Slovenský premiér Robert Fico a jeho vláda čelí kritice ze strany akademické obce, která mu v otevřeném dopise vyjadřuje znepokojení nad stavem demokracie, vzdělávání a celkové budoucnosti země. Akademici varují před nevratnými důsledky současné vládní politiky, která podle nich způsobuje úpadek státu a podporuje odchod talentovaných mladých lidí do zahraničí. Dopis, který obsahuje osm konkrétních požadavků na vládu, byl doplněn peticí, kterou za první den podepsalo téměř 1 300 lidí.
V dopise podle serveru Pravda.sk akademici kritizují zpochybňování demokratických principů, odklon od západní zahraničněpolitické orientace a ignorování vědeckých poznatků. Upozorňují, že vláda svým jednáním vysílá mladým lidem signál, že na Slovensku nemají budoucnost. Tento přístup podle signatářů podkopává nejen vzdělávací systém, ale i celkový potenciál Slovenska. „Vyhánění tisíců talentovaných lidí do zahraničí je nezodpovědné plýtvání naším největším bohatstvím,“ píší akademici.
Dopis také varuje před pokračujícím rozdělováním společnosti a potenciálními tragickými následky, pokud vláda nezmění svůj přístup. Akademici apelují na premiéra Fica a jeho kabinet, aby respektovali hodnoty pravdy a demokracie, ukotvili Slovensko v mezinárodních demokratických strukturách, přestali legitimizovat dezinformace a vytvořili podmínky pro zastavení odlivu mladých talentů. Rovněž požadují výměnu nekompetentních lidí ve státní správě za odborníky a zvýšení prestiže vědy, vzdělávání a učitelského povolání.
Na otevřený dopis reagoval ministr školství Tomáš Drucker, který ocenil práci pedagogů a vyzdvihl důležitost vzdělání pro budoucnost Slovenska. Drucker uvedl, že jeho snahou je zlepšit podmínky ve školství a že si je vědom náročné situace, které školství čelí. Odmítl však politizaci školství a apeloval na politiky, aby přestali zvyšovat polarizaci společnosti. Zdůraznil, že školy by měly být místem respektu, tvořivosti a podpory, a slíbil setkání s učiteli v regionech, aby s nimi přímo diskutoval o aktuálních problémech.
Drucker zároveň upozornil na negativní vliv politického napětí na děti a vzdělávací systém. Podle něj je nutná spolupráce politiků, odborníků a celé komunity, aby se situace zlepšila. Ministr apeloval na všechny strany, aby hledaly konstruktivní řešení a přispěly k uklidnění situace. „Záleží mi na dialogu s každým, komu na školství záleží,“ uzavřel Drucker.
Napětí mezi akademickou obcí a vládou odráží hlubší problémy ve slovenské společnosti, které se projevují nejen v oblasti vzdělávání, ale i v širším politickém a společenském kontextu. Vývoj situace a ochota vlády reagovat na požadavky akademiků bude zásadní pro budoucí směřování země.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit.
Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se po letech znovu vrátila k bolestivé ztrátě, která poznamenala její rodinný život. V nové epizodě svého podcastu otevřeně promluvila o potratu, který prodělala v roce 2020, a bez příkras popsala emoce, jež tehdy prožívala.
Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.
Felix Slováček v úterý vyprovodil milovanou Aničku na poslední cestu, ale v nejnovější zpovědi se vrací do neděle 6. dubna, kdy dcera po statečném boji s rakovinou zemřela. Stalo se tak v obklopení nejbližšími osobami. Jak vypadaly její poslední chvíle mezi námi?
Finská veřejnoprávní televize Yle zveřejnila dosud neznámé záběry z loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Autorkou materiálu je kameramanka Ivana Čukanová, která je poskytla pro připravovaný dokument o současném Slovensku.
Jedna z dlouhodobě nejpopulárnějších českých kapel se uprostřed koncertní šňůry potýká s velkými personálními problémy. Zpěváka J.A.R. Dana Bártu postihlo zranění, které hudebníky zcela zásadně limituje. Co se mu stalo?
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Jaromír Soukup se měl už o nadcházejícím víkendu vrátit do ringu, ale skutek utekl. Organizátoři v uplynulých dnech oznámili, že sobotní zápas kontroverzního podnikatele se neuskuteční. Fanoušci se ale boháče mezi provazy dočkají, nicméně až později.
Po dvou dnech s letními teplotami pozorujeme v Česku výraznou změnu počasí. Na značné části území prší a nejde o jen tak ledajaký déšť. Může se v něm objevit saharský prach, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).