Ukrajina čelí ostré kritice kvůli nedostatečné ochraně svých jaderných elektráren, které jsou klíčovým pilířem energetické infrastruktury země. Poté, co ruské nálety těžce poškodily většinu uhelných elektráren a největší ukrajinská jaderná elektrárna v Záporoží zůstává pod ruskou kontrolou, se země spoléhá na tři zbývající jaderná zařízení – Chmelnyckou, Rovenskou a Jižnoukrajinskou elektrárnu. Ty nyní pokrývají přibližně 60 % celkové výroby elektřiny. Zákonodárci a odborníci však upozorňují, že státní společnost Energoatom včas nepodnikla dostatečné kroky k jejich ochraně před možnými útoky, píše Politico.
Už loni na podzim způsobil intenzivní raketový útok výpadky provozu v jednom z jaderných zařízení. Přestože vláda v březnu 2023 nařídila všem státním energetickým podnikům začít budovat ochranu klíčových zařízení, Energoatom podle kritiků nereagoval dostatečně rychle. Přestože zajištění základní ochrany, jako jsou pískové pytle, kovové kryty nebo betonové konstrukce, je běžnou praxí, společnost začala zadávat první zakázky na ochranné struktury až v září, tedy po více než půl roce od vládního příkazu. To znamená, že během současné zimy zůstávají jaderné elektrárny zranitelné.
Ukrajinská vláda mezitím zvýšila v červnu 2023 tarify za elektřinu, aby uvolnila prostředky na opravy a posílení infrastruktury. To podle odborníků mohlo přinést Energoatomu úspory až 900 milionů eur. Přesto společnost prioritizovala jiné projekty, například rozšíření Chmelnycké jaderné elektrárny, které si vyžádá obrovské investice a pravděpodobně více než osm let výstavby. Kritici tento projekt označují za nereálný a nepraktický v době války, kdy je potřeba zajistit okamžitou ochranu stávajících zařízení.
Energetický ministr Herman Haluščenko, který byl dříve viceprezidentem Energoatomu, čelí obviněním, že nedokázal společnost dostatečně přimět k realizaci ochranných opatření. Kritiku odmítá a tvrdí, že klíčová infrastruktura je chráněna. Přesto se však na jeho hlavu snáší výtky, že podcenil rizika a spoléhal na to, že Rusko nebude cílit na klíčové prvky jaderné infrastruktury. Haluščenko také argumentuje, že společnost využila neveřejných smluv pro zajištění ochrany a že zpoždění některých projektů mělo být způsobeno administrativními důvody.
Napětí se stupňuje i v parlamentu. Zákonodárci z řad vládní strany Služebník lidu hovoří o možnosti parlamentního vyšetřování a někteří dokonce požadují rezignaci ministra a vedení Energoatomu, pokud selhání v ochraně infrastruktury povede k dalším blackoutům. Poslanec Andrij Županin, místopředseda parlamentního energetického výboru, zdůraznil, že pokud vedení společnosti či ministerstvo není schopno plnit své úkoly, měli by být nahrazeni kompetentnějšími lidmi.
Energoatom čelí také kritice od zahraničních expertů. Ti upozorňují, že útoky na kritickou infrastrukturu, jako jsou rozvodny, by mohly snadno vyřadit z provozu jaderné elektrárny na mnoho hodin, což by mělo devastující dopad na celou zemi. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) již dohlíží na stav ukrajinských zařízení a pravidelně vysílá své inspekce, avšak jejich přítomnost není schopna zabránit případným útokům.
Ukrajinská vláda i prezident Volodymyr Zelenskyj již opakovaně varovali před rizikem katastrofy, kterou by mohly ruské útoky na jadernou infrastrukturu způsobit. Na půdě OSN prezident zdůraznil, že jakýkoliv útok na tato zařízení může vést k nukleární katastrofě s obrovskými důsledky pro civilní obyvatelstvo. Přesto však reálná ochranná opatření na místě pokulhávají.
S blížícím se vrcholem zimy zůstává otázkou, zda se Energoatomu podaří urychleně dokončit práce na ochraně elektráren, nebo zda bude země čelit ještě větším výpadkům elektřiny. Ukrajina se v tomto ohledu nachází v kritické situaci a další zpoždění by mohlo mít katastrofální důsledky.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit.
Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se po letech znovu vrátila k bolestivé ztrátě, která poznamenala její rodinný život. V nové epizodě svého podcastu otevřeně promluvila o potratu, který prodělala v roce 2020, a bez příkras popsala emoce, jež tehdy prožívala.
Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.
Felix Slováček v úterý vyprovodil milovanou Aničku na poslední cestu, ale v nejnovější zpovědi se vrací do neděle 6. dubna, kdy dcera po statečném boji s rakovinou zemřela. Stalo se tak v obklopení nejbližšími osobami. Jak vypadaly její poslední chvíle mezi námi?
Finská veřejnoprávní televize Yle zveřejnila dosud neznámé záběry z loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Autorkou materiálu je kameramanka Ivana Čukanová, která je poskytla pro připravovaný dokument o současném Slovensku.
Jedna z dlouhodobě nejpopulárnějších českých kapel se uprostřed koncertní šňůry potýká s velkými personálními problémy. Zpěváka J.A.R. Dana Bártu postihlo zranění, které hudebníky zcela zásadně limituje. Co se mu stalo?
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Jaromír Soukup se měl už o nadcházejícím víkendu vrátit do ringu, ale skutek utekl. Organizátoři v uplynulých dnech oznámili, že sobotní zápas kontroverzního podnikatele se neuskuteční. Fanoušci se ale boháče mezi provazy dočkají, nicméně až později.
Po dvou dnech s letními teplotami pozorujeme v Česku výraznou změnu počasí. Na značné části území prší a nejde o jen tak ledajaký déšť. Může se v něm objevit saharský prach, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).