Fico čelí ostré kritice z akademické obce. Dostal pichlavý dopis

Robert Fico
Robert Fico, foto: CNN Prima NEWS
Libor Novák 26. ledna 2025 20:17
Sdílej:

Slovenský premiér Robert Fico a jeho vláda čelí kritice ze strany akademické obce, která mu v otevřeném dopise vyjadřuje znepokojení nad stavem demokracie, vzdělávání a celkové budoucnosti země. Akademici varují před nevratnými důsledky současné vládní politiky, která podle nich způsobuje úpadek státu a podporuje odchod talentovaných mladých lidí do zahraničí. Dopis, který obsahuje osm konkrétních požadavků na vládu, byl doplněn peticí, kterou za první den podepsalo téměř 1 300 lidí.

V dopise podle serveru Pravda.sk akademici kritizují zpochybňování demokratických principů, odklon od západní zahraničněpolitické orientace a ignorování vědeckých poznatků. Upozorňují, že vláda svým jednáním vysílá mladým lidem signál, že na Slovensku nemají budoucnost. Tento přístup podle signatářů podkopává nejen vzdělávací systém, ale i celkový potenciál Slovenska. „Vyhánění tisíců talentovaných lidí do zahraničí je nezodpovědné plýtvání naším největším bohatstvím,“ píší akademici.

Dopis také varuje před pokračujícím rozdělováním společnosti a potenciálními tragickými následky, pokud vláda nezmění svůj přístup. Akademici apelují na premiéra Fica a jeho kabinet, aby respektovali hodnoty pravdy a demokracie, ukotvili Slovensko v mezinárodních demokratických strukturách, přestali legitimizovat dezinformace a vytvořili podmínky pro zastavení odlivu mladých talentů. Rovněž požadují výměnu nekompetentních lidí ve státní správě za odborníky a zvýšení prestiže vědy, vzdělávání a učitelského povolání.

Na otevřený dopis reagoval ministr školství Tomáš Drucker, který ocenil práci pedagogů a vyzdvihl důležitost vzdělání pro budoucnost Slovenska. Drucker uvedl, že jeho snahou je zlepšit podmínky ve školství a že si je vědom náročné situace, které školství čelí. Odmítl však politizaci školství a apeloval na politiky, aby přestali zvyšovat polarizaci společnosti. Zdůraznil, že školy by měly být místem respektu, tvořivosti a podpory, a slíbil setkání s učiteli v regionech, aby s nimi přímo diskutoval o aktuálních problémech.

Drucker zároveň upozornil na negativní vliv politického napětí na děti a vzdělávací systém. Podle něj je nutná spolupráce politiků, odborníků a celé komunity, aby se situace zlepšila. Ministr apeloval na všechny strany, aby hledaly konstruktivní řešení a přispěly k uklidnění situace. „Záleží mi na dialogu s každým, komu na školství záleží,“ uzavřel Drucker.

Napětí mezi akademickou obcí a vládou odráží hlubší problémy ve slovenské společnosti, které se projevují nejen v oblasti vzdělávání, ale i v širším politickém a společenském kontextu. Vývoj situace a ochota vlády reagovat na požadavky akademiků bude zásadní pro budoucí směřování země. 

Stalo se
České celebrity
Karel Gott

Karel Gott (†80) a nelehký osud nemovitostí po jeho smrti. Nejde jen o Bertramku

Už pět let uplynulo na podzim od smrti Karla Gotta, která zásadně ovlivnila i další osud jeho nemovitostí. Veřejnost především vnímá dění kolem vily na Bertramce, kde pod dohledem vdovy Ivany vzniká muzeum. Členové rodiny se však vytratili i z chalupy na severu Čech. 

Počasí
Ilustrační fotografie.

Předpověď počasí: V Česku bude až 14 stupňů. Do konce týdne ale nastane teplotní propad

Jak bude na přelomu ledna a února? I když se čeká značný teplotní pokles oproti úterním maximům, kdy teploty v Česku dosáhnou výrazně nadprůměrných hodnot, třeskutá zima rozhodně panovat nebude. Sněžit by však mohlo i v nižších polohách. 

České celebrity
Sára a Martin Donutilovi

Moje rodina. Sára Donutilová se rozněžnila nad fotkou s malým Eliášem

Dnes je to přesně měsíc, co Martin a Sára Donutilovi oznámili narození vytouženého syna, který dostal jméno Eliáš. Ani slavní herci to nemají jinak a snaží se uchovat si od první chvíle vzpomínky na fotkách. O uplynulém víkendu se zase měli čím pochlubit. 

Zahraničí
Rusko, Kreml

Ruským elitám dochází s Putinem trpělivost. Válka měla skončit už loni

Mnozí členové ruské politické elity jsou zklamaní, že válka proti Ukrajině neskončila v roce 2024. Tato frustrace a únava se projevují napříč různými vrstvami moci, od Kremlu po regionální správu. Podle informací z několika zdrojů blízkých Putinově administrativě a ruské vládě se očekávání rychlého ukončení bojů nenaplnila, což vede k nejistotě ohledně budoucnosti a k dalšímu zhoršení ekonomické situace země. Uvedl to portál Meduza.