Čína zřejmě vymluvila ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi použití jaderných zbraní v dobyvačné válce proti sousední Ukrajině. Naznačil to končící šéf americké diplomacie Antony Blinken.
Na Blinkenova slova z rozhovoru pro respektovaný deník Financial Times upozornil server Kyiv Independent, který označil Peking za hlavního spojence a finančního podporovatele Moskvy během plnohodnotné invaze na Ukrajinu, jejíž počátek se datuje do února 2022. Čína se takovému označení brání.
Podle amerického ministra zahraničí využila Čína svého vlivu, když Putin zvažoval jadernou eskalaci probíhajícího konfliktu. "Máme důvod věřit tomu, že se Čína zapojila a řekla Rusku: Tam už nechoďte," konstatoval.
Blinken prohlásil, že Washington byl velice znepokojený tím, že Putin uvažoval o použití jaderných zbraní. "I když by pravděpodobnost stoupla jen z 5 na 15 procent, pokud jde o jaderné zbraně, není nic závažnějšího," zdůraznil.
Šéf americké diplomacie podotkl, že Čína mohla stejně zapůsobit na Rusko i poté, co ji Spojené státy americké varovaly, že Putin plánuje vypuštění jaderné zbraně do vesmíru.
Kyiv Independent napsal, že právě strach z eskalace mezi USA a Ruskem ovlivnil kroky nynější americké administrativy prezidenta Joea Bidena ve vztahu k Ukrajině. Došlo například ke zpoždění dodávek zbraní či k vymezení hranic ohledně jejich použití proti cílům na ruském území.
Blinken se Bidena zastal a poznamenal, že Putin utrpěl "strategickou porážku", zatímco NATO zesílilo. Americké zpravodajské služby navíc tvrdí, že riziko ruského jaderného úderu se nijak nezvýšilo.
Jacklyn Gise Bezos, matka Jeffa Bezose, zemřela ve věku 78 let ve svém domě v Miami po dlouhém boji s demencí s Lewyho tělísky. O její smrti informoval sám zakladatel Amazonu na Instagramu, kde uvedl, že jeho matka zemřela v kruhu rodiny – dětí, vnoučat a otce. „Vím, že naši lásku v těch posledních chvílích cítila. Měli jsme velké štěstí, že jsme mohli být v jejím životě. Navždy ji budu mít v bezpečí ve svém srdci,“ napsal Bezos.
Princezna Kate a princ William se po třech letech v Adelaide Cottage stěhují do nového domova v blízkosti Windsoru. Oznámení přišlo v sobotu, kdy zdroj z Kensingtonského paláce potvrdil, že se rodina s dětmi, princem Georgem, princeznou Charlotte a princem Louisem, přestěhuje ještě letos.
Podle serveru Mirror se Beyoncé a Jay-Z rozhodli usadit ve Spojeném království. Slavný manželský pár si údajně koupil pozemek o rozloze 58 akrů v malebné oblasti Cotswolds v hrabství Oxfordshire. Spekulace o stěhování do Británie se objevily již v červnu, kdy byli manželé spatřeni na inspekci pozemku. Nyní se zdá, že je dohoda oficiálně uzavřena, ačkoli k tomu nebylo vydáno žádné prohlášení.
Vzhledem k prodloužení dohody s Netflixem má Meghan Markleová plné ruce práce, ale osud její show „With Love, Meghan“ je stále nejistý. Nedávno vyšla upoutávka na druhou řadu této lifestylové show a brzy se objevila zpráva, že Meghan a princ Harry uzavřeli novou smlouvu s Netflixem na další filmové a televizní projekty. V srpnu oznámili, že prostřednictvím své společnosti Archewell Productions prodlužují partnerství s touto streamovací službou.
Hudebník Lewis Capaldi se vrací na scénu, ale nadále ho pronásleduje jedna nepříjemná historka. V rozhovoru pro Capital FM prozradil, že ho nechal "na holičkách" samotný Justin Bieber. Před nějakou dobou se potkali na večírku v Los Angeles a podle Capaldiho se z nich měli stát nejlepší kamarádi.
Vztah prince Williama a prince Harryho prochází těžkou zkouškou a jejich odcizení je o to bolestivější, že jejich matka, princezna Diana, vždy trvala na tom, aby se navzájem podporovali. Podle životopisce Diany, Andrewa Mortona, často říkala, že má dva syny z jednoho prostého důvodu – mladší bude vždy oporou staršímu v jeho osamělém úkolu budoucího krále.
Princ a princezna z Walesu, William a Kate, přerušili mlčení při své letní dovolené, aby si připomněli významné výročí. Dne 15. srpna, u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války v Asii, zveřejnili emotivní vzkaz. V něm ocenili oběti a odvahu generace, která bojovala ve válečném konfliktu.
Hollywoodský herec Tom Cruise se prý rozhodl odmítnout nabídku na Cenu Kennedyho centra, které uděluje americký prezident. Podle zprávy deníku The Washington Post herec odmítl kvůli „problémům s časovým rozvrhem“. Slavnostní udílení se má konat v prosinci a bude to první taková akce za druhého funkčního období Donalda Trumpa.
Nové album zpěvačky Taylor Swift, které se jmenuje The Life of a Showgirl, vyvolalo vzpomínky na starý vtípek, který na ni kdysi utrousil zesnulý Ozzy Osbourne. Rocková ikona, známá jako „Princ temnoty“, zemřela 22. července tohoto roku, ve věku 76 let. Zanechal po sobě vzpomínku, která ukazuje, že neměl o jejím úspěchu takový přehled, jak by se mohlo zdát.
Taylor Swift v podcastu New Heights, který moderuje Travisův bratr Jason Kelce, oznámila, že její dvanácté album s názvem The Life of a Showgirl vyjde 3. října. Zveřejnila také obal alba, na němž leží v třpytivých šatech ve vodě, s hlavou a zápěstím nad hladinou.
Dnes naposledy platí výstraha na vysoké teploty, ale přidává se k ní varování před bouřkami. Po vlně veder by mnozí čekali, že budou výjimečné silné. Tentokrát ne. Bouřky se vyskytnou jen na malé části území a přinesou hlavně velmi lokální přívalové srážky, s menší pravděpodobností i malé kroupy, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin po téměř tříhodinovém jednání na Aljašce o válce na Ukrajině uspořádali tiskovou konferenci. Oba lídři se navzájem pochválili a schůzku označili za konstruktivní, podrobnosti ale nesdělili. Žádná dohoda neexistuje, dokud není uzavřena, řekl Trump a dodal, že zavolá do NATO a Kyjevu. Podle Putina by se lídři mohli brzy opět setkat, tentokrát však v Moskvě.