, co předcházelo hrůznému činu.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Meteorologové ve středu připomněli platnou výstrahu před nebezpečím požárů a přidali další varování. Zejména na Vysočině ve čtvrtek udeří silný vítr o rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko se ve středu rozloučilo s respektovaným hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let. Smuteční obřad se za velké účasti hereckých kolegů uskutečnil před polednem v historické budově Národního divadla.
Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Pravdivost tohoto přísloví poznali Jakub Štáfek a především jeho druhorozená dcera. Lékaři holčičce diagnostikovali závažnou nemoc. Naštěstí je pokrok v lidském vědění takový, že již existuje léčba.
Největší pozornost byla během úterního posledního rozloučení s Aničkou Slováčkovou upřena na její rodiče. Smuteční obřad sice probíhal za zavřenými dveřmi, ale okamžiky, kdy slavní manželé dávali milované dceři poslední sbohem, se podařilo zachytit. Felix Slováček dal průchod emocím, když rakev s ostatky nakládali zpátky do auta pohřební služby.