Gruzínský premiér odmítá ustoupit, vyostřuje spor s proevropskou opozicí: vláda chce vymýtit „liberální fašismus“

Příznivci gruzínské opozice se před budovou parlamentu v gruzínském Tbilisi účastní masových protestů proti odkladu přístupových rozhovorů s Evropskou unií do roku 2028.
Příznivci gruzínské opozice se před budovou parlamentu v gruzínském Tbilisi účastní masových protestů proti odkladu přístupových rozhovorů s Evropskou unií do roku 2028., foto: Profimedia
Marek Drtil 6. prosince 2024 7:56
Sdílej:

Ve čtvrtek pokračovaly v Gruzii již osmý den v řadě masové proevropské demonstrace. Tisíce lidí se sešly nejen v Tbilisi, ale i v dalších městech jako Batumi, Zugdidi a Kutaisi. Podle místních médií došlo k několika zadržením protestujících ze strany policie.

V Tbilisi, jak uvedl server Barron´s s odvoláním na agenturu AFP, pokračovaly protesty, při nichž demonstranti opět bušili do kovových bariér, které blokovaly přístup do parlamentu. Kromě toho mávali evropskými vlajkami, troubili na klaksony a pískali na píšťalky, čímž vyjadřovali svůj nesouhlas a podporu proevropské orientaci Gruzie.

Výrok gruzínského premiéra Iraklije Kobachidze, který v reakci na protesty prohlásil, že jeho vláda udělá „vše nezbytné k úplnému vymýcení liberálního fašismu v Gruzii“, vyvolal silnou kritiku.

Gruzínský premiér tak v posledních dnech vystupňoval vládní kampaň proti politickým oponentům. Ta zahrnovala policejní razie v sídlech opozičních stran a zadržení jejich lídrů. Kobachidze označil tento vývoj za „začátek konce liberálního fašismu v Gruzii“, což vyvolalo reakce připomínající prohlášení Kremlu a Ruska. Tento tvrdý postoj vlády může dále eskalovat politické napětí v zemi a zhoršit vztahy mezi vládou a opozicí.

Iraklij Kobachidze navzdory mezinárodní kritice odmítá ustoupit a situace se stále více vyostřuje. Spor se zaměřuje na gruzínské proevropské opoziční síly, které požadují opakování nedávných parlamentních voleb, v nichž zvítězila proruská strana Gruzínský sen. Kromě toho veřejný ochránce práv Levan Joseliani obvinil gruzínskou policii z mučení zadržených během protestů, které propukly po volebních výsledcích. Tato situace přispívá k dalšímu napětí v zemi.

V Gruzii po protestech proti vládním opatřením 191 zadržených demonstrantů podle serveru Pravda.sk, hlásí špatné zacházení, včetně viditelných zranění. Někteří opoziční politici, jako Nika Gvaramia a Aleko Elisashvili, byli také vystaveni policejnímu násilí. Ministerstvo vnitra zadrželo několik osob obviněných z organizování násilí na protestech, a to včetně obvinění z účasti na násilných akcích a výzev k násilí. Opozice považuje tyto kroky za pokus o zastrašení, zatímco premiér Kobachidze je označil za preventivní opatření. Kritici vlády, která podporuje proevropskou orientaci, tvrdí, že tato opatření ohrožují snahy Gruzie o členství v EU. Vláda je také kritizována za přijetí kontroverzních zákonů inspirovaných ruskými represivními předpisy.

Stalo se