České firmy v obranném průmyslu budou moci k získání investičních úvěrů od komerčních bank využít státní záruky, které jim formou pojištění těchto úvěrů poskytne Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Program podpory obranného průmyslu schválila vláda na středečním zasedání. Odsouhlasila také poskytnutí státní dotace na uspořádání tří velkých sportovních akcí na území České republiky v příštích letech.
Vláda schválila program podpory obranného průmyslu, který prostřednictvím EGAP usnadní firmám v obranném průmyslu získat úvěry na investice do dalšího rozvoje. Díky programu budou moci tyto firmy získat státem garantované pojištění na dlouhodobé investiční úvěry, které jim poskytnou komerční banky, a posílit své výrobní kapacity.
„Podpora domácího obranného průmyslu prostřednictvím pojištění investic od EGAP je vedle zvyšování výdajů na obranu dalším krokem k posílení obranyschopnosti České republiky. Zároveň podporujeme změnu přístupu Evropské investiční banky vůči obrannému průmyslu, aby se výrazněji v tomto sektoru zapojila. Dáváme tím jasnou zprávu bankám a investorům, že projekty v tomto průmyslu jsou velkou příležitostí k rozvoji moderních výrobních kapacit a zvýšení konkurenceschopnost našich firem na globálním trhu,” uvedl premiér Petr Fiala. „Naším cíle je podpořit především malé a střední podniky, protože právě ty mají přístup k financování investic velmi obtížný,“připomněl.
Vláda současně odsouhlasila účelové posílení základního kapitálu EGAP ve výši 500 milionů korun, díky čemuž bude možné takto pojistit úvěry až v hodnotě pěti miliard korun. „Je to další konkrétní krok, který jsme učinili pro vytvoření lepších podmínek pro náš obranný průmysl. Zásadní také je, že tento program podpory může být spuštěn velmi rychle, prakticky v řádu několika týdnů,“ doplnil předseda vlády. Další podrobnosti obsahuje tisková zpráva Ministerstva financí.
Vláda schválila také podporu pro pořadatele tří velkých sportovních akcí, které se budou konat v České republice. Jedná se o tři ročníky Velké ceny České republiky (2025 až 2027) v Brně, které budou součástí mistrovství světa motocyklů kategorie MotoGP. Pořadatelský Autoklub České republiky na ně dostane od Národní sportovní agentury (NSA) každý rok až 100 milionů korun. Částkou 56 330 600 Kč pro Svaz lyžařů České republiky podpoří NSA uspořádání Světového poháru v alpském lyžování ve Špindlerově Mlýně v roce 2026 a až 175 milionů korun od agentury dostane postupně v letech 2027 až 2029 Český olympijský výbor na pořádání Evropského olympijského festivalu mládeže 2029.
Ve všech třech případech se jedná o akce mimořádné důležitosti, které pomohou jak propagaci České republiky ve světě, ale mají i významný ekonomický potenciál pro region a v konečném důsledku i nezanedbatelný přínos pro veřejné rozpočty.
Vláda rozhodla také o stanovení dalšího ložiska strategického významu v České republice. Tento status nově získalo ložisko vysoce čistého manganu v bateriové kvalitě v oblasti Chvaletic. Mangan v bateriové kvalitě, kterou v předmětné lokalitě podle průzkumů dosahuje, je strategickou a rovněž kritickou surovinou podle nařízení Evropského parlamentu a Rady. Jeho těžba v oblasti Chvaletic opět posílí surovinovou soběstačnost České republiky, a navíc bude mít nemalý finanční přínos i pro státní rozpočet a rozpočty dotčených obcí a Pardubického kraje. Ten je v součtu odhadován na 627 milionů korun ročně.
Vláda se zabývala také návrhem Zastupitelstva Karlovarského kraje na vydání zákona o zřízení Vysoké školy kraje Karlovarského. Kabinet po diskusi zaujal k legislativní předloze nesouhlasné stanovisko, především kvůli zásadním nedostatkům, které návrh zákona vykazuje. Záměr rozšířit v Karlovarském kraji nabídku vysokoškolského vzdělávání o veřejnou vysokou školu neuniverzitního typu ale vláda podporuje. Proto uložila ministru školství, mládeže a tělovýchovy, aby posoudil výhodnost založení úplně nového vysokoškolského subjektu v porovnání s nabídkou Západočeské univerzity v Plzni.
Vláda schválila rovněž nařízení o podrobnostech registrace ke zvláštnímu dlouhodobému pobytu, které v návaznosti na přijatou novelu zákona označovaného jako „lex Ukrajina MV“ stanovuje mimo jiné dílčí parametry podmínek vyžadovaných pro registraci ke zvláštnímu dlouhodobému pobytu, zejména požadovanou výši příjmů, která byla nastavena na 440 000 Kč ročně pro jednotlivce. Zvláštní dlouhodobý pobyt je dobrovolnou alternativou k dosud používanému institutu dočasné ochrany pro ty uprchlíky, kteří jsou ekonomicky soběstační a integrovaní do společnosti a vědí, že u V Česku budou chtít žít po delší dobu. Žadatel o zvláštní dlouhodobý pobyt musí mít platný cestovní doklad, musí být bezúhonný a mít zajištěné bydlení a musí prokázat ekonomickou soběstačnost a nezávislost na dávkovém systému. Předpokladem je i dostatečná míra adaptace na české prostředí spojená s délkou pobytu na území delší než dva roky, v případě dětí pak plnění povinné školní docházky.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.
Jedny z nejtěžších chvil ve svém životě prožívá osmatřicetilá Veronika Arichteva. Přišla totiž o milovaného tatínka Pavla Nového, respektovaného producenta. A jak prozradila, již proběhlo poslední rozloučení.
Aktuální předpověď počasí pro vodáky není moc příznivá, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X. Vody v tuzemských řekách ubývá a vydatnější srážky jsou na většině území v nedohlednu.
Účast slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na páteční vojenské přehlídce v Moskvě se komplikuje. Sám Fico prozradil, že jedna z pobaltských zemí zakázala přelet slovenského vládního letounu. Podle mediálních informací se podobně zachoval i další ze států v tomto regionu.